Reklama

Matter je po roku od uvedenia sklamaním, stále má však obrovský potenciál

Zdroj | Philips
Stanislav Vinc
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Platforma Matter mala do sveta smart home zariadení priniesť konečne poriadok a jednotný spôsob vzájomnej komunikácie zariadení rôznych značiek. Vyriešiť mala tiež problémy čo so zariadeniami, ak ich výrobca ukončí ich oficiálnu podporu.

Viacerí výrobcovia sa po publikácii finálnych špecifikácií k podpore Matter v priebehu roka 2023 skutočne pripojili, avšak nová platforma v praxi prináša používateľom viac starostí ako úžitku, aspoň nateraz.

Smart žiarovky, smart zámky, smart žalúzie, smart kuchynské spotrebiče alebo aj garážové dvere… Dnes už zrejme neexistuje kategória elektroniky, ktorú by ste nemohli ovládať cez smartfón alebo inteligentný reproduktor so zabudovanou hlasovou asistentkou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Problémom však býva fakt, že takéto zariadenia môžu stavať na rozdielnych platformách a tak ani v rámci jednej domácnosti nemusia byť schopné vzájomne komunikovať. V praxi sa vám tak môže poľahky stať, že ak si po čase dokúpite do domácnosti smart žiarovku inej značky, k vašej existujúcej sieti ju nebudete môcť pripojiť. Na komunikáciu totiž môže využívať úplne iný protokol.

Zdroj | charlesdeluvio / Unsplash

Vyriešiť tento problém mal štandard Matter, pod ktorého vývoj sa podpísali Amazon, Apple, Google, Samsung a Zigbee Alliance. Matter by mal tiež zabezpečiť kompatibilitu kompatibilných smart home zariadení s hlasovými asistentmi Amazon Alexa, Google Assistant, Siri a ďalšími. Čo je ale v praxi zrejme najdôležitejšie, Matter by mal zákazníkom poskytnúť možnosť vybrať si nové zariadenia nielen z ekosystému, ku ktorému sa už zaviazali, ale zo všetkých Matter zariadení, ktoré vyhovujú ich vkusu a rozpočtu.

Prvé zariadenia s podporou Matter dorazili oficiálne do predaja v priebehu roka 2023. Niektoré zariadenia zas dostali podporu tohto štandardu spätne prostredníctvom softvérovej aktualizácie. Štart nového štandardu bol však viac než kostrbatý. O svoje dojmy s ním sa vo svojom článku podelila redaktorka portálu The Verge, Jennifer Pattison Tuohy.

Testovala som zariadenia Matter po celý rok a bol to ten najfrustrujúcejší rok mojich viac ako desaťročných skúseností s inteligentnými zariadeniami pre domácnosť. Po dvanástich mesiacoch nemám doma jediné zariadenie postavené na štandarde Matter, ktoré by fungovalo spoľahlivo. Aby toho nebolo málo, jeden systém, ktorý bol vždy pevný ako skala, moje inteligentné svetlá Philips Hue, je v podstate nepoužiteľný na žiadnej z mojich platforiem pre inteligentnú domácnosť, odkedy som ich presunula na Matter.

Zdroj | Signify

Hneď prvým problémom, na ktorý nadšenci pre smart home zariadenia pri využití Matter narazia, je súčasná obmedzenosť tohto štandardu. Matter napríklad zatiaľ nepodporuje adaptívne stmievanie smart žiadoviek, sledovanie spotreby smart zásuviek či špeciálne režimy LED pásikov, ktoré patria medzi ich najväčšie lákadlá.

Tuohy tiež upozorňuje, že prítomnosť loga Matter na obale zariadenia ešte neznamená, že toto zariadenie si skutočne bude rozumieť s ktoroukoľvek smart home platformou. Platformy Amazon Alexa a Google Home napríklad ešte nepodporujú programovateľné smart prepínače.

Matter má podľa skúseností používateľov problém aj s fungovaním zariadení na viacerých platformách naraz (Amazon, Apple, Google…). Nespoľahlivé je v súčasnosti údajne aj ich fungovanie na jednom smart home hube, pokiaľ sa jedná o kombináciu zariadení rôznych značiek, čo je jeden z hlavných ťahákov tohto štandardu.

Zdroj | Yale

V súčasnosti má Matter ešte zjavné nedostatky, čo však neznamená, že v domácnostiach mnohých používateľov nefunguje správne a že tento štandard nenapreduje. V októbri sa Matter dočkal podpory smart chladničiek, detektorov dymu, robotických vysávačov a ďalších domácich spotrebičov.

Spoločnosti taktiež postupne vylaďujú chyby na svojej strane a na trh prinášajú mnohé ďalšie zariadenia s podporou Matter. Pre opačný smer rozhodol Belkin, ktorý v úvode minulého roka oznámil pozastavenie podpory štandardu s cieľom „premyslieť si ďalšie kroky a plány“ s ním. Stopku tomuto štandardu zatiaľ dala aj spoločnosť Yale, podľa ktorej ešte nie je natoľko zrelý, aby si ho trúfla implementovať do spotrebiteľského modelu.

Podobne ako to bolo v úvode s prvými zariadeniami z kategórie smart home, aj Matter je dnes ešte štandardom určeným pre nadšencov, ktorí budú mať dostatok trpezlivosti s jeho nedostatkami a chybami. Na to, aby Matter skutočne bezchybne fungoval naprieč všetkými typmi zariadení a platforiem, bude potrebovať ešte zopár rokov vývoja…

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.