Reklama

Ktorý elektromobil vás výjde dlhodobo najlacnejšie? Toto sú 3 najšetrnejšie

Zdroj | Nissan
Stanislav Vinc
Zdroj | Nissan
Zdroj | Nissan

Vieme už, aké modely sú požierače financií, ak hľadáte klasický spaľovák, ako aj elektromobil či hybrid. Otázkou však zostáva, ak sú tieto modely tie najdrahšie na prevádzku, ktoré naopak kraľujú obrátenému rebríčku?

Do úvahy pri vlastnení auta je potrebné brať nielen jeho kupnú cenu, ale aj tankovanie, resp. nabíjanie, poistenie, registračné poplatky, úrok a mnoho ďalších nákladov, ktoré vás môžu v horizonte 5 rokov od kúpy veľakrát nepríjemne prekvapiť.

Vyššie spomínané faktory vzal do úvahy pri svojich kalkuláciách aj portál MarketWatch, ktorý zostavil rebríček elektromobilov s najnižšími nákladmi v päťročnom horizonte. Výsledné sumy sú samozrejme kalkulované pre Spojené štáty, no poradie v rebríčku by približne malo platiť aj v našich končinách.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako elektromobil s najnižšími nákladmi na prevádzku vyšiel Nissan Leaf s výslednou sumou 18 509 dolárov. Modelu Leaf, ktorý bol najmä prvé roky synonymom pre elektromobil, sa tu teda podarilo obhájiť svoj imidž šetrného auta. Ďalším modelom v poradí sa už podliezť 20-tisícovú hranicu nepodarilo.

Pozrite si

Čo keby Tesla vyrábala karavany? Nechýbal by im Starlink či solárne panely

Na druhom mieste v rebríčku elektromobilov nájdeme model Kia Niro EV, ktorý je dostupný a pomerne populárny aj na Slovensku. Jeho prevádzka v horizonte piatich rokov vychádza podľa portálu na 21 845 dolárov. Tretia priečka so sumou 28 266 dolárov patrí modelu Mini Cooper Electric Hardtop, avšak len veľmi tesne. Na bonusovej štvrtej priečke mu na krk dýcha Ford Mustang Mach-E so sumou 28 505 dolárov.

V doterajších rebríčkoch najdrahších modelov na prevádzku, ktorým sme sa venovali, figurovali najmä prémiové modely, z ktorých väčšina sa predáva aj v Európe. Tento rebríček, hoci poradie modelov v ňom môže byť správne aj pre náš trh, nie je ale žiaľ stopercentný, nakoľko v ňom chýbajú lacnejšie a pomerne šetrné elektromobily európskych automobiliek, ktoré sa v Spojených štátoch skrátka nepredávajú.

Podobne ako ostatné rebríčky portálu MarketWatch, ani tento neberie do úvahy postupné znižovanie hodnoty vozidla jeho opotrebením. V tomto prípade môže byť prekvapením, že podľa samostatných kalkulácií portálu amortizujú elektromobily rýchlejšie ako spaľováky. V priebehu piatich rokov od kúpy je to konkrétne v priemere 16 430 dolárov oproti 11 722 dolárom pri modeloch so spaľovacím motorom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.