Reklama

Jeden asistent vládne všetkým - Volkswagen Passat Alltrack

Marek Šimunek
91 %
Nový Volkswagen Passat Alltrack stavia na úspechoch predchádzajúcich modelov a k nim pridáva ešte aj nejaké tie drobnosti navyše, ako napríklad nový systém Travell Assist, ktorý vám bude pomáhať pri každej ceste.

Výhody

  • moderné technológie
  • bezdrôtové Apple CarPlay
  • nový motor TDI Evo

Nevýhody

  • chýbajú hodinky a ich náhrada pôsobí lacno
  • chýba rýchle stíšenie médií
  • použitie už len USB-C konektorov

Volkswagen Passat je pre mnohých manažérov doslova ikonou. Nie je sa čomu diviť, za tie roky sa stal stálym členom nejedného vozového parku veľkých spoločností. Pre manažéra, ktorý sa autom presúva z jedného stretnutia na druhé je tak auto doslova druhým domovom. Nie je preto prekvapením, že sa automobilka pri facelifte zamerala práve na ich požiadavky. V konečnom dôsledku to znamená drobné zmeny, ktoré pri denno dennom využívaní auta určite oceníte.

Facelift teda v prípade Volkswagenu Passat, alebo konkrétne v mojom prípade Volkswagenu Passat Alltrack neprináša po stránke dizajnu až tak radikálne zmeny. Drobnosti, ktoré si pozorné oko všimne sa však určite nájdu. Pri pohľade zvonku a najmä pri naštartovanom aute si všimmete prvú odlišnosť od predchádzajúcej generácie. Tou je nový svetelný podpis denného svietenia.

Nový Passat Alltrack totiž do vienka dostal inteligentné Full-LED svetlá, ktoré už poznajú majitelia nového Volkswagenu Touareg a výrobca ich označuje ako IQ.LIGHT. Ich inteligencia spočíva v 44 samostatných diódach v každom svetlomete, ktoré sa dokážu automaticky rozsvecovať podľa potreby. Nejedná sa teda iba o triviálne prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel, ale o sofistikovaný systém osvetlenia vozovky pred autom.

Ak by ste si mali do svojho nového Volkswagenu Passat dopriať čo i len jeden prvok príplatkovej výbavy, odporúčam vám investovať práve do svetiel. Fungujú totiž vynikajúco a ak si raz vyskúšate dynamické smerovanie lúča, nebudete chcieť v noci už s bežnými svetlami šoférovať. V podstate vďaka nim máte takmer stále dokonalú viditeľnosť.

Pozrite si

VIDEORECENZIA nový VW Passat B8 – nabitý technológiami

Samozrejme drobnou zmenou prešli aj línie nárazníka, ale to už musíte byť verným fanúšikom modelu, aby ste si tento rozdiel všimli. Podobná je aj situácia v prípade zadných svetiel, ktoré tiež dostali novú grafiku a tým aj svetelný podpis. Dokonca nechýbajú ani dynamické smerovky.

Po stránke dizajnových zmien je toto maximum, ktoré vám nový Passat ukáže. Teda za predpokladu, že sa nebudem venovať niekoľkým novým farbám, diskom, alebo poťahom, ktoré môžete mať na sedadlách. Samozrejme okrem toho nový Passat narástol takmer vo všetkých rozmeroch o nejaké tie milimetre, takže si cestujúci užijú nejaký priestor navyše.

Facelift sa teda okrem niektorých drobných zmien v exteriéri samozrejme nevyhol ani interiéru. Ak ste už niekedy vlastnili niektorý z nových modelov Volkswagen Passat, pravdepodobne si hneď všimnete základný rozdiel oproti predchádzajúcej verzii. Tým rozdielom sú totiž chýbajúce hodinky v stredovom paneli. Analógové hodinky boli súčasťou Passatu už niekoľko generácií a ten nový ich nemá.

Volkswagen sa k tomuto kroku rozhodol preto, lebo vraj kvôli bezpečnosti na toto miesto umiestnil tlačidlo pre spustenie štyroch smeroviek. Voči tomuto odôvodneniu by som nič nevytýkal, ak by jeho spracovanie nepôsobilo v podobnom aute tak lacno. Známy červený trojuholník je totiž umiestnený v lesklom plaste s obrovským nápisom PASSAT, ktorý sa jednoducho do podobnej kategórie auta nehodí.

Samozrejme určitými zmenami prešli aj motorizácie a tak môžete mať svoj Passat vybavený aj moderným naftovým motorom TDI Evo, ktorého spotreba pri výkone 110 kW (150k) vás dostane. S týmto motorom budete pravidelne na jednu nádrž dosahovať dojazd nad tisícku kilometrov.

Pozrite si

Nie je základ, ako základ! Volkswagen Touareg

Ja som mal pod kapotou známy dvojlitrový turbodiesel s výkonom 140 kW (190k), ktorý bol spojený so sedemstupňovou automatickou prevodovkou. Táto kombinácia predstavovala dostatok výkonu a dynamiky pri pomerne zaujímavej spotrebe. Ako už obyčajne spotreby udávanej výrobcom sa mi nepodarilo dosiahnuť, za to však výslednú hodnotu 6,7 l/100km považujem vzhľadom na pomerne dynamické jazdenie a väčšiu časť strávenú v meste za veľmi dobrú.

Trošku mi len vadila jeho kultivovanosť, predsa len sú dnes už o niečo kultivovanejšie motory, ako už spomínaný TDI Evo z vlastnej stajne, alebo nedávno testovaná Mazda CX-5, ktorá ponúka podstatne tichší agregát. Najmä pri studenom motore a rozjazdoch sú vibrácie, ktoré produkoval motor pomerne silné. Inak mu však nemám čo vytknúť.

A tým sa dostávame k najväčšej novinke, ktorou je nový Volkswagen Passat Alltrack vybavený a tou je sústava asistenčných systémov. Už predchádzajúca generácia ponúkala možnosť vybavenia asistenčnými systémami, ktoré boli schopné „takmer“ autonómnej jazdy na diaľnici. Tá nová však ich využitie posúva na úplne novú úroveň.

Volkswagen všetky svoje asistenčné systémy dneška a zajtrajška združuje pod jeden názov IQ.DRIVE. Vďaka unikátnemu systému Travel Assist, ktorý je možné aktivovať samostatným tlačidlom na volante, je nový Passat schopný čiastočne automatizovanej jazdy až do rýchlosti 210 km/h.

Jednoducho tak môžete počas jazdy zapnúť celú škálu podporných a bezpečnostných systémov súčasne. Hodí sa to najmä v prípade auta, ako je Passat, u ktorého je predpoklad, že bude na cestách tráviť naozaj veľa času a jeho majiteľ absolvuje poriadnu dávku kilometrov.

Pozrite si

Volkswagen Passat Variant GTE 1.4TSI Plug-in-Hybrid

Systém Travel Assist v sebe kombinuje adaptívny tempomat s predvídaním rýchlosti, systém pre sledovanie jazdných pruhov a samozrejme rozpoznávanie dopravných značiek. Vďaka nemu auto automaticky spomaľuje na primeranú rýchlosť v prípade, že sa blížite do zákruty, alebo dokonca križovatky, prípadne automaticky zníži rýchlosť v momente, keď sa blížite do obce, alebo na úsek s obmedzením rýchlosti.

Po prvých skúsenostiach musím povedať, že systém funguje naozaj spoľahlivo a vďaka nemu je akákoľvek dlhá jazda ešte pohodlnejšia a hlavne bezpečnejšia. Samozrejme auto vďaka nemu nebude šoférovať úplne samo a na Slovensku je občas problém s pomerne nie príliš konzistentným značením rýchlostí, ale vo všeobecnosti funguje veľmi dobre.

Určite sa hodí najmä ak ste niekde v zahraničí a vďaka automatickému nastaveniu rýchlosti vám pomôže v tom, aby ste zbytočne neprekračovali rýchlosť. Čo by som sa však osobne privítal je možnosť nastavenia tolerancie systému. Teda, aby v prípade ak systém rozpozná rýchlosť, mohol namiesto 50 km/h nastaviť 55 km/h, alebo 60 km/h. Premávka sa aj tak pohybuje väčšinou mierne nad predpísanú rýchlosť.

Takto budete musieť nastaviť rýchlosť manuálne. Našťastie to ide veľmi rýchlo prostredníctvom tlačidiel priamo na volante. Dvojtlačidlo +/- totiž pridáva rovno po desiatkach km/h, takže zmena rýchlosti je jednoduchá a rýchla. Stačí jedno kliknutie a hneď máte namiesto 50-tky nastavenú rýchlosť na 60 km/h.

Pozrite si

Volkswagen T-Cross má na to, aby vás prekvapil

Novinkou v prípade Volkswagenu Passat je aj systém, akým vozidlo deteguje, že vodič ešte stále ovláda riadenie. Namiesto doposiaľ používaného momentu riadenia, teda potreby občasného zasiahnutia do riadenia prichádza nový Passat ako prvý s kapacitným volantom. Ten je schopný zistiť držanie už iba priložením ruky. Nie je potrebné teda priame riadenie, ale postačí, aby sa vodič zľahka volantu dotýkal.

Systém pritom automaticky sleduje, či sa vodič venuje riadeniu a ak pustí volant na dobu dlhšiu, ako 10 sekúnd, spustí sa automaticky systém pre upozornenie vodiča, ktorý vizuálne, akusticky a následne aj myknutím bźd upozorní vodiča na to, aby sa venoval riadeniu. Ak sa vodič ani naďalej nebude venovať riadeniu aktivuje sa systém Emergency Assist, ktorý spomalí vozidlo až do úplného zastavenia.

Okrem spomínaného systému Travel Assist však Passat prináša aj známe systémy, ako je napríklad Emergency Steering Assist. Ten sa aktivuje automaticky v momente, keď sa vodič musí vyhnúť prekážke. Passat tak prostredníctvom podporných úkonov umožní vodičovi plynulejší a hlavne bezpečnejší uhýbací manéver a po následnom zaradení sa do pruhu pomôže v stabilizovaní vozidla.

Podobne ako posledný model Volkswagenu Touareg aj nový Volkswagen Passat môžete mať vybavený systémom Trailer Assist, ktorý vám pomôže v prípade ak budete za sebou ťahať prívesný vozík. Vďaka tomuto systému je pomerne zložité parkovanie s prívesom podstatne jednoduchšie a zvládne ho doslova každý.

Samozrejme aj nový Passat si polepšil v oblasti multimédií. Či už spomeniem známy prístrojový panel Digital Cockpit, ktorý umožňuje zobrazenie všetkých potrebných informácií, alebo bohatú možnosť personalizácie. Je teda na vás, či sa budete chcieť pozerať na klasické ciferníky, alebo zvolíte zobrazenie mapy na celej ploche 11,7“ displeja.

Úplne novým je aj multimediálny displej systému Discover Pro, ktorý ponúkne uhlopriečku 23,4“ a prepracované ovládanie. To je síce veľmi dobré a pomerne intuitívne, no vytknúť mu musím dve vlastnosti. Tou prvou je určite nepoužitie rovnakého proti odtlačkom prstov odolného skla, ako v prípade Touaregu a druhou je to chýbajúci priami ovládač hlasitosti.

Pri počúvaní hudby, alebo rádia tak nemáte možnosť, ako jednoducho a rýchlo stíšiť práve prehrávanú skladbu. Musíte totiž manuálne stiahnuť lištu a až v nej zvoliť položku na stíšenie médií. Novinkou v prípade multimediálneho systému je aj integrovaná eSIM karta priamo do systému.

Vďaka tomuto riešeniu môžete využívať mobilné online služby napríklad pre vyhľadávanie cieľov cesty, či dokonca sa priamo cez menu systému spojiť so streamovacími službami Apple Music, či Tidal. Podobne, ako predchádzajúce modely výrobcu, aj nový Passat ponúka podporu pre pripojenie smartfónov, ako Apple CarPlay, či Android Auto, pričom nechýba ani možnosť bezdrôtového nabíjania smartfónu.

Čo som si však v prípade nového Passatu Alltrack naozaj užíval bola možnosť bezdrôtového Apple CarPlay. Jednoducho nie je potrebné smartfón vo vozidle pripájať prostredníctvom kábla a hneď po naštartovaní máte k dispozícii všetky možnosti, na ktoré ste v prípade Apple CarPlay zvyknutí.

Pre spustenie bezdrôtového Apple CarPlay samozrejme v prvom rade potrebujete auto, ktorého multimediálny systém túto funkciu podporuje a následne stačí jeden krát pripojiť smartfón k autu prostredníctvom kábla a počas pripojenia potvrdiť možnosť bezdrôtového CarPlay. Následne už bude pripojenie prebiehať automaticky.

Aby som ešte nezabudol, nový Volkswagen Passat je skutočne moderným autom. Pre pripojenie smartfónu, alebo akéhokoľvek iného zariadenia totiž používa len USB-C konektory, takže ak podobne ako ja máte zariadenia, ktoré ešte nie sú vybavené novým typom konektora, budete potrebovať redukciu. Osobne by som privítal aspoň jeden, alebo dva konektory USB, takže by bolo ich využitie všestrannejšie.

Nový Volkswagen Passat Alltrack sa od predchádzajúcej generácie až tak výrazne nelíši na prvý pohľad. Potešením však je, že automobilka zapracovala ešte viac na konektivite, ako aj asistenčných systémoch, ktorými môžete mať svoj Passat vybavený. Ten nový je tak pripravený na súčasné, ale aj budúce nástrahy cestnej premávky ešte lepšie, ako tomu bolo doposiaľ.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.