Reklama

Na Slovensku je druhá čerpacia stanica na vodík, tentokrát v Trnave

Zdroj | ARRIVA TRNAVA
Tomáš Kuník
Zdroj | ARRIVA TRNAVA
Zdroj | ARRIVA TRNAVA

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) slávnostne predstavila čerpaciu stanicu na vodík v areáli dopravcu Arriva Trnava. Slúžiť bude najmä na tankovanie prvých vodíkových áut a neskôr aj na testovanie vodíkového autobusu.

Je to doslova iba pár dní, čo sme Vás informovali o otvorení historicky prvej vodíkovej čerpacej stanice na Slovensku. V článku sme sa opäť vracali k plánom SIEA, ktorá chcela spustiť prvé mobilné čerpacie stanice ešte v závere minulého roka. Napokon sa tak síce nestalo, no začiatok roka 2022 sa nesie v celkom inom duchu. Zatiaľ čo už známa čerpacia stanica v Bratislave slúži aj verejnosti, zdá sa, že táto bude využívaná len na súkromné účely.

V poradí druhá vodíková plnička sa nachádza v priestoroch dopravcu Arriva Trnava, kde prebehlo aj slávnostné predstavenie či prvé tankovanie vozidiel na vodíkový pohon. Toyota Mirai druhej generácie tak bola aj pri tomto dôležitom okamihu. Čerpaciu stanicu bude využívať Trnavský samosprávny kraj (TTSK) práve s týmto vozidlom, ktoré si prevzali od agentúry SIEA: „Podpora a propagácia udržateľnej mobility je jednou z priorít trnavskej župy. Už dlhodobo sa snažíme ponúkať plnohodnotné alternatívy k autám na spaľovací motor a zlepšovať tak kvalitu ovzdušia,” objasňuje predseda kraja, Jozef Viskupič.

Pozrite si

Na Slovensku máme historicky prvú čerpaciu stanicu na vodík! Má to ale háčik

„Autá, prípadne autobusy na vodíkový pohon vnímam veľmi perspektívne a kľúčom k zvýšeniu ich počtu na našich cestách je dobrá dostupnosť čerpacích staníc. Preto som rád, že sme predstavili prvú mobilnú vodíkovú čerpaciu stanicu na Slovensku,” ďalej dopĺňa. Zároveň však zdôrazňuje, že TTSK sa neorientuje na znižovanie emisií len cez ekologické autá, ale aj cez budovanie cyklotrás, zavádzaním zdieľaných elektrických kolobežiek či zatraktívnením prímestskej autobusovej dopravy.

Spustenia vodíkovej čerpacej stanice sa zúčastnil aj Minister hospodárstva, Richard Sulík: „Spoločnosť sa postupne mení na bezuhlíkovú a zaväzuje sa k alternatívnym riešeniam. Jedným z takýchto na Slovensku je i vodík. Sme na začiatku vývoja, ktorý bude trvať desiatky rokov. Ale dnes sme dosiahli jeden z ďalších míľnikov, čomu som veľmi rád.“ Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva Slovakia, László Ivan, si váži podporu TTSK a rovnako považuje ekologickú verejnú dopravu za kľúčovú. S testovaním prvého vodíkového autobusu by mohli začať už v júni.

Zdroj | ARRIVA TRNAVA

 

Opäť sa však stretávame s miernou komplikáciou, ktorá úzko súvisí aj s druhou generáciou Toyota Mirai, ktorú dostal TTSK do užívania. Podľa dostupných informácií, mobilná čerpacia stanica na vodík v areáli Arriva Trnava disponuje tlakom 350 barov, čo je síce viac ako nedávno otvorená plnička v Bratislave, ale nie dostatočne pre plné využitie potenciálu daného vozidla. Nádrže vodíkového elektromobilu Mirai sú stavané na tlak až 700 barov, čo v praxi znamená, že s trnavskou čerpacou stanicou na vodík je ich možné naplniť maximálne na polovicu, teda na polovičný dojazd.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.