Reklama

Hydraloop s ocenením z CES 2020. Ušetrí až polovicu vody v domácnosti

Zdroj | Hydraloop
Juraj Procházka
Zdroj | Hydraloop
Zdroj | Hydraloop

Je absolútne smiešne a nehodné civilizácie v 21. storočí, že stále splachujeme WC, polievame záhrady a trávniky a plníme práčky pitnou vodou. Myslí si to aj Arthur Valkieser, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ holandskej spoločnosti Hydraloop.

Firma sa už zhruba 10 rokov venuje vývoju systému na recykláciu úžitkovej vody a uviedla na trh kompaktnú čistiacu a recyklačnú stanicu s rovnakým názvom Hydraloop o veľkosti bežnej, trochu štíhlejšej chladničky.

Pozrite si

Billovi Gatesovi voda zo stoky chutila

Prezentovala ju aj na tohtoročnej výstave CES v Las Vegas, kde za svoj produkt získala prestížne ocenenie Best of Innovation.

Zdroj | Hydraloop

Hydraloop sa zapája do existujúcej vodoinštalácie v dome. Po inštalácii odpadová voda odchádza do recyklačnej stanice, kde sa spracováva v niekoľkých stupňoch. Po sedimentácii, flotácii (vyplavovaní) nečistôt, flotácii rozpusteného vzduchu a oddelení peny putuje upravená voda do aeróbneho bioreaktora a nakoniec sa dezinfikuje ultrafialovým žiarením.

Po dokončení cyklu vychádza z Hydraloopu čistá voda, ktorá sa znova môže používať na toaletách, v práčkach, v bazénoch, aj na polievanie záhrady. Hydraloop teda produkuje „len“ čistú úžitkovú, nie pitnú vodu, ale aj tak dokáže znížiť spotrebu vody o 45%.

Zdroj | Hydraloop

V rovnakom pomere klesne aj množstvo odpadovej vody vypúšťanej do kanalizácie. Priebeh čistiaceho procesu je možné sledovať na displeji smartfónu pomocou aplikácie.

Hoci sa pri čistení vody spotrebuje energia, vzhľadom na nižšiu spotrebu sa zmenší uhlíková stopa spojená s dodávkou vody o 6%. Vďaka nižším nárokom na ohrev teplej úžitkovej vody môže štvorčlenná domácnosť ušetriť ročne až 600 kWh energie. Samotný systém má prevádzkový príkon len 20 W a ročne spotrebuje okolo 200 kWh elektrickej energie.

Úspory vody a energií sa odrazia aj na rodinnom rozpočte, takže počiatočná investícia (4 000 dolárov na trhu v USA za samotné zariadenie, plus náklady na inštaláciu) sa časom vráti.

Štvorčlenná domácnosť, ktorá denne používa sprchu, pravidelne používa toaletu a štandardnú práčku, by mohla podľa spoločnosti Hydraloop ušetriť až 75 700 litrov vody ročne.

Podstatnejšie sú však prínosy pre ekosystém planéty. Sladká voda je naše „modré zlato“ a mali by sme s ňou zaobchádzať adekvátnym spôsobom. Ľudstvo dnes z podzemných zdrojov čerpá viac vody, než sa jej ročne dokáže vplyvom zrážok obnoviť.

Pozrite si

Watergen vyrába pitnú vodu zo vzduchu a chystá expanziu do sveta

Keď v polovici storočia dosiahne ľudská populácia 10 miliárd, bude pitná a sladká voda všeobecne nedostatkovým artiklom. Decentralizované jednotky na recykláciu vody ako Hydraloop môžu výrazne obmedziť rast dopytu po sladkej vode z podzemných zdrojov, alebo, podľa holandského výrobcu, tento rast spotreby dokonca zvrátiť.

Technické riešenia na čistenie a recykláciu vody, alebo jej získavaním odsoľovaním morskej vody, či kondenzáciou vodnej pary zo vzduchu, síce nie sú adekvátnou náhradou prírodných ekosystémov s lesmi, kde prebieha udržateľný vodný cyklus, ale pre vyprahnutú civilizáciu môžu byť vítanou pomocou v núdzi.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.