Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lightyear One - revolúcia v automobilizme vďaka solárnemu pohonu

Lightyear One - revolúcia v automobilizme vďaka solárnemu pohonu
Zdroj | Lightyear
Števo Porubský
Lightyear One - revolúcia v automobilizme vďaka solárnemu pohonu
Zdroj | Lightyear
Zdroj | Lightyear

Mladý startup Lightyear chce o pár rokov priniesť na trh automobil Lightyear One, ktorý by bol schopný jazdiť výhradne na solárny pohon. Malo by to pritom byť do roku 2035. Odvážne plány majú ale svoj význam a dokonca aj základy.

Vedeli ste, že ročne prejazdíme na Zemi vyše 9 500 000 000 000 kilometrov? Je to vzdialenosť zhruba jedného svetelného roka (9 460 730 472 580 800 m) z čoho vznikol aj názov Lightyear.

Zakladatelia Lightyear pôsobili ako členovia Solar Team Eindhoven, ktorý má na svedomí vozidlá ako Stella či Stella Lux. Snáď ale Lightyear One nebude vyzerať ako jedno z týchto vozítok.

Z videa Lightyear sme sa toho veľa nedozvedeli, no podľa webu Lightyear.one by to mohlo fungovať. Napríklad na Hawaji je možné ročne vďaka Slnku najazdiť 20 000 kilometrov. Je to síce výrazne menej, ako najazdíte možno vy počas bežného roka, no na občasné jazdy či dochádzanie zo satelitného mestečka za prácou do veľkomesta to stačí.

Zdroj | Lightyear

Aj v často upršanom Amsterdame je pritom šanca získať dostatok energie zo Slnka na 10 000 kilometrov jazdenia ročne. Výhodou má byť nepotrebnosť nabíjacích staníc. Nabíjačka je všade, kde svieti Slnko. Navyše sa vie dobíjať aj počas samotného jazdenia.

Žiaľ, počas zimy to bude ale v našich či ešte severnejších končinách horšie. Slnečného svitu je výrazne menej ako počas ostatných ročných období. V takom prípade má byť ale možné batériu nabiť aj z klasickej elektrickej siete doma, alebo cez rýchlonabíjacie stanice.

Zdroj | Lightyear

Elektromobil Lightyear One má byť pritom schopný na jedno nabitie prejsť 400 – 800 km, v závislosti do kapacity batérie konkrétnej výbavy. Zo 75 kW rýchlonabíjačky sa má batéria nabiť za hodinu. To by znamenalo, že (pravdepodobne menšia) bude mať kapacitu zhruba 60-70 kWh.

Zaujímavosťou výbavy má byť klasická domáca zásuvka, z ktorej bude možné čerpať energiu do akéhokoľvek spotrebiča v domácnosti či mimo nej.

Zdroj | Lightyear

Hoci automobil ešte nie je ani na trhu, už teraz vie Lightyear, že ho bude predávať od sumy 119 000 € (bez DPH). Rezervovať si ho môžete už teraz za 19 000 €. Za túto cenu získate nielen miesto v poradovníku, ale aj možnosť zapojiť sa do vývoja dizajnu a prístup na exkluzívne podujatia startupu.

Čo bude výbavou Lightyear One je ale veľkou neznámou. Vieme však, že na stavbu chce startup využívať recyklovateľné uhlíkové vlákna a taktiež recyklovateľné solárne panely. Automobil má byť štvormiestny.

Zdroj | Lightyear

Hoci chce Lightyear priniesť revolúciu v automobilizme do roku 2035, prvé dodávky má v pláne už v roku 2019. Má ísť o 10 vozidiel zo série Signature. V roku 2020 by chcela spoločnosť dodať ďalších 100 vozidiel. Dodávky budú prebiehať len v EÚ a USA.

Zdroj | Lightyear