Reklama

4 dôvody, prečo bude Apple Vision Pro skutočným prepadákom

Zdroj | Apple
Michal Sobek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Spoločnosť Apple na svojej tradičnej vývojárskej konferencii WWDC predstavila úplne nový segment produktu – náhlavnú súpravu Apple Vision Pro kombinujúcu virtuálnu a rozšírenú realitu. Apple v tento produkt skutočne verí.

Naozaj má ale Vision Pro taký potenciál, aký prezentuje americký technologický gigant? Zrejme áno, ale aj napriek tomu vám prinášame 4 dôvody, prečo si myslíme, že tento produkt neuspeje.

1.

Nevoľnosti

Obsah pokračuje pod reklamou

Prvým zásadným dôvodom, čo môže Apple Vision Pro zraziť na kolená je úzko spojený s tým, prečo Microsoft nikdy nevyvinul tretiu generáciu VR headsetu Hololens. Veľká časť ľudskej populácie má tendenciu pociťovať neuveriteľnú nevoľnosť pri používaní VR.

Počas experimentov s AR náhlavnými súpravami pre vojenské aplikácie si Microsoft a DARPA uvedomili, že takmer tretina všetkých vojakov pri nosení Hololens cítila nevoľnosti. Dokonca 10 až 30 % ľudí nereaguje dobre na virtuálnu realitu.

Rozmazané a pixelové prostredie VR môže niekedy spôsobiť, že si mozog myslí, že zažíva príznaky otravy, čo vedie k nevoľnosti a zvracaniu. Vo chvíli, keď ľudia nepriaznivo reagujú na váš produkt, naozaj to neveští nič dobré pre jeho budúcnosť.

2.

Nedostatok aplikácií

Takmer každý, kto si kúpil konkurenčný headset Oculus od Meta, uvádza, že je to zaujímavé len niekoľko mesiacov. Podľa väčšiny kupujúcich VR headsetov potom záujem klesá a náhlavná súprava VR skončí neraz na poličke, kde na ňu sadá prach.

Spoločnosť Meta, v skutočnosti nedokázala vyriešiť tento problém, napriek tomu, že len pred pár dňami oznámila Quest 3. Apple si zaslúži veľkú pochvalu za to, že toľko času a úsilia zameral na zdôraznenie všetkých oblastí, v ktorých by mohol byť Vision Pro užitočný.

Pozrite si

Privítajte Apple Vision Pro! Najrevolučnejší produkt Apple posledných rokov

Nie ale každému bude vyhovovať myšlienka mať neustále dve 4K obrazovky tak blízko od oka. VR únava a nuda sú skutočné, pričom je pravdepodobné, že ľudia nebudú chcieť byť pripútaní k náhlavnej súprave VR viac ako hodinu denne. Veď aj výdrž Apple Vision Pro je určená na dve hodiny.

3.

Kanibalizácia medzi zariadeniami

Úspech Vision Pro závisí aj od zlyhania každého iného produktu od Apple. Na svojom MacBooku môžete pracovať, zatiaľ čo počúvate podcast na svojich AirPods, môžete sledovať Apple TV+ pri prehliadaní sociálnych sietí na vašom iPhone. Zariadenia sa v skutočnosti navzájom nenahrádzajú, ale spolupracujú.

Ale Vision Pro je navrhnutý tak, aby nahradil váš MacBook, iPad, iPhone, Apple TV a aj Apple Watch. Vďaka vstavaným reproduktorom je nosenie slúchadiel AirPods pri používaní Vision Pro zbytočné. Ak pozeráte film na Vision Pro, ste menej nútení kúpiť si Apple TV.

Zdroj | Apple

Ak máte masívny vstavaný virtuálny displej, v skutočnosti nepotrebujete Apple Pro Display XDR alebo iMac a ak môžete virtuálne prvky ovládať gestami prstov, nepotrebujete iPad.

4.

Cena, cena, cena

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple Vision Pro je zariadenie za 3 499 dolárov, čo je suma za ktorú si bežný človek tento produkt nekúpi. To môže odrádzať vývojárov od neustálej práce na nových aplikáciách, službách, hrách, aktualizáciách atď.

Nedostatok podpory vývojárov má za následok chybné používateľské prostredie pre nadšenú zákaznícku základňu spoločnosti Apple. Aby s tým Apple mohol bojovať, musel by uviesť na trh lacnejšiu verziu, ktorá by ale bola ochudobnená o niektoré funkcie.

Pozrite si

Zuckerberg sa správa ako malé dieťa a z Apple Vision Pro si robí srandu

Teraz má Apple čas do začiatku budúceho roka na to, aby zistil, či dokáže tieto problémy prekonať. To tiež dáva spoločnosti dostatok času na to, aby sa skutočne zamerala na spätnú väzbu od spotrebiteľov a vývojárov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.