Reklama

Kúpa nového auta: Aký pohon si vybrať?

Zdroj | unsplash.com
TECHBOX
Zdroj | unsplash.com
Zdroj | unsplash.com

Kupujete nové vozidlo a neviete sa rozhodnúť? Pri výbere medzi benzínom, dieselom, hybridom či elektromobilom je dôležité prehodnotiť vlastné preferencie, dostupné financie a ohľad na životné prostredie.

Výber pohonu pre váš automobil má vplyv na vaše cestovanie a životný štýl. Zvážte preto operatívny leasing, vďaka ktorému môžete vyskúšať rôzne typy pohonu bez dlhodobých záväzkov.

Spaľovacie motory: Benzín alebo diesel?

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj keď sa môže zdať, že klasické spaľovacie motory idú do úzadia, stále sa mnoho vodičov pri kúpe auta zamýšľa, či zvoliť benzínový alebo dieselový motor. Ktorý sa vám oplatí viac?

Benzínové motory sú populárne najmä pre svoju dostupnosť a relatívne nízku obstarávaciu cenu. Tento motor je tichší a spôsobuje menej vibrácií. Okrem vyššieho komfortu počas jazdy je výhodou aj menej nákladný servis a údržba vozidla. Autá s týmto pohonom majú nižšie povinné ručenie a oproti dieselom sú odolnejšie pri nízkych teplotách. Medzi nevýhody patrí najmä vyššia spotreba.

Dieselový motor sa vo všeobecnosti odporúča vodičom, ktorí ročne najazdia aspoň 20 000 km. Vhodné sú totiž na dlhšie vzdialenosti, majú vyšší výkon, sú efektívnejšie pri nízkych a stredných otáčkach. Majú tiež dlhšiu životnosť a vyššiu spoľahlivosť. Medzi hlavné nevýhody patrí vyššia cena, vyššie náklady a možné problémy pri mínusových teplotách.

Hybridný pohon

Hybridné autá sú čoraz populárnejšie. Ich zdrojom pohonu je benzínový alebo dieselový motor a elektromotor. Hybridné vozidlo ponúka rovnaký dojazd ako vozidlo so spaľovacím motorom, no s výrazným znížením emisií CO2, úsporou pohonných hmôt a vyššou akceleráciou.

Klasický hybrid vs Plug-in hybrid

Hlavným rozdielom je spôsob nabíjania a dojazd v režime čisto elektrického pohonu. Klasický hybrid predstavuje spoľahlivú kombináciu spaľovacieho a elektrického pohonu. Nepotrebuje externé nabíjanie, pretože jeho motor sa spolieha prevažne na rekuperáciu energie pri brzdení.

Naopak, plug-in hybrid musíte dobíjať, no tým získate väčší dojazd čisto len na elektrický pohon. V niektorých prípadoch si môžete zvoliť, či chce jazdiť na elektrickú energiu alebo bežné palivo.

Plug-in hybrid je vhodný pre tých, ktorí nemajú problém s dobíjaním a chcú napríklad po meste využívať elektrický pohon. Nabíjanie takéhoto vozidla je kratšie ako čisto elektrického auta. Klasický hybrid je ideálna voľba, ak chcete znížiť svoje náklady na palivo a nevyžadujú čisto elektrický dojazd.

Zdroj | unsplash.com

Elektromobily

Autá s elektrickým pohonom vo svete pomaly vytláčajú vozidlá so spaľovacím motorom. Výhody čisto elektrického pohonu sú jasné: tichá a plynulá jazda, šetrenie na pohonných hmotách, menej nákladná údržba, dynamické zrýchlenie a nulové emisie.

Elektromobil môžete nabíjať nielen doma, ale aj na klasických nabíjacích staniciach, ktoré sa väčšinou nachádzajú v blízkosti čerpacích staníc alebo veľkých supermarketov. Väčšou nevýhodou je dlhšie nabíjanie a menší dojazd.

Sú preto vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú energeticky efektívne vozidlo, často jazdia v mestách a majú prístup k nabíjaciemu miestu. Ich dojazd a dĺžka nabíjania sa však každou novou generáciou vozidla predlžuje. Už dnes niektoré na jedno nabitie prejdu aj 600 km, pričom ich cez rýchlonabíjaciu stanicu dobijete na 80 %, a to za 30 min.

Vodíkový pohon

Obsah pokračuje pod reklamou

Patrí medzi novinky, ktoré majú svojich priaznivcov aj odporcov. Vodíkový pohon funguje prostredníctvom palivových článkov, ktoré premieňajú vodík a kyslík na elektrickú energiu, čo poháňa motor vozidla. Jednou z hlavných výhod je, že ako vedľajší produkt vzniká iba voda. Autá na vodíkový pohon majú tiež rýchlejšie nabíjanie ako elektrické vozidlá, čo znižuje ich časovú náročnosť a umožňuje jazdu na dlhšie vzdialenosti. V súčasnosti je však infraštruktúra pre vodíkové auta obmedzená. Nevýhodou sú vyššie počiatočné náklady a náročné procesy na výrobu a skladovanie vodíka. Tento typ pohonu má v budúcnosti využitie najmä pri autobusoch, vlakoch a iných veľkých vozidlách. Je zaujímavou alternatívou a čas ukáže, či sa stane bežnou súčasťou dopravy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.