Reklama

Netatmo Smart Door Lock konečne prichádza na trh! Smart zámok s kľúčami?

Roman Calík

Netatmo Smart Door Lock je zaujímavý smart zámok, ktorý nie je pripojený online, nepodporuje otváranie odtlačkami prstov a i tak vie zaujať.

Výrobca na to išiel inak, skĺbil bežné návyky odomykania dverí kľúčom s inteligentným otváraním pomocou smartfónu. Poznáme už aj cenu novinky.

Písal sa rok 2020, kedy sme na CES videli prvé prototypy smart zámku Netatmo, značky ktorú v súčasnosti vlastní známa spoločnosť Legrand. Prešli dlhé 4 roky a konečne sa Netatmo Smart Door Lock dostáva aj na náš trh. Inteligentné zámky sú dnes trendom, nie všetky sú však bezpečné a jednoduché na ovládanie či inštaláciu. Presvedčili sme sa o tom aj v našej redakcii, kde aktuálne testujeme jeden „nepodarok“ z číny, bude to zaujímavé čítanie. Naopak taký inteligentný zámok Nuki, ktorý sme si tiež vyskúšali, je zaujímavým riešením. Netatmo na to ide úplne inak, bezpečnosť je tu prvoradá, a to je pri zámku mimoriadne dôležité. Ako teda Netatmo Smart Door Lock vyzerá? Pozrite si obrázok nižšie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Takýto inteligentný zámok nájdete v balení. V podstate sa jedná o štandardizovanú cylindrickú vložku, ktorá je však vyrobená z vysoko pevnej ocele a vďaka ďalším bezpečnostným prvkom spĺňa najvyšší stupeň ochrany. Vie odolať prerazeniu, vytiahnutiu, vypáčeniu a dokonca aj vŕtaniu. To len pre informáciu, že sa tu myslelo aj na „fyzický“ útok.

A keďže zámok spĺňa prísne bezpečnostné požiadavky v súlade s normou EN 15684, okrem mechanickej ochrany dostávate aj elektronickú. Inteligentný zámok totiž podľa výrobcu odolá aj kybernetickým útokom, jednoducho nie je pripojený k internetu. Na ochrane spolupracoval výrobca so spoločnosťou Synacktiv, ktorá preverila riadky kódu zámku či hľadala Achilove päty. A tak vznikol zámok so špeciálnymi inteligentnými kľúčmi, ktoré obsahujú špeciálne techniky a algoritmy, ktoré ponúkajú zabezpečenie podobne ako napríklad platobné karty alebo biometrické pasy.

Dobrou správou je, že inštalácia zámku je jednoduchá. Stačí vymeniť vašu súčasnú euro cylindrickú vložku za novú od Netatmo s dĺžkou do 10 centimetrov. Viete si ju samozrejme prispôsobiť hrúbke dverí, prípadne dokúpiť predĺženie. Takto jednoduchá by inštalácia mala byť, čo si radi vyskúšame, ak budeme mať tú možnosť. V redakcii totiž využívame už viacero zariadení Netatmo, napríklad aj inteligentný zvonček.

Pozrite si

Rakúske Nuki má 4. generáciu smart zámku, podporuje už aj Matter

Inteligentný zámok potom spárujete s aplikáciou Home + Security od Netatmo, a je to! Zaujímavosťou je, že batérie nie sú nabíjateľné trebárs cez USB-C port, Netatmo Smart Door Lock funguje s klasickými 4x AAA batériami. Tie by mali vydržať v zámku rok, čo má byť aj výhodou novinky. Napriek tomu na zámku nájdete aj starší micro-USB konektor, ten však slúži len na prípadné znovu aktivovanie zámku, ak by sa vám batérie predsalen vybili a potrebovali by ste dvere otvoriť.

Samotné fungovanie s inteligentným zámkom je buď pomocou špeciálnych NFC kľúčov, ktoré dostanete v počte 3 kusy, alebo práve cez aplikáciu. Tá sa spojí so zámkom cez šifrovaný Bluetooth a dvere viete jedným kliknutím odomknúť alebo zamknúť.

Ak rozmýšľate, či viete dvere diaľkovo zamknúť a odomknúť, tak odpoveď je: NIE! Poviete si, načo vám bude takýto inteligentný zámok? Práve o to tu ide, že bezpečnosť tkvie aj v tom, že zámok nie je online, ale viete ho otvoriť len aplikáciou, ktorá sa s ním spojí cez šifrovaný Bluetooth alebo NFC kľúčom (tie si viete aj samostatne dokupovať). Avšak ak chcete vpustiť do domu trebárs návštevu, stačí jej poslať link na jednorázový softvérový „kľúč“, vďaka ktorému si vie zámok odomknúť, rovnako i zamknúť. Takže teoreticky viete dvere otvoriť aj na diaľku cudziemu človeku, len musí pri nich stáť a mať v smartfóne váš softvérový kľúč.

Netatmo Smart Door Lock funguje aj so systémom Apple Home, žiaľ kompatibilitu s Google Home alebo Alexa výrobca zatiaľ nepotvrdil. Nejde pritom ani o lacnú záležitosť, novinka sa má začať predávať 13. júna 2024 za cenu 399 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.