Reklama

Nestíha Apple recyklovať? Nový robot sa s iPhonmi už nemazná

Zdroj | iFixit
Michal Sobek
Zdroj | iFixit
Zdroj | iFixit

Spoločnosť Apple sa často prezentuje tým, že jej zariadenia sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Má na to aj svojich robotov, ktorí ale teraz prešli výraznými zmenami.

Predchádzajúca verzia robota dokázala odskrutkovať iPhony, ale trvalo jej to až 12 minút na jeden kus. Apple sa preto rozhodol, že iPhony bude robot lámať, čo zaberie len 18 sekúnd.

Obsah pokračuje pod reklamou

Recyklácia v Apple funguje už do roku 2016, kedy bol predstavený prvý recyklačný robot Liam 1.0. Tento robot dokázal rozobrať iPhony až po ich úplne základné komponenty a následne ich recyklovať.

Problémom však bolo to, že to bol veľmi pomalý proces, ktorý trval, už vyššie spomínaných, 12 minút na jeden kus iPhonu. Neskôr prišla verzia 2.0, ktorá proces zrýchlila na 11 sekúnd.

Pozrite si

3 tipy na maximálne využitie navigácie Apple nielen pred dovolenkou

Aktuálne však Apple ukázal robota Daisy, ktorému to trvá 18 sekúnd. Apple tiež neustále zvyšuje počet modelov iPhone, ktoré môže robot prijať. Daisy tak môže zobrať až 29 kusov.

Ale keďže si Apple uvedomil, že sa snaží iba o opätovné použitie surovín, nie komponentov, nebolo potrebné byť šetrný. Ukázalo sa, že efektívne roztrhnutie iPhonu je podstatne rýchlejšie, hoci je výsledok neestetický, svoj účel splní. Súčasným tempom dokáže Daisy takto zrecyklovať až 1,2 milióna iPhonov ročne.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.