Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Budú si Microsoft a Meta konkurovať v metaverse?

Budú si Microsoft a Meta konkurovať v metaverse?
Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Budú si Microsoft a Meta konkurovať v metaverse?
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Z futuristickej vízie sa pomaly stáva realita. No, pomaly, ako pomaly. Len pred týždňom Facebook, okrem toho, že si zmenil meno na Meta, aby sa priamo nespájal so všetkými škandálmi, oznámil svoje plány na využívanie AR a najmä metaverse. Nie je to však jediná spoločnosť, ktorá vidí budúcnosť v metaverse.

Kolega Stano vo svojom článku výborne zhrnul, čo je metaverse. Je to trvalý digitálny svet prepojený s mnohými aspektmi fyzického sveta vrátane ľudí, miest a vecí. Metaverse umožňuje zdieľanie skúseností vo fyzickom i digitálnom svete.

Podľa očakávaní vstupuje do „súťaže“ o vybudovanie metaverse aj Microsoft. Ten si nezvolil cestu zábavy a trávenia voľného času. Zameriava sa na biznis. Plánuje vytvoriť virtuálne priestory pre používateľov a firmy. Už na budúci rok prinesie Mesh, platformu určenú na zdieľanie virtuálnych zážitkov v rámci služby Microsoft Teams.

Zdroj | Microsoft

Mesh bol od začiatku navrhovaný ako budúcnosť mítingov v Teams. Tie čoskoro získajú 3D avatarov. Rozmýšľate na čo je vlastne dobré, mať v rámci firemných stretnutí za seba avatara? Dôvod je vcelku prozaický a nejde o to, že sa nechcete ukázať kolegom po trápnom firemnom večierku. Zistilo sa, že počas videokonferencií je už po 30 minútach ťažké udržať pozornosť. Používanie avatarov, by malo „znížiť kognitívne preťaženie, ktoré vyplýva z nutnosti byť celý deň na videohovoroch“.

Metaverse môže pomôcť ľuďom stretnúť sa v digitálnom prostredí, spríjemniť stretnutia pomocou avatarov a uľahčiť kreatívnu spoluprácu z celého sveta.

Microsoft Teams dostanú 3D avatary, ktoré sa budú dať využiť aj v prostredí metaverse. Veľkou výhodou bude, že na ich používanie si nebudete musieť nasadzovať náhlavnú súpravu VR. Avatari od Microsoftu vás budú môcť reprezentovať na stretnutiach v 2D aj 3D. Vám bude stačiť vybrať si niektorú z animovaných verzií seba a vôbec nebudete musieť zapnúť webkameru.

Zdroj | Microsoft

Technológia dokáže spojiť váš hlasový prejav s avatarom, takže bude reálne rozprávať, v prípade zapnutého 3D sa k animáciám pridajú aj pohyby rúk.

Microsoft chce vybudovať virtuálne priestory v rámci služby Teams, kde sa budete môcť prepájať a spolupracovať na projektoch, ale i socializovať sa počas hrania hier.

Veľkou vecou má byť podpora prekladov, takže časom by mohla odpadnúť jazyková bariéra. Vo virtuálnom prostredí sa tak budú môcť stretnúť používatelia z rôznych krajín, pričom nebudú musieť ovládať preferovaný jazyk.

Zdroj | Microsoft

Microsoft a Meta (bývalý Facebook) si budú v metaverse konkurovať. Zdá sa, že Microsoft je v tomto smere ďalej. Dlhé roky investuje do okuliarov pre rozšírenú realitu HoloLens, v roku 2017 odkúpil virtuálnu sociálnu sieť AltspaceVR. Konkurencia pomôže zlepšiť služby, takže je určite pre používateľov prínosom. Okrem toho, Microsoft a Meta nie sú jediné spoločnosti, ktoré začínajú využívať virtuálne priestory, máme tu napríklad Spatial.

Priatelia, žijeme naozaj v zaujímavej dobe. Doteraz sme o niečom takom len čítali, videli vo filmoch a hovorili si: toto je len číra fantázia. Dnes sa už virtuálna/rozšírená realita mieša s realitou. Na to, aký a či vôbec nejaký osoh nám prinesie, si budeme musieť pár rokov počkať.

Zdroj