Reklama

Toto sú 3 najdrahšie elektromobily na prevádzku, konkurujú aj spaľovákom

Zdroj | Porsche
Stanislav Vinc
Zdroj | Porsche
Zdroj | Porsche

Na niektorých miestach bezplatné alebo veľmi lacné nabíjanie a očakávanie, že s takýmto autom prakticky nie je potrebné chodiť do servisu. Elektromobily a hybridné autá sú často drahšie ako tie so spaľovacími motormi, no ich kupujúci často očakávajú, že táto vstupná investícia sa im prostredníctvom spomínaných argumentov časom vráti.

Či sa tak aj naozaj stane, ale záleží od výberu konkrétneho modeu. Portál MarketWatch sa po nákladoch na prevádzku áut so spaľovacími motormi v priebehu 5 rokov, pozrel podobnou optikou aj na elektrifikované modely.

Náklady na vlastnenie auta nezačínajú a nekončia pri jeho obstarávacej cene. MarketWatch preto vo svojich rebríčkoch počíta aj s nákladmi na tankovanie, resp. nabíjanie, poistenie a financovanie vrátane úrokov a povinných poplatkov. Tieto náklady následne rozpočíta na dobu piatich rokov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podobne ako pri vyššie odkazovanom rebríčku nákladov pre spaľovacie modely, aj v tomto prípade na vrchole nájdeme najprv prémiové značky, dokonca rovnako Porsche. V tomto prípade je to model Taycan, pre ktorý si je na jeho prevádzku podľa portálu potrebné vyhradiť 53 065 dolárov. Druhé miesto patrí elektromobilu Audi e-tron GT so sumou 48 886 dolárov a tretie SUV modelu BMW iX so sumou 45 076 dolárov.

Pozrite si

AI vyvinula permanentný magnet bez vzácnych zemín 200x rýchlejšie ako človek

Do úvahy pri týchto výpočtoch nebolo brané opotrebenie modelov, no MarketWatch ponúka aspoň všeobecné porovnanie. Náklady na kúpu elektromobilu sú podľa analýzy portálu vyššie a tieto modely aj rýchlejšie strácajú na hodnote. V priebehu piatich rokov od kúpy stratia na hodnote v priemere 16 430 dolárov, zatiaľ čo pri spaľovákoch je to 11 722 dolárov. Je samozrejme potrebné brať do úvahy, že všetky tieto sumy platia primárne pre americký trh a na iných trhoch môžu byť výrazne odlišné.

V prvej desiatke figurujú aj plug-in hybridné modely, vrátane modelu Toyota RAV4, ktorý nájdeme aj v službách slovenskej polície.

  1. Porsche Taycan: 53 065 USD
  2. Audi e-tron GT: 48 886 USD
  3. BMW iX: 45 076 USD
  4. Volvo XC90 Recharge: 42 897 USD
  5. Jeep Wrangler 4xe: 41 528 USD
  6. Chrysler Pacifica Hybrid: 33 836 USD
  7. Ford Mustang Mach-E: 28 505 USD
  8. Mini Cooper Electric Hardtop: 28 266 USD
  9. Ford Escape Plug-in Hybrid: 27 811 USD
  10. Toyota RAV4 Prime: 25 831 USD

Dôležitou otázkou je aj to, kto skončil na protipóle tohto rebríčka. Nie je zrejme žiadnym prekvapením, že je to Nissan Leaf s celkovými nákladmi vo výške 18 509 dolárov, ktorý si dlhodobo buduje imidž šetrného auta. Na druhom mieste skončil Hyundai Elantra Hybrid so sumou 20 735 dolárov. Najdrahšími položkami pri týchto modeoch bolo ich financovanie a poistenie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.