Reklama

Ako premeniť obyčajné vchodové dvere na smart dvere? Za pár minút a bez vŕtania

Zdroj | Nuki
Števo Porubský
Zdroj | Nuki
Zdroj | Nuki

Pred nejakým časom sme sa rozhodli na dome vymeniť staré vchodové dvere za nové. Prvá myšlienka, ako technologického fanúšika, smerovala k výberu smart dverí, teda takých, ktoré by sa otvárali na odtlačok prsta a namiesto „kukátka“ by mali kameru.

Veď to dnes už nemôže byť žiadny problém. Začal tak proces hľadania a nekonečného čakania na cenové ponuky. Tie ma však kruto prebrali zo sna, keď si výrobcovia za takúto „drobnosť“ navyše dokázali pýtať obrovské stovky eur navyše.

Aby som bol presný, za otváranie pomocou snímača odtlačku prsta, ktorý by bol priamo na ráme dverí, a to ešte bez elektronického priezoru, by sme museli doplatiť cca 1 500 – 2 000 € k samotným dverám! Menovať konkrétnych výrobcov nemá zmysel, kto si chcete vymeniť dvere, tých najväčších určite pozná, alebo už o nich aspoň počuli.

Obsah pokračuje pod reklamou

Elektronický priezor namiesto toho klasického možný tiež nie len tak, pretože toto firmy montujú iba na bytové dvere, ktoré sú chránené voči poveternostným vplyvom. Fakt, že naše dvere sú pod strechou a dážď na ne nekvapne ani pri tej najdrsnejšej búrke (určite nie vo výške kukátka) nezavážil. Jednoducho na takéto dvere sa elektronický priezor sa nemontuje.

Zdroj | Nuki

Nevzdával som sa ale a hľadal iné možnosti. Jedinou prijateľnou boli dodatočne vymeniteľné zámky, ktoré dokážu premeniť obyčajné dvere na smart. Výber je pomerne široký, už si len vybrať. Problém je, že takéto montáže majú množstvo „ale“. Buď ide o zariadenia tak obrovské, že na dverách ich určite mať nechcete, alebo tak zbytočne predražené (lebo nestačí iba smart zariadenie, potrebujete nový zámok do dverí, samostatnú klávesnicu či zariadenie so snímačom odtlačku prsta, samostatnú krabičku, aby boli dvere ovládateľné aj na diaľku atď.), alebo jednoducho na biele dvere a zárubňu nechcete obrovskú čiernu či sivú krabicu.

Nakoniec som objavil rakúsku spoločnosť Nuki. Výber ich produktov nie je veľký, ale zato na to, čo potrebujeme plne stačí. Navyše majú obrovskú výhodu – netreba nič vŕtať ani meniť, všetko sa montuje za pár minút. Plusom je i batériové napájanie. Zároveň je zámok, resp. krabička naň biela, takže na dverách nebude taká nápadná.

Výber padol na Nuki Smart Lock 3.0 a k nemu i krabičku Nuki Bridge. V predaji je aj model Nuki Smart Lock 3.0 Pro, ktorý má Wi-Fi modul priamo v sebe, no tam hrozí, že jeho výdrž bude podstatne menšia. A navyše je aj drahší ako set zariadení predávaných samostatne – 269 € vs 248 €. Ak ale potrebujete tmavé zariadenie, iba verzia Pro je aj v čiernej farbe.

Pri výbere Nuki Smart Lock 3.0 (odporúčam kupovať priamo od výrobcu, je to lacnejšie ako v slovenských e-shopoch a dovoz je zadarmo) si vyberáte aj tvar vašej rozety na dverách. Základ je klasický európsky zámok, no na dverách môžete mať aj oválnu rozetu, alebo okrúhlu, ako väčšinou vo Švajčiarsku či iných štátoch mimo Európy.

Nuki dokonca funguje aj na tzv. knoby, teda zámky s vnútorným uzamykaním. V tomto prípade je nutné zadať výrobcu zámku, aby v Nuki vedeli, aký nadstavec vám pribalia do balenia. Ak vôbec taký majú.

Nuki Smart Lock 3.0 nie je ale vôbec malé zariadenie. Rozmery krabičky sú 110 x 60 x 60 mm, hmotnosť je necelých 500 gramov. Vo vnútri má motorček na otáčanie kľúčom v zámke dverí a miesto pre štvoricu AA batérií.

Na ovládanie slúži Bluetooth 5.0. Bluetooth slúži na ovládanie bez Nuki Smart Bridge, no Samrt Lock sa k Bridge pripája tiež pomocou Bluetooth. Bridge obsahuje Wi-Fi modul, takže s ním viete komunikovať cez internet aj z opačnej strany sveta. Ak túto funkciu nevyžadujete, ušetriť môžete takmer 100 €.

Inštalácia

Obsah pokračuje pod reklamou

Tá je extrémne jednouchá. Vyberiete si, či cylindrická vložka vystupuje z dverí do 3 alebo viac milimetrov a podľa toho k nej použijete adaptér, alebo nie. Nuki Smart Lock 3.0 sa inštaluje priamo na cylindrickú vložku pomocou trojice imbusových skrutiek s ostrou špičkou. Vďaka nim drží aj pomerne ťažká krabička pevne na svojom mieste.

Po inštalácii samotnej krabičky Samrt Lock 3.0 je nutná aj softvérová inštalácia a kalibrácia. Appku Nuki nájdete aj v Android aj iOS obchodoch s aplikáciami. Inštalácia appky je rýchla, je dokonca aj v slovenčine. Rýchla je následne aj inštalácia Smart Lock 3.0. Najskôr sa totiž inštaluje ten, až následne je možné inštalovať Bridge.

Od inštalácie krabičky na dvere, až po prvé odomknutie dverí pomocou Smart Lock 3.0 prebehlo v mojom prípade asi 10 minút. Omnoho dlhšie trvala inštalácia Nuki Bridge. Opäť tu bolo niečo medzi nebom a zemou, no jednoducho Bridge nie a nie rozchodiť. Na tretí pokus to už ale vyšlo a zámok som mohol ovládať aj bez blízkosti smartfónu pri ňom, resp. cez cez osobných asistentov ako Apple Siri či Google Assistant. Nuki ale podporuje aj Amazon Alexa.

Potešia aj bohaté nastavenia v appke. Napríklad si môžete zvoliť automatické otváranie v prípade priblíženia sa k dverám. Nemajte obavu, appka vás iba vyzve, či chcete dvere otvoriť, otvorenie je nutné potvrdiť. Je to teda o pár klikov menej, akoby ste otvárali dvere cez smartfón manuálne. Nastaviť si môžete aj drobnosti ako dĺžku trvania otvorenia dverí, koľkokrát sa má otočiť zámok, aby bol odomknutý/zamknutý, či čas, po ktorom sa dvere automaticky zamknú.

V appke je dokonca možné zistiť úroveň kapacity batérií! Po zhruba 3 mesiacoch od inštalácie tak viem, že kapacita je na úrovni 76%. A to dvere otvárame a zamykáme niekoľkokrát denne. Aj automaticky, appka totiž umožňuje nastaviť nielen automatické zamykanie počas dňa, ale aj zvoliť tzv. nočný režim. V ňom je aktívny režim úspory energie, ale aj automatické odomykanie na základe polohy, no zároveň máte istotu, že dvere budú vždy v danom čase zamknuté a nemusíte ich chodiť kontrolovať.

Mimochodom, odporúčam dvere vybaviť cylindrickou vložkou, ktorú je možné otvoriť aj s kľúčom z opačnej strany. V opačnom prípade vám hrozí vymknutie ak náhodou dôjde batériám v Nuki Smart Lock 3.0 šťava.

Väčšou nevýhodou je ale hlučnosť. Odomykanie či zamykanie dverí robí poriadny hluk, takže s tým musíte počítať hlavne vo večerných či nočných hodinách, aby ste náhodou nezobudili svoje práve uspané ratolesti, alebo domáceho miláčika, ktorý by mohol na nové smart dvere štekať ako o dušu. Hlučnosť považujem za najväčšie mínus Nuki Smart Lock 3.0, no nemyslím si, že iné systémy sú výrazne tichšie.

Prečo Nuki?

Nuki je systém z rozumu. Veľmi sa mi pozdávali aj produkty Yale, aj vďaka množstvu smart prvkov na dovybavenie domácnosti, vrátane smart „kukátka“, kamier či senzorov. Problém je práve ale farba. Yale nemá biele smart zámky a navyše je nutné na zárubňu lepiť magnet. Iba systém na smart odomykanie by nás stál vyše 550 €, čo je o 100 € viac ako systém od Nuki (vrátane snímaču odtlačku prsta).

Mimochodom, Nuki má aj riešenia pre bytové domy, vrátane otvárania hlavných vchodových dverí cez intercom. Nechýba ani klávesnica na otváranie dverí pomocou kódu, diaľkové ovládanie (oba iba v čiernej farbe), či dokonca riešenie pre prípad, že nemáte doma Wi-Fi, alebo sa nechcete na ňu spoliehať. Lahôdkou je spolupráca so spoločnosťou ekey a ich snímačom na odtlačky prstov. Ten je ale dostupný len pre členov Nuki klubu (stávate sa ním po zakúpení Nuki produktov) za 219 € (namiesto bežnej MOC, 249 €).

Nemôžem povedať, že riešenia od Nuki sú lacné, no na druhej strane sú násobne lacnejšie ako riešenia od výrobcov dverí, ktoré vyžadujú dodatočné murárske práce aj kvôli prívodu elektrickej energie k dverám a navyše často bez aplikácie. Set bez snímaču odtlačku prsta nás vyšiel necelých 250 €. Ďalších takmer 220 € stojí snímač, ktorý sme sa nateraz rozhodli oželieť. Otváranie dverí je pomerne rýchle aj pomocou smartfónu, ktorý tak či tak máme vo vrecku prakticky stále.

Obsah pokračuje pod reklamou

Poteší aj ovládanie hlasom, no Siri v tomto prípade často hapruje. Neviem prečo. Google Assistant zas na otvorenie vyžaduje 5 miestny číselný kód, čo tiež nie je žiadne zefektívnenie otvárania. Až deti trošku podrastú, určite snímač odtlačku nainštalujeme. Minimalizuje sa totiž možnosť stratenia kľúča deťmi na nulu. Stačiť bude iba ich prst.

Bezpečnosť

Tak ako všetky smart home zariadenia, ani Nuki sa nevyhlo problémom s bezpečnosťou. Viacero bezpečnostných chýb odhalila britská spoločnosť NCC Group, čo zverejnil aj samotný výrobca Nuki na svojom webe. Nuki však okamžite nato vydala opravu a najnovší firmvér, resp. firmvéry by mali tieto nedostatky riešiť. Samozrejme, to neznamená, že smart zámky sú teraz dokonale bezpečné, no to nie sú ani tie klasické.

Zlodej, ktorý sa chce dostať do domu si nájde cestu ako prelomiť zámok. Navyše, keďže pred Nuki zámkom je ten klasický, zlodejovi stačí prekonať ten, nepotrebuje sa trápiť so smart zámkom. Pozitívom je fakt, že Nuki doteraz nezaznamenal žiadnu výraznú chybu ako napríklad smart zámky od Yale pred pár rokmi či August pred pár mesiacmi, obe značky pritom patriace pod švédskeho giganta Assa Abloy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.