Reklama

MyLiFi - internet z lampy s neistým úspechom

Zdroj | Expert Reviews
Juraj Procházka
Zdroj | Expert Reviews
Zdroj | Expert Reviews

LiFi je skratka pre technológiu Light Fidelity, prenos dát pomocou svetla s asociáciou na Wi-Fi, využívajúcu modulované viditeľné svetlo LED žiaroviek. Technológiu LiFi začal vyvíjať v roku 2011 Prof. Harald Haas z univerzity v Edinburghu a dnes sa už začína pomaly, ale isto využívať.

Firma pureLiFi, ktorej spoluzakladateľom je aj Harald Haas predstavila prvý USB adaptér na pripojenie prostredníctvom LiFi už na podujatí  Mobile World Congress v roku 2016.

Je to revolúcia?

V súčasnosti sa vývoju zariadení využívajúcich na prenos dát osvetlenie venuje množstvo firiem. Medzi inými aj francúzska spoločnosť Oledcomm, ktorá na  CES 2018 predstavila MyLiFi – inteligentnú lampu na širokopásmové internetové prenosy do vášho počítača.

Pozrite si

Infračervené „Wi-Fi“ ponúkne robustnú konektivitu – 40 Gbit/s

Sľubuje rýchlosť downlinku 23 megabitov za sekundu, čo je podľa portálu Venture Beat „rýchlejšie ako akékoľvek rádiové pripojenie Wi-Fi“.

Zdroj | Digital Trends

Nad týmto tvrdením by sme sa azda mohli pozastaviť, pretože máme rok 2018, kedy smerovače Wi-Fi „nefičia“ na technológii 802.11b. Pri nej by takéto tvrdenie platilo, keďže ponúka maximálnu rýchlosť 11 Mbit/s.. Naopak, prostredníctvom mainstreamových Wi-Fi 802.11n a 802.11ac sa na krátke vzdialenosti dajú spoľahlivo dosiahnuť rýchlosti až niekoľko stoviek Mbit/s, alebo desiatok MB/s. Wi-Fi 802.11n má teoretické maximum 600 Mbit/s a 802.11ac až 1 Gbit/s. To pripomíname len pre poriadok, aj keď reálne rýchlosti cez 1-2 steny a v zarušenom prostredí sú podstatne nižšie..

Pozrite si

Najrýchlejšie Wi-Fi 802.11ax prichádza

Pritom vedci z holandskej Eindhoven University of Technology vyvinuli riešenie, ktoré prenáša dáta pomocou infračervených lúčov rýchlosťou viac ako 40 Gbit/s. Prenosová kapacita LiFi využívajúceho viditeľné spektrum svetla sa s tým nedá porovnávať. Nový infračervený systém taktiež dokáže komunikovať s viacerými zariadeniami súčasne.

https://www.youtube.com/watch?v=DREKkgsnxW0

Oledcomm pritom plánuje spustiť v januári kampaň na Kickstarteri s nastavením ceny predbežnej objednávky na 500 dolárov (alebo 499 EUR). Aj napriek bonusu, že popri dátovom pripojení ponúkne takáto lampa aj osvetlenie pracovnej plochy, ide o prekvapivo vysokú sumu, ktorá zďaleka nekorešponduje s poskytovanou hodnotou. Veď za takéto peniaze by ste dokázali nakúpiť lampy s LED žiarovkami do celého bytu a Wi-Fi router k tomu.

Z hľadiska bezpečnosti však môže byť takéto bezdrôtové pripojenie výhodnejšie, ako Wi-Fi a iné rádiové technológie. Na druhej strane, nevýhodou je, že žiarovka musí „dosvietiť“ na váš počítač, resp. na prijímač LiFi a musíte teda byť v jej blízkosti.

Bezpečnejšia komunikácia

Verzia MyLiFi pre spotrebiteľa je navrhnutá tak, aby ste ju mohli otáčať ľubovoľným smerom a teplotu farieb nastaviť od studenej bielej až po teplú oranžovú, aby umožňovala rôzne druhy svetelných efektov. Kábel lampy sa pripája k portu Ethernet na smerovači, alebo switchi, vyžaduje však port s funkciou PoE (Power over Ethernet), z ktorého je aj napájaná. Kľúč s prijímačom sa pripojí do portu USB v počítači.

LiFi má však oproti Wi-Fi aj určité výhody. Jeho hendikep, že nedokáže prechádzať cez steny a cez pevné prekážky všeobecne, prináša výhodu v tom, že ho nemožno cez steny ani monitorovať a neprodukuje elektromagnetický smog.

Zdroj | Honeywell

Lampa MyLiFi s príkonom 13,5W vytvorí svetelný tok 800 lúmenov, čo je hodnota podobná Edisonovej žiarovke s príkonom 60W. Na druhej strane bežná LED žiarovka s príkonom cca 10,5W vytvorí svetelný tok o veľkosti 1 170 lm, čo je viac ako 75W žiarovka.

MyLiFi však časť energie navyše spotrebuje na réžiu spojenú s prenosom dát. Argumentovať však tým, že lampa má menší príkon ako bežný Wi-Fi router, je prinajmenšom scestné. Keďže s jednou LiFi lampou pokryjete dátovým signálom maximálne jednu miestnosť, v byte, alebo v dome sa bez smerovača aj tak nezaobídete.

Ďalšie zariadenia MyLiFi budete musieť pripojiť práve doňho, alebo budete potrebovať switch. Výkon 13,5W teda nie je úspora, ale naopak, energia, ktorú potrebujete navyše.

So svetlom zdravšie?

MyLiFi však môže potešiť tým, že ju môžete ovládať pomocou webovej aplikácie, alebo aplikácie pre smartfóny. Umožní meniť intenzitu osvetlenia, alebo nastaviť náladové osvetlenie a časový režim používania.

Pozrite si

Mikrovlnné spoje pomôžu pri sieťach 4G, aj 5G

Rýchlosťou odosielania dát 10 Mbit/s a rýchlosťou sťahovania 23 Mbit/s MyLiFi rozhodne neudiví. Oledcomm však argumentuje vysokou bezpečnosťou a keby to nezabralo, brnká aj na citlivú strunku obavy o zdravie. Poznamenáva, že MyLiFi ponúka alternatívu k rádiu a elektromagnetickým vlnám, ktoré môžu byť pre ľudí škodlivé.

Isté rácio sa tomuto názoru uprieť nedá, hoci jednoznačnú škodlivosť neionizujúceho elektromagnetického žiarenia sa pri tých intenzitách, aké sa vyskytujú v bežnom prostredí, zatiaľ dokázať nepodarilo. Pritom nezabúdajme, že svetlo je tiež elektromagnetické žiarenie, len s kratšou vlnovou dĺžkou, ako rádiové vlny. Tak čo na to hovoríte? Oslovilo vás peer-to-peer pripojenie za „slabých“ 500 eur?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.