Reklama

Infra je späť! Privítajte Li-Fi, internet šírený cez svetlo

Zdroj | pureLiFi
Stanislav Vinc
Zdroj | pureLiFi
Zdroj | pureLiFi

Inštitút elektrických a elektronických inžinierov (IEEE) v júni oficiálne schválil nový štandard pre bezdrôtový prenos dát postavený na ultrafialovom svetle.

Papierovo sa jedná o štandard IEEE 802.11bb, no v rámci produktov sa s ním skôr stretneme pod názvom Li-Fi. Jeho uplatniteľnosť je však otázna.

Technológia Light Fidelity (v skratke Li-Fi) nie je žiadnou novinkou, práve naopak. Verejne ju po prvý krát predstavil svetu profesor Harald Haas z univerzity v Edinburghu ešte v roku 2011, ktorý neskôr v roku 2016 predstavil aj prvý USB adaptér využívajúci Li-Fi vyrobený jeho spoločnosťou pureLiFi. Neskôr zo spoločnosťou začali koketovať aj ďalšie spoločnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Oficiálnych schválením štandardu sa Li-Fi stane alternatívou k Wi-Fi signálu, prípadne cestou, ako tento súčasne najpoužívanejší spôsob bezdrôtového prenosu dát v prípade potreby doplniť. Podľa špecifikácií IEEE má dosahovať rýchlosti medzi 10 Mbit/s až 9,6 Gbit/s.

Hlavnou výhodou Li-FI oproti konvenčným signálom, je najmä zvýšená bezpečnosť, nakoľko svetlo na hranici viditeľného svetla nedokáže preniknúť stenami. Implementovať je ho možné jednoducho do stropných svietidiel v domácnostiach a kanceláriách a rýchlosť jeho prenosu môže prospieť nastupujúcej ére AR/VR headsetov. Aj samotní výrobcovia Li-Fi zariadení však priznávajú, že fungovať dokáže iba na krátke vzdialenosti a v pomerne malom zornom poli, najčastejšie iba okolo 24 stupňov.

https://youtu.be/9lp_8poere0

Práve spoločnosť PureLiFi vo februári predstavila Light Antenna One, miniatúrny modul vhodný aj pre integráciu do smartfónov alebo notebookov. Ponúkať má rýchlosť do 1 Gbit/s na vzdialenosť 3 metrov. Anténa je samozrejme plne kompatibilná so štandardom 802.11bb.

Či sa technológia Li-Fi v praxi skutočne presadí, napokon rozhodne až trh. Do predaja sa najprv musí dostať dostatok vysielacích zariadení a zároveň spotrebiteľskej elektroniky, ktorá by túto technológiu podporovala. Z oboch strán je však v tejto chvíli zatiaľ podpora Li-Fi otázna.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.