Inštitút elektrických a elektronických inžinierov (IEEE) v júni oficiálne schválil nový štandard pre bezdrôtový prenos dát postavený na ultrafialovom svetle.
Papierovo sa jedná o štandard IEEE 802.11bb, no v rámci produktov sa s ním skôr stretneme pod názvom Li-Fi. Jeho uplatniteľnosť je však otázna.
Technológia Light Fidelity (v skratke Li-Fi) nie je žiadnou novinkou, práve naopak. Verejne ju po prvý krát predstavil svetu profesor Harald Haas z univerzity v Edinburghu ešte v roku 2011, ktorý neskôr v roku 2016 predstavil aj prvý USB adaptér využívajúci Li-Fi vyrobený jeho spoločnosťou pureLiFi. Neskôr zo spoločnosťou začali koketovať aj ďalšie spoločnosti.
Oficiálnych schválením štandardu sa Li-Fi stane alternatívou k Wi-Fi signálu, prípadne cestou, ako tento súčasne najpoužívanejší spôsob bezdrôtového prenosu dát v prípade potreby doplniť. Podľa špecifikácií IEEE má dosahovať rýchlosti medzi 10 Mbit/s až 9,6 Gbit/s.
Hlavnou výhodou Li-FI oproti konvenčným signálom, je najmä zvýšená bezpečnosť, nakoľko svetlo na hranici viditeľného svetla nedokáže preniknúť stenami. Implementovať je ho možné jednoducho do stropných svietidiel v domácnostiach a kanceláriách a rýchlosť jeho prenosu môže prospieť nastupujúcej ére AR/VR headsetov. Aj samotní výrobcovia Li-Fi zariadení však priznávajú, že fungovať dokáže iba na krátke vzdialenosti a v pomerne malom zornom poli, najčastejšie iba okolo 24 stupňov.
Práve spoločnosť PureLiFi vo februári predstavila Light Antenna One, miniatúrny modul vhodný aj pre integráciu do smartfónov alebo notebookov. Ponúkať má rýchlosť do 1 Gbit/s na vzdialenosť 3 metrov. Anténa je samozrejme plne kompatibilná so štandardom 802.11bb.
Či sa technológia Li-Fi v praxi skutočne presadí, napokon rozhodne až trh. Do predaja sa najprv musí dostať dostatok vysielacích zariadení a zároveň spotrebiteľskej elektroniky, ktorá by túto technológiu podporovala. Z oboch strán je však v tejto chvíli zatiaľ podpora Li-Fi otázna.