Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Facebook ohlásil zmenu názvu, hovory cez Messenger VR a fitness VR

Facebook ohlásil zmenu názvu, hovory cez Messenger VR a fitness VR
Zdroj | Facebook
Richard Pliešovský
Facebook ohlásil zmenu názvu, hovory cez Messenger VR a fitness VR
Zdroj | Facebook
Zdroj | Facebook

Virtuálna realita sa stáva realitou. Aspoň tak to vyzerá na konferenci Facebook Connect. Jednu z hlavných úloh má mať metaverse, akési univerzum navzájom prepojených virtuálnych svetov.

CEO Facebooku, Mark Zuckerberg, ukázal nové smery, akým sa bude uberať jeho spoločnosť. Nešetrilo sa pojmami virtuálna realita (VR), zmiešaná realita (AR) a všadeprítomné metaverse. Facebook nasleduje krok Google, spoločnosť sa premenuje na Meta a tá bude zastrešovať sociálne siete Facebook, Instagram, WhatsApp a ďalšie firmy.

Zdroj | Facebook

Horizon Home

Používatelia náhlavných súprav Oculus dostanú Horizon Home, virtuálny domov, kde si budú môcť pozvať priateľov, stretnúť sa s nimi, pozerať videá, alebo hrať hry. Stačí sa pripojiť k Oculus Party. Neskôr bude umožnené prispôsobiť si vlastné virtuálne priestory podľa požiadaviek a vkusu.

Platforma sa pripája k Horizon Worlds, Horizon Workrooms a tiež k aplikácii Horizon Venues ako súčasť centra metaverse. Horizon Home sa spustí už „čoskoro“ v aktualizácii Oculus. Mimochodom, aj Oculus zmení názov, po novom sa nebude volať Oculus Queest, ale Meta Quest.

Vďaka Presence Platform budú môcť vývojári vytvárať zážitky s AR pre náhlavnú súpravu virtuálnej reality Oculus Quest. Obsahuje súpravu nástrojov AI pre vývojárov, má tri hlavné sady nástrojov: Insight SDK, Interaction SDK a Voice SDK. Podľa Facebooku bude práve Presence Platform základom prepojenia v metaverse, pretože dovolí vývojárom spájať virtuálny obsah s tým reálnym.

Zdroj | Facebook

Messenger AR

Smart okuliare pre rozšírenú realitu od Facebooku a Ray-Banu dostávajú nové funkcie. Spark AR, platforma pre rozšírenú realitu od Facebooku, slúži na vytváranie a distribúciu v aplikáciách a zariadeniach. Nové vylepšenia Spark AR prinášajú sofistikovanejšie AR skúsenosti a možnosti využitia s lokalizačnými službami a virtuálnymi objektmi.

Pozrite si

Čo je to Ray-Ban Stories a na čo je to dobré?

Facebook uvádza, že už teraz je obrovský záujem o tieto služby. Každý mesiac používa AR efekty v aplikáciách a zariadeniach od Facebooku viac než 700 miliónov ľudí.

Zdroj | Facebook

Metaverse

Zuckerberg sa vyjadril, že súkromie a bezpečnosť musia byť zabudované do metaverse od začiatku. Vo svojej vízii povedal, že môžete vziať „metaverse predmety“ a premietnuť ich do fyzického sveta ako hologramy. Namiesto klepnutia alebo písania budete gestikulovať rukami, aj vďaka tomu nebudú vaše zariadenia centrom vašej pozornosti. Zuckerberg zdôraznil, že systém by mal byť otvorený, interoperabilný (súčinný s rôznymi systémami) a určite nie vybudovaný jednou spoločnosťou.

Andrew Bosworth, vedúci laboratória Facebook Reality Lab, potvrdil, že zážitok z metaverse bude lepší ako vo virtuálnej realite či rozšírenej realite.

Zdroj | Warner Bros.

Fitness VR

Nové fitness ponuky pre Oculus zahŕňajú Supernatural box, nové fitness štúdiá FitXR a Player 22, ktorý už teraz využívajú profesionálni športovci, pridáva riadené a ručne sledované cvičenia s telesnou hmotnosťou. V roku 2022 príde Active Pack pre Quest 2 s vylepšenými doplnkami, lepším rozhraním pre tvár, ktoré dokonca umožní utieranie si potu.

Facebook sa na podujatí pochválil, že jeho laboratóriá Facebook Reality Labs investujú 150 miliónov dolárov do vzdelávacieho programu. Jeho cieľom je pomôcť vytvoriť nové príležitosti pre tvorcov a vývojárov AR a VR. Podporované budú školenia, kariérny rozvoj, tvorba nového obsahu či technologické partnerstvá.

Pozrite si

Čo je to metaverse? Nástupca internetu, alias prepojenie reality s AR a VR

VR aj do práce

Prečo by ste si mali užívať VR len počas voľna? Facebook predstavil Quest for Business, kde nechýba podpora Work Accounts pre Oculus Quest 2. Nová obchodná ponuka prinesie pracovné možnosti do spotrebiteľských Quest zariadení, vrátane možnosti prihlásiť sa do Quest 2 pomocou Work Account namiesto vášho osobného Facebook účtu.

Firmám a spoločnostiam prinesie potrebné nástroje, ako je správa účtov, integrácia platforiem, správu mobilných zariadení a pod. Začne sa testovať ešte tento rok, v roku 2022 prejde do otvorenej beta verzie, pre verejnosť bude k dispozícii od roku 2023.

Do Quest v Horizon Home postupne prichádzajú aj 2D appky. Onedlho sa môžete tešiť na známe služby, ako napríklad Slack, Dropbox, Facebook a Instagram, ktoré budú už čoskoro fungovať vo VR ako 2D panelové aplikácie v Horizon Home.

Zdroj