Lightyear One – koncept, ktorý sa môže pochváliť dokonalou aerodynamikou

ZDROJ | Lightyear One

O automobile Lightyear One na solárny pohon sme už viackrát informovali. Najnovšie prototyp vozidla testovali a výsledkom je najlepšia efektivita a aerodynamika z áut podobného typu.

Testovanie aerodynamiky sa uskutočnilo v talianskom Turíne. Lightyear One dosiahol koeficient odporu vzduchu pod 0,20 Cd. Podľa spoločnosti ide o jeden z najlepších výsledkov v testovaní 5-dverových sedanov.

Pozrite siLightyear One – elektromobil na solárny pohon

Vozidlo by sa malo začať predávať od roku 2021 a malo by tak ísť o jedno z najefektívnejších vozidiel z pohľadu aerodynamiky. O tú sa postaral unikátny tvar vozidla, ktorý ma po svojej dĺžke nainštalovaný solárny panel.

Aerodynamike tiež pomohli riešenia ako čiastočne-zakryté zadné kolesá a kamerový systém, ktorý nahrádza bežné spätné zrkadlá. Vozidlo je navyše veľmi ľahké kvôli solárnym článkom, ktoré nie sú také ťažké ako klasická batéria pri elektromobiloch.

Každé koleso disponuje ľahkým motorom, ktoré nahrádza bežný motor. Pre pripomenutie, vozidlo dokáže za jeden deň zozbierať slnečnú energiu na 60-kilometrovú výdrž. Cieľová spotreba je 83 Wh na jeden kilometer a dojazd by mal byť veľmi slušných 725 kilometrov, čím s prehľadom prekonáva súčasné elektromobily.

ZDROJ | Lightyear

Pozrite siLightyear One – revolúcia v automobilizme vďaka solárnemu pohonu

Vozidlo sa samozrejme nabíja aj cez bežnú elektrickú energiu. Čo sa týka technických možností, vozidlo ponúka podpornú aplikáciu, bez-kľúčové otváranie, podporu pre Apple CarPlay, Android Auto a tiež aktualizácie na diaľku.

Z ďalších špecifikácií automobil Lightyear One ponúka zrýchlenie z 0 na 100 kilometrov za hodinu za približne 10 sekúnd. Samozrejmosťou je pohon všetkých štyroch kolies vďaka zabudovaným motorom. Cena tohto vizionárskeho automobilu je nastavená na 149 000 € za prvých 500 vyrobených kusov.

ZdrojLightyear One

Komentáre k článku