Reklama

Istá európska krajina dáva cyklistiku na piedestál a nie je to Holandsko!

Zdroj | Gazelle
Michal Sobek
Zdroj | Gazelle
Zdroj | Gazelle

Cyklistika je skvelý spôsob, ako sa presúvať po meste, no aj mimo neho. Zvlášť, keď do tohto segmentu zavítala elektrifikácia, pričom sa e-biky stali veľmi populárnym segmentom e-mobility. Uvedomuje si to aj európska krajina, ktorá do cyklistiky investuje až 2 miliardy eur.

Jazda na bicykloch je obzvlášť užitočná vo veľkých metropolitných oblastiach s množstvom výhod od nižších nákladov až po prínosy pre životné prostredie a udržateľnosť. Je si toho vedomé aj Francúzsko. Krajina, ktorá je jednou z najagresívnejších, pokiaľ ide o reguláciu vozidiel so spaľovacím motorom, oznámila masívnu investíciu vo výške dvoch miliárd eur.

Zdroj | Max Bender/Unsplash
Obsah pokračuje pod reklamou

Cieľom je ešte viac podporiť obyvateľov zvoliť si bicykel namiesto auta. Pritom v septembri minulého roka Francúzsko investovalo 250 miliónov eur do iniciatív zameraných na cyklistiku. Francúzska vláda potvrdila, že bude poskytovať dotácie a bonusy ľuďom, ktorí si kúpia bicykle a e-bicykle.

Uvedené bonusy sa budú ponúkať do roku 2027. Počas trvania plánu bude mať fond aktívnej mobility výšku 1,25 miliardy eur, teda 250 miliónov eur ročne na urýchlenie rozvoja cyklistických zariadení v celom Francúzsku.

Okrem dotácií na bicykle a e-bicykle sú bohaté plány aj v oblasti infraštruktúry. Francúzsko má v súčasnosti už celkovo 57 000 kilometrov cyklotrás. Pre porovnanie, Slovensko má aktuálne 20 000 kilometrov cyklotrás.

Pozrite si

E-bike nie je len o výhodách. Na tieto nedostatky si dajte pozor

Do roku 2027 francúzska vláda verí, že bude schopná poskytnúť celkovo 80 000 kilometrov a do roku 2030 až 100 000 kilometrov kvalitných cyklotrás. Okrem toho sa do roku 2027 očakáva až 90 000 bezpečných parkovísk pre bicykle, aktuálne ich je v prevádzke okolo 30 000.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.