Reklama

Ako nájsť na Netflixe tituly so slovenskými alebo českými titulkami?

Zdroj | Netflix
Michal Spiegel
Zdroj | Netflix
Zdroj | Netflix

Po medializácii a úspechu petície za sprístupnenie českých titulkov pre slovenský Netflix sa už pár týždňov môžeme tešiť z lokalizovaného obsahu. Ako ho však na Netflixe nájsť?

Boj streamingových služieb sa postupne začína a s rastúcou konkurenciou musí aj Netflix ponúknuť výhodu pred ostatnými. Medzi najpopulárnejšie video streamingové služby v našom regióne patrí HBO GO a Netflix. Práve HBO ponúka výhodu v kompletnej lokalizácii celej svojej knižnice. Väčšina titulov navyše okrem titulkov disponuje aj dabingom.

Zdroj | Change
Pozrite si

Netflix začal s masívnym prekladaním filmov do češtiny

Pre niekoho je samozrejme lokalizácia nepodstatná, keďže väčšina mladých ľudí ovláda cudzie jazyky a pozerá filmy či v seriály v originále bez titulkov. S dostupnou lokalizáciou sa však služba stáva prístupnou aj pre ľudí, ktorí cudzie jazyky neovládajú a chcú jednoducho pozerať tituly z bohatej knižnice Netflixu.

Na druhej strane Netflix ponúka o niečo bohatšiu knižnicu titulov a hlavne kvalitný obsah v podobe originálnych seriálov a filmov. Za posledné týždne začal Netflix s masívnou podporou prekladania svojho obsahu do češtiny. Problémom však je, že nie každý vie, ako na Netflixe vyhľadať lokalizovaný titul.

Zdroj | LG

Málokto vie, že Netflix ponúka relatívne inteligentný systém vyhľadávania, ktorý je však dostupný iba v angličtine. Ak napríklad do vyhľadávača napíšete kód „Deep Sea Horror Movies“, objavia sa vám klasické horory so žralokmi ako napríklad Čeluste.

Horšie je to už s vyhľadávaním lokalizovaných titulov. Aby ste ich na Netflixe našli, je potrebné zadať do vyhľadávania heslo „Subtitles in Czech“ alebo „Subtitles in Slovak“. Slovenské titulky nájdeme iba na niekoľkých seriáloch a filmoch, keďže Netflix zastavil podporu pre slovenskú lokalizáciu, no titulov s českým otitulkovaním neustále pribúda a momentálne ich je viac ako 400. Problémom je, že aj keď zadáte na Slovensku heslo „Subtitles in Czech“, nezobrazia sa vám všetky tituly a niektoré z tých, ktoré sa vám zobrazia, titulky ani nebudú mať. Ide o chybu vyhľadávania.

Zdroj | Netflix
Pozrite si

Netflix, Amazon Prime a HBO dostanú silného konkurenta. Bude sa volať Disney+

Ďalším problémom takéhoto vyhľadávania je, že v prípade seriálov nezistíte, ktoré epizódy či série sú otitulkované, keďže Netflix pridáva lokalizáciu postupne a niekedy vo veľmi zvláštnom poradí. V prípade populárneho seriálu Black Mirror sú napríklad lokalizované do češtiny iba dve epizódy v rámci jednej zo sérii. Preto je potrebné kliknúť na epizódu a v nastaveniach sa pozrieť, či sú české titulky dostupné.

Problémom tiež je, že Netflix vás nebude informovať o tom, ktoré tituly pridal do lokalizácie. Preto existujú ešte dve ďalšie alternatívy, ako zistiť, ktoré tituly dostali české titulky. Jednou z nich je stránka filmtoro.cz, ktorá sa venuje streamingovým službám. V sekcii „Netflix s titulky“ tak môžete nájsť všetky lokalizované tituly zoradené podľa toho, kedy lokalizácia pribudla.

Zdroj | Netflix

Pri každom filme či seriáli nájdete, kedy pribudli české titulky, popis filmu a hodnotenie používateľov, takže sa viete rozhodnúť, či stojí za pozretie. Hodnotenie sa zároveň relatívne zhoduje s hodnotením na známej Česko-Slovenskej filmovej databáze.

Druhou možnosťou, ako zistiť, ktoré filmy či seriály boli otitulkované, je pozrieť si Facebook skupinu Netflix CZ + SK Fans, kde autori stránky každý deň informujú o nových tituloch, ktorým pribudli titulky.

Pozrite si

Amazon Prime Video vs HBO Go vs Netflix – ktorá služba je najlepšia?

Veríme, že vám tento krátky návod pomohol sa zorientovať v možnostiach lokalizácie, ktorú Netflix ponúka. Tento rok sa môžeme tešiť na bohatú ponuku nových seriálov od Netflixu ako napríklad tretia séria Stranger Things, no dočkať by sme sa mali aj tretej série populárneho seriálu 13 reasons why či 5. série Black Mirror.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.