Technológia Light Fidelity (v skratke LiFi) používa na dátové prenosy modulované viditeľné svetlo LED žiaroviek. (Existuje aj jej modifikácia na báze infračerveného žiarenia.)
Vznik LiFi sa pripisuje Prof. Haraldovi Haasovi z univerzity v Edinburghu, ktorý na ňom začal pracovať v roku 2011. H. Haas je zároveň spoluzakladateľom firmy pureLiFi, ktorá už na MWC 2016 predstavila prvý USB adaptér pre LiFi. V súčasnosti však technológiu LiFi rozvíja podstatne viac spoločností, vrátane veľkých hráčov.
Takým je aj Philips Lighting, jeden zo svetových lídrov v oblasti osvetlenia.
Dáta zo žiaroviek prichádzajú
Na aktuálne prebiehajúcej výstave Light + Building 2018 predstavil Philips novú IoT platformu a pripojené svetelné systémy a služby. Kancelárske svietidlá Philips so zabudovanou technológiou LiFi v súčasnosti testuje vo svojich kanceláriách v La Defense v Paríži francúzska firma Icade.
V rámci pilotnej prevádzky využíva cez LiFi širokopásmové internetové pripojenie prostredníctvom LED svetiel s rýchlosťou až 30 Mbit/s.
Francúzska realitná investičná spoločnosť Icade v rámci pilotu testuje špičkovú technológiu vo svojej inteligentnej kancelárii.
LiFi funguje prostredníctvom svietidiel LED, ktoré sú vybavené zabudovanými modemami. Aby získali prístup k LiFi sú zatiaľ používatelia odkázaní na prijímač-vysielač v podobe USB kľúča pripojeného do svojich počítačov. Technológia bude ale postupne zabudovaná priamo do zariadení, tak ako sme dnes zvyknutí v prípade Wi-Fi, alebo Bluetooth.
Ako funguje LiFi a aké má výhody?
Pri technológii LiFi je každé svietidlo vybavené vstavaným modemom, ktorý moduluje svetlo pri rýchlostiach nepostrehnuteľných pre ľudské oko. Svetlo je detekované LiFi prijímačom v USB kľúči zapojenom do USB portu notebooku, či iného zariadenia. LiFi USB kľúč vysiela dáta späť do svietidla cez infračervené spojenie, takže pre ľudské oko zdanlivo nesvieti.
Súčasné prenosové rýchlosti LiFi nie sú v porovnaní s Wi-Fi nijako „šokujúce“, ale stabilné a robustného pripojenie prostredníctvom svetla môže v budúcnosti priniesť podstatne vyššiu prenosovú kapacitu. Vďaka disponibilnej šírke pásma (oblasť viditeľného svetla) má LiFi k dispozícii až 10 000-násobne širšie spektrum ako WiFi.
Výhodou LiFi je, že spoľahlivo funguje aj v miestnostiach, kde rádiové frekvencie Wi-Fi môžu rušiť elektronické zariadenia, napríklad v nemocniciach. Plynulá technológia ovládania zaručuje, že signál zostane konštantný aj pri prechode z jedného svetla na druhé.
Je tiež jednoduché vymedziť dosah LiFi, keďže svetlo sa nešíri cez steny. To umožňuje zaistiť vysokú bezpečnosť dát a ochranu pred nežiadúcim monitoringom.
„Kým rádiové spektrum je preťažené, spektrum viditeľného svetla je nevyužitým zdrojom s veľkou šírkou pásma, vhodným pre stabilné simultánne pripojenie obrovského množstva zariadení internetu vecí. Ako spoločnosť zaoberajúca sa osvetlením zabezpečujeme, aby naši zákazníci mali prospech z najkvalitnejšieho energeticky úsporného svetla, spolu s najmodernejším pripojením“, uviedla Olivia Qiu, vedúca divízie inovácií Philips Lighting.
V neposlednej rade LiFi neprispieva k expozícii rádiofrekvenčným žiarením a k tvorbe elektromagnetického smogu, ktorý vo veľkom produkujú súčasné elektrospotrebiče a infokomunikačné technológie.