Reklama

Najväčší projekt v histórii Apple sa volá Vision Pro

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Headset Vision Pro bol oficiálne predstavený len tento rok, no do predaja sa dostane až v roku 2024. O jeho príprave sa šírili informácie dlhé mesiace, no čo skutočne nik netušil bolo, ako dlho Apple pracuje na svojich okuliaroch.

Nedávno zverejnený patent odhaľuje odpoveď aj na túto otázku a budete zrejme prekvapení. Apple pracuje na Vision Pro už od uvedenia prvého iPhonu!

Revolučný smartfón bol predstavený v roku 2007, takže Apple vyvíja svoj headset neuveriteľných 16 rokov. Pripomeňme si, že ide o náhlavnú súpravu, ktorá kombinuje virtuálnu a rozšírenú realitu. V zariadení je umiestnených množstvo senzorov a 12 kamier. Obraz sprostredkujú dva microLED panely s 23 miliónmi pixelov, 4K rozlíšením a podporou HDR. Všetko sa ovláda hlasom, pohľadom, alebo gestami.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

4 dôvody, prečo bude Apple Vision Pro skutočným prepadákom

Patent z roku 2007 prirodzene nepopisuje do detailu všetky možnosti. Už vtedy sa však počítalo, že sa bude využívať na zobrazovanie filmov a športových podujatí, no nájdeme tu tiež zmienku o tom, že sa to bude diať v prostredí virtuálnej reality. Patent popisuje niektoré prekvapivo sofistikované možnosti, napríklad vytvorenie ilúzie sedenia v kine.

„Pomocou jedného, alebo viacerých optických a digitálnych komponentov môže osobné zobrazovacie zariadenie upravovať zobrazované médium tak, aby prekrývalo vlastnosti kina, čím dáva používateľovi osobného zobrazovacieho zariadenia dojem, že je v kine.“

V patente sa dokonca spomína, že ovládanie bude zabezpečovať pohyb hlavy, rúk,či dokonca očí. Zvuk sa bude prispôsobovať tak, aby zodpovedal virtuálnej polohe a pohybom hlavy: „Používateľ môže pohnúť hlavou, očami alebo inou časťou tela, aby spôsobil, že časť zobrazeného média bude sledovať pohyb používateľa“.

Poriadne veľkou záhadou ostáva to, prečo prihláška, ktorá bola podaná v roku 2007 získala patent, resp. bola zverejnená len tento týždeň (22. augusta 2023).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.