Reklama

Najdlhší podmorský kábel Xlinks dopraví energiu z Maroka do UK

Zdroj | Xlinks
Juraj Procházka
Zdroj | Xlinks
Zdroj | Xlinks

Myšlienka energetického systému spájajúceho solárne elektrárne na Sahare s odberateľmi v Európe nie je nová, ale doteraz sa ju realizovať nepodarilo. Podľa vízie projektu Desertec mala sieť elektrární vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov prepojiť severnú Afriku, Európu a Blízky východ.
To sa zatiaľ nepodarilo, aj keď projekt Desertec nie je úplne stratený.

Svitá však nádej, že sa myšlienku aspoň čiastočne podarí realizovať. Plán na vybudovanie najdlhšieho podmorského (elektrického) kábla na svete, ktorý bude prepravovať čistú energiu z Maroka do Spojeného kráľovstva, dostáva reálne kontúry.

Britská vláda označila projekt Xlinks Morocco-UK Power Project za celoštátne významný projekt infraštruktúry. To znamená, že infraštruktúra, ktorú projekt potrebuje, bude schválená na národnej úrovni, čím sa obídu požiadavky miestneho plánovania. A nejde o malú investíciu. Xlinks odhaduje náklady na 20 až 22 miliárd libier (23,18 až 25,2 mld. EUR).

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Solárna energetika dramaticky zlacňuje, za 10 rokov ceny klesli o vyše 80 %

Priekopnícky projekt Xlinks bude mať inštalovaný výkon 10,5 GW čistej energie zo slnka (7 GW) a vetra (3,5 GW) a mal by byť schopný dodávať kontinuálny výkon 3,6 GW v priemere viac ako 20 hodín denne. Elektrárne budú doplnené obrovským batériovým úložiskom v Maroku s kapacitou 20 GWh a výkonom 5 GW.

Zdroj | Xlinks

Energetické zdroje budú pripojené výhradne k britskej sieti prostredníctvom 3 800 km dlhých podmorských káblov HVDC. Pôjde zároveň o najdlhšie energetické káble na svete.

Po dokončení do roku 2030 bude  systém dodávať čistú energiu pre viac ako 7 miliónov britských domácností, alebo 8 % spotreby elektrickej energie vo Veľkej Británii.

Prenosová trasa má pozostávať zo štyroch káblov. Prvý kábel bude aktívny začiatkom roka 2027 a ďalšie tri sa plánujú spustiť v roku 2029. S National Grid bola dosiahnutá dohoda o dvoch 1,8 GW pripojeniach v Alverdiscott v Devone. Káble budú položené v plytkých vodách medzi Marokom a Spojeným kráľovstvom, popri pobreží Španielska, Portugalska a Francúzska.

Pozrite si

Google a Orange položia transatlantický kábel medzi USA a Francúzskom

Prečo práve Maroko? Solárne panely generujú v Maroku asi trikrát viac energie ako v Spojenom kráľovstve a od januára do marca vyrobia až päťkrát viac energie ako v Spojenom kráľovstve. Okrem toho sa očakáva, že projekt Xlinks Morocco-UK Power Project vytvorí v Maroku takmer 10 000 pracovných miest a 2 000 z týchto pozícií bude trvalých.

Zdroj | Xlinks

Zámer na vybudovanie mega projektu na dodávky „zelenej“ energie prichádza v čase postupného vytriezvenia z „antifosílnej“ ofenzívy (minimálne v UK, v EÚ ešte držíme líniu zeleného údelu). Britský konzervatívny premiér Rishi Sunak v poslednej dobe reviduje „čisté nulové ciele“ krajiny, keď posunul zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom z roku 2030 na rok 2035 a schválil výstavbu Rosebanks, najväčšieho nového ropného poľa v Severnom mori za posledné roky.

Cieľom Spojeného kráľovstva však zostáva dosiahnuť nulové emisie pri výrobe elektrickej energie do roku 2035. V tom môže byť Xlinks Morocco-UK Power Project významnou oporou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.