Reklama

Ako si užiť kvalitnú hudbu na iPhone?

Michal Spiegel

Milujem kvalitné audio, najlepšie keď hrá z HiFi reproduktorov a z môjho gramofónu. Keď som však mimo domu, musím sa spoľahnúť na iPhone. Ako docieliť, aby ste si užili skutočne kvalitný zvuk z jabĺčkového smartfónu?

Okrem kúpy drahých audiofilských slúchadiel existujú aj iné triky. Jedným z nich je aj kombinácia zosilňovacieho kábla V-Moda SpeakEasy DAC/AMP s mostovými slúchadlami.

Nikdy by som si nemyslel, že malý káblik so stredovým ovládaním by mohol vylepšiť výkon slúchadiel. Opak je však pravdou a zosilňovač v podobe V-Moda SpeakEasy DAC/AMP ma milo prekvapil.

Pozrite si

Ako urobiť zo starého iPhonu iPod?

Ide o bežný slúchadlový kábel, ktorý má na jednej strane 3,5 mm jack a na druhej strane lightning koncovku určenú pre iPhony a iPady. Na počúvanie tak potrebujete už iba iOS zariadenie a mostové slúchadlá s 3,5 mm portom. Na kábli sa zároveň nachádza tzv. SpeakEasy mikrofón, ktorý slúži na vybavovanie telefonátov. V tejto časti sa tiež nachádza 24-bitový digitálno-analógový prevodník na zvýšenie kvality zvuku a 31 mW zosilňovač.

Na látkovom kábli, ktorý sa vám len tak nezamotá, nájdete ovládaciu konzolu na pridávanie či uberanie hlasitosti a tiež tlačidlo na zastavenie či prepínanie skladieb. Pomocou tohto tlačidla tiež viete spustiť hlasového asistenta, ktorý v prípade iPhonov predstavuje asistentku Siri.

Po zapojení si hneď všimnete, že zvuk je o triedu lepší a hlavne, viete si nastaviť oveľa vyššiu hlasitosť. Samozrejme je dôležité, aby ste mali čo počúvať a preto treba brať do úvahy aj kvalitu samotnej nahrávky. Posledné roky skôr uprednostňujem streamovacie služby než skladby nahraté v smartfóne.

Apple produkty podporujú niekoľko audio formátov. Konkrétne ide o MP3, AAC, ALAC, WAV a AIFF. Formáty DSD a FLAC hudobná aplikácia Apple Music natívne nepodporuje. Preto existuje výborná alternatíva v podobe hudobných služieb.

Okrem Spotify, ktorá ponúka veľmi dobrú kvalitu zvuku, má výbornú HiFi kvalitu aj o niečo drahšia služba Tidal. Výhodou je, že tieto služby ponúkajú každodenný výber nových skladieb podľa žánrov, ktoré počúvate. Nechýba množstvo zaujímavých podcastov.

Ako milovník hudby a kvalitného zvuku vám môžem tento špeciálny zosilňovač od firmy V-Moda odporučiť. Tento malý upgrade vám vylepší hudobný zážitok a keď si ho porovnáte s bežnými slúchadlami, spoznáte rozdiel. Nebudete ľutovať, aj keď cena 100 eur je predsa len trochu prestrelená.

Pozrite si

Ako nájsť na Netflixe tituly so slovenskými alebo českými titulkami?

Okrem tohto riešenia si môžete zvukový zážitok vylepšiť aj s použitím hudobného ekvalizéra. Ten nájdete v nastaveniach hudby priamo na svojom iPhone či iPade. Apple ponúka v rámci nastavení 23 konfigurácií ekvalizéra, ktoré si môžete aktivovať podľa preferovaného hudobného žánru.

Podobné nastavenia ekvalizéra a tiež kvality hudby máte aj v spomínaných službách Spotify či Tidal. Pokiaľ sa vám nechce za službu platiť, existuje aj výborná bezplatná aplikácia Vox, ktorá ponúka možnosť prehrávania FLAC a iných hi-res formátov. Zároveň integruje všetku hudbu a hudobné služby, ktoré máte v smartfóne.

Veríme, že vám tento krátky návod pomohol zorientovať sa v prehľade možností, ktoré iPhony ponúkajú v oblasti kvalitného audia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.