Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Koniec Lightningu? Apple má pripravovať MagSafe port aj pre iPhone

Koniec Lightningu? Apple má pripravovať MagSafe port aj pre iPhone
Zdroj | Apple/USPTO
Stanislav Vinc
Koniec Lightningu? Apple má pripravovať MagSafe port aj pre iPhone
Zdroj | Apple/USPTO
Zdroj | Apple/USPTO

Viaceré zdroje tvrdia, že nová generácia prenosných počítačov Apple MacBook Pro 14 a Pro 16 má pre nabíjanie opäť využívať magnetický port MagSafe, ku ktorému by sa mala spoločnosť vrátiť po dávnejšom prechode na port USB-C. Teraz to však vyzerá tak, že nový MagSafe uvidíme okrem Macov aj v iPhone.

Už niekoľko rokov sa špekuluje o tom, či sa Apple zbaví svojho proprietárneho Lightning portu a po počítačoch a niektorých tabletoch využije všestranný port USB-C už aj v iPhone. Napokon, ocenila by to aj Európska únia, ktorá sa dlhodobo snaží presadiť zjednotenie nabíjačiek v prenosných zariadeniach. Zdá sa však, že Apple má opäť iné plány.

Najnovší patent spoločnosti ukazuje možnosť výmeny Lightning portu za magnetický port podobný portu MagSafe, ktorý v minulosti Apple vymenil za port USB-C. Magnetický port by mal byť obojstranný a zaoblený, aby sa kábel pri zakopnutí či prudkom potiahnutí od smartfónu automaticky odpojil.

Zdroj | Apple/USPTO

Apple značku MagSafe oživil minulý rok s najnovšou sériou smartfónov iPhone 12, tentokrát však v úplne inej forme. Lightning port na spodnej strane týchto modelov zostal, zatiaľ čo MagSafe iba rozšíril možnosti aj dovtedy dostupného bezdrôtového nabíjania. Budú tieto verzie magnetického portu figurovať v novom iPhone bok po boku?

Zdroj | Apple

MagSafe na zadnej strane smartfónu by mohol aj naďalej slúžiť na nabíjanie a zároveň pripájanie magnetického príslušenstva. MagSafe na spodnej strane by zas slúžil na bezpečnejšie nabíjanie bez rizika poškodenia portu či kábla pri neopatrnom manévrovaní so zariadením. Ak sú najnovšie špekulácie pravdivé, Apple by tým zároveň konečne zjednotilo nabíjací port určený pre iPhone a prenosné počítače MacBook.

Túto možnosť čiastočne potvrdzuje aj najnovšie tvrdenie renomovaného analytika Ming-Chi Kua, podľa ktorého sa prítomnosti portu USB-C v iPhone tak skoro nedočkáme. Pokiaľ sa Apple svojho portu Lightning niekedy zbaví, bude to iba v prospech „bezportového“ dizajnu s nabíjaním cez MagSafe. Spodný MagSafe by do takéhoto dizajnu teoreticky mohol spadať.

Pozrite si

Čo už vieme o skladacom smartfóne Google Pixel Fold?

Patent samozrejme nepotvrdzuje a nezaručuje, že túto novinku v niektorej z budúcich generácií smartfónov od Apple skutočne uvidíme. Ak by to aj kalifornský gigant plánoval, zhatiť by mu to mohla Európska únia, ktorá plánuje ešte v priebehu tohto roka predložiť návrh zákona o povinnosti využívania jednotného nabíjacieho portu naprieč celým spektrom menších prenosných zariadení.

Apple sa už v minulosti voči takémuto nariadeniu ohradilo. Podľa neho by totiž mohlo brzdiť inovácie a zároveň vytvoriť obrovské množstvo elektronického odpadu, ktorým by boli samozrejme všetky káble a príslušenstvo využívajúce Lightning port. Ak však nové nariadenie vstúpi do platnosti, Apple ho nebude môcť ignorovať a je len veľmi málo pravdepodobné, že by bolo ochotné vyrábať iPhone s odlišným portom špeciálne pre EÚ.