Reklama

Na Slovensko dorazí unikátny festival STARMUS VII aj s Jean-Michel Jarre!

Roman Calík

Už pred letom sme vás informovali, že v roku 2024 sa stane Slovensko dejiskom niečoho mimoriadne unikátneho. Teraz vieme ešte viac podrobností.

Svetový festival STARMUS VII sa bude konať v Bratislave a máme sa na čo tešiť. Dorazia k nám hviezdy ako Jean-Michel Jarre, The Offspring, ale napríklad aj astronauti Chris Hadfield či až osem nobelistov.

O tom, že si treba do kalendárov zapísať termín 12-17. máj 2024, sme vás už na našich stránkach informovali v samostatnom článku – Pripravte sa na máj 2024, na Slovensko ESET prinesie svetový festival STARMUS. Teraz vieme ešte viac podrobností a viacero konkrétnych mien, ktoré k nám zavítajú. Tie nám prezradili organizátori festivalu STARMUS či samotní účastníci festivalu. Unikátny festival k nám zavíta ako siedmy ročník, ktorého hlavnou témou bude budúcnosť našej  planéty.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na najnovšej tlačovej konferencii v Bratislave zakladateľ festivalu Garik Israelian spolu s ďalšími hosťami predstavili ďalšie mená budúcoročného programu. Hlavnými hudobnými hosťami budú francúzska legenda elektronickej hudby Jean-Michel Jarre, ktorý práve takto oznámil svoj koncert. Nebude chýbať ani americká punk rocková kapela The Offspring či britská popová ikona Tony Hadley, ktorý sa preslávil v 80. rokoch ešte ako člen kapely Spandau Ballet.

K vedeckým hosťom pribudli ďalšie svetoznáme mená, celkovo bolo zatiaľ potvrdených osem laureátov Nobelovej ceny. Na tlačovej konferencii osobne potvrdil svoju účasť Michel Mayor, laureát Nobelovej ceny za fyziku z roku 2019, ktorý je zároveň predsedom medzinárodnej komisie ocenenia ESET Science Award.

Ďalšími rečníkmi budú astronauti Chris Hadfield, ktorý v minulosti velil medzinárodnej vesmírnej stanici ISS či Charlie Duke, ktorý bol súčasťou misie Apollo 16 a kráčal po mesiaci. Účasť potvrdili aj Pietro Barabaschi, riaditeľ experimentu ITER, ktorý buduje najväčší fúzny reaktor na svete, Donna Strickland, fyzička a laureátka Nobelovej ceny za fyziku z roku 2018, Gary Marcus, psychológ a kognitívny vedec zameriavajúci sa na AI, Neil Lawrence, DeepMind profesor pôsobiaci na University of Cambridge čibývalá prezidentka Írska a prezidentka organizácie „The Elders“, Mary Robinson. Kompletný zoznam významných vedeckých mien nájdete na stránke festivalu STARMUS VII.

Unikátny festival STARMUS VII na Slovensko dorazí hlavne vďaka podpore spoločnosti ESET. „Partnerstvo s festivalom Starmus nás teší, pretože ide o unikátnu oslavu vedy a umenia, ktorá ľudí inšpiruje k zvedavosti a inováciám. V spoločnosti ESET prepájame výskum a technológie s bezpečnosťou. Pracujeme na tom, aby sme vytvorili bezpečné digitálne prostredie pre všetkých,“ povedal Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET. „V našom neustále sa meniacom digitálnom prostredí je dôležité nielen chrániť technológie, ale aj oceniť vedecké úspechy, ktoré poháňajú pokrok ľudstva. Starmus slúži ako platforma na oslavu takýchto úspechov a inšpiruje budúcich lídrov v oboch oblastiach.“

Samotný festival sa bude konať v dňoch od 12. do 17. mája 2024. Môžete sa tešiť na množstvo prednášok a panelových diskusií, ktoré doplnia hudobné vystúpenia a rôzne aktivity. Jednou z nich je napríklad slávnostné odovzdávanie Medaily Stephena Hawkinga pre vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje v kategóriách Hudba a umenie, Vedecké písanie, Film a zábava a Celoživotné dielo. V minulosti cenu dostali napríklad Jane Goodall, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer či dokument Apollo 11. Ďalším sprievodným podujatím je Škola astrofotografie určená pre nadšencov, ktorí sa chcú dozvedieť najnovšie poznatky o fotografovaní nočnej oblohy. Organizuje ju spisovateľ a redaktor magazínu Astronomy, Michael E. Bakich, ku ktorému sa pridajú traja svetovo uznávaní astrofotografi Damian A. Peach, Chris Schur a Martin Ratcliffe. Pôjde tak o jedinečnú príležitosť pre expertov i amatérov, ktorý sa zameriavajú na fotografiu nebeských objektov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.