Reklama

Máte domácnosť prepojenú cez Matter? Roborock má pre vás nový TOP vysávač

Zdroj | Roborock
Stanislav Vinc
Zdroj | Roborock
Zdroj | Roborock

Ponuka zariadení kompatibilných s platformou Matter sa postupne rozširuje a najnovšie do nej pribudol už aj prvý robotický vysávač, vlajkový model Roborock S8 MaxV Ultra.

Ak do domácnosti hľadáte robotický vysávač, ktorý nepotrebuje svoju vlastnú smart home bránu a aplikáciu, Roborock môže byť pre vás ideálny, ak ste si ochotní priplatiť aj za jeho ďalšie jedinečné funkcie.

Každý, kto sa niekedy rozhodol pustiť sa do budovania svojho vlastného ekosystému zariadení inteligentnej domácnosti, narazil na problém s ich vzájomnou kompatibilitou. Každá druhá značka takýchto zariadení využíva na konektivitu odlišný protokol, inú prístupovú bránu alebo inú aplikáciu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Roborock

Vyriešiť tento problém mal štandard Matter, pod ktorého vývoj sa podpísali Amazon, Apple, Google, Samsung a Zigbee Alliance. Matter by mal tiež zabezpečiť kompatibilitu kompatibilných smart home zariadení s hlasovými asistentmi Amazon Alexa, Google Assistant, Siri a ďalšími. Čo je ale v praxi zrejme najdôležitejšie, Matter by mal zákazníkom poskytnúť možnosť vybrať si nové zariadenia nielen z ekosystému, ku ktorému sa už zaviazali, ale zo všetkých Matter zariadení, ktoré vyhovujú ich vkusu a rozpočtu.

Prvé zariadenia s podporou Matter dorazili oficiálne do predaja v priebehu roka 2023, no rozbeh tejto platformy bol od tej doby pomerne konzeratívny. Výrobcovia sa do jej podpory z dôvodu dodatočných nákladov a súčasných obmedzení platformy príliš nehrnuli, na druhej strane mnohí spotrebitelia hlásia problémy s jeho spoľahlivosťou.

Zdroj | Roborock

Počiatočné problémy každej novej technológie a platformy sú však do istej miery normálne, je preto dobré vidieť, že výrobcovia na Matter aj napriek negatívnym prvotným ohlasom nezanevreli a k jeho podpore sa najnovšie pridal už aj čínsky výrobca robotických vysávačov Robororock.

Podpora Matter zo strany robotických vysávačov má veľkú výhodu nielen v tom, že si kvôli nemu nemusíte do domácnosti implementovať ďalšiu smart bránu, ale aj v prepojení s ostatnými smart zariadeniami. Pri robotických vysávačoch je praktické vedieť si nastaviť, aby sa vysávanie spustilo, len keď doma nie ste ani vy a podľa kamier ani vaši domáci miláčikovia, alebo napríklad len vtedy, ak máte zatvorené okná, aby sa dnu pred a po vysávaní zbytočne neprášilo. Keď vysávanie skončí, zapnúť sa môže na vyšší výkon čistička vzduchu alebo spustiť aróma difuzér.

Zdroj | Roborock

Nový model Roborock S8 MaxV Ultra predstavený ešte v januári na výstave CES 2024, je však zaujímavý aj zvyškom svojej výbavy. Vysávač ponúka sací tlak až 10 000 Pa, teda zhruba 192 AW, aký neponúkajú ani mnohé batériové vysávače. Unikátne je aj jeho výsuvné rameno mopovacej časti a kamera využiteľná aj na videotelefonovanie. Všetko podstatné sa už ale o ňom dozviete v našom samostatnom článku.

Prémiové funkcie si pýtajú aj prémiovú cenovku, ktorú v tomto prípade Roborock nastavil na 1 799 dolárov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.