Reklama

Watergen vyrába pitnú vodu zo vzduchu a chystá expanziu do sveta

Zdroj | Watergen
Juraj Procházka
Zdroj | Watergen
Zdroj | Watergen

Podľa izraelskej firmy Watergen až 2,1 miliardy ľudí na svete nemá prístup k bezpečnej pitnej vode. Táto nepríjemná situácia má neblahé následky v podobe 1,7 milióna detských úmrtí ročne a obrovského počtu ochorení súvisiacich so závadnou vodou.

Vplyvom otepľovania klímy a ďalších faktorov sa v roku 2025 môže až polovica svetovej populácie ocitnúť v oblastiach s problematickou dostupnosťou čistej vody.

Ani z mora, ani zo zeme

Rôzne firmy a inštitúcie sa snažia na odvrátenie tejto hrozby zdokonaľovať technológie na odsoľovanie morskej vody, alebo recykláciu odpadových vôd. Ide o prínosné, ale nie vždy realizovateľné riešenia. S odsoľovaním morskej vody nemožno počítať vo vnútrozemí a prakticky žiadna z uvedených technológií sa nedá nasadiť ad hoc, napríklad na miestach postihnutých prírodnou katastrofou.

Pozrite si

Billovi Gatesovi voda zo stoky chutila

Spoločnosť Watergen, založená v roku 2009, je na tom inak. Vyvinula technológiu, ktorá dokáže efektívne získavať vodu zo vzduchu a po obohatení minerálmi dáva na výstupe kvalitnú pitnú vodu. Na svoju činnosť navyše nepotrebuje žiadnu infraštruktúru, okrem prívodu elektrickej energie.

Pokiaľ by sa táto elektrina zabezpečila z obnoviteľných zdrojov, išlo by navyše o ekologické riešenie.

Zdroj | Watergen

Firma má v ponuke niekoľko typov generátorov. Najväčší dokáže za deň vyprodukovať až 5000 litrov čistej vody, stredný 900 litrov a najmenší, určený do domácností, alebo do kancelárií, zvládne 27 litrov vody denne. Technológia je pritom o 70% energeticky efektívnejšia, ako konkurenčné riešenia zamerané na kondenzáciu vzdušnej vlhkosti.

Pozrite si

Prevratná membrána CSIRO zaistí pitnú vodu

Generátor Watergen spotrebuje na výrobu 1 litra vody asi 250 Wh elektrickej energie (tzn. 4l vody/kWh), kým konkurenčné technológie majú spotrebu od 650 do 850 Wh na liter.

Na polievanie záhrady to asi nebude, ale na úžitkové účely sa dá využiť aj nepitná voda. Watergen pritom dosahuje pri výrobe vody prevádzkové náklady len niekoľko centov na liter, v závislosti od ceny elektriny.

Ako to funguje?

Funguje to dobre. Ale teraz vážne. Vo vzduchu sa vždy nachádza určité množstvo vodnej pary, ktorá pri ochladení skondenzuje na kvapalné skupenstvo. Generátor Watergen preto nasáva vzduch pomocou silného ventilátora a filtráciou ho najskôr zbaví prachových častíc a mechanických nečistôt.

Po čistení je vzduch nasmerovaný do výmenníka tepla GENius, kde sa ochladí a vodná para kondenzuje na vodu. Voda sa potom opäť filtruje, aby sa odstránili nečistoty a obohatí sa o minerály, aby dosiahla kvalitu čerstvej pitnej vody. Čistá voda sa zhromaždí v zásobníku, kde nepretržite cirkuluje, aby sa zachovala čerstvá.

Zdroj | Watergen

Generátor môže mať statické prevedenie, čo je prípad najväčšej verzie Large Scale AWG (Atmospheric Water Generator), ale stredná (Gen-350 AWG) a najmenšia verzia generátora (GENNY) sa dá integrovať do rôznych typov dopravných prostriedkov – do automobilov, autobusov, vlakov, jácht a lodí. Výzvou zostávajú len lietadlá, ale ani v tom nevidí šéf spoločnosti, izraelsko-gruzínsky podnikateľ a filantrop Mikhael Mirilashvili, problém.

Zdroj | Watergen

V januári 2019 Watergen oznámila, že v spolupráci s Červeným krížom vyvinula nové záchranárske vozidlo ERV (Emergency Response Vehicle) na zabezpečenie pitnej vody aj pre najnáročnejšie zóny katastrof. Vozidlo vybavené vodným generátorom s kapacitou výroby 600 litrov vody za deň, môže v krátkom čase pomôcť ľuďom v postihnutých lokalitách.

Nevyhnutná expanzia

Spoločnosť je odhodlaná rozšíriť svoje obnoviteľné a energeticky úsporné riešenie na výrobu čistej vody pre 2,1 miliardy strádajúcich ľudí na celom svete.

Zdroj | Jerusalem Post

Okrem toho sa jej generátory vody osvedčili na viacerých miestach po prírodných katastrofách. Pitnú vodu zabezpečovali po hurikáne Harvey v roku 2017 v Texase (išlo o najsilnejší hurikán od roku 1961) a v tom istom roku aj po ničivom hurikáne Irma na Floride (90 obetí len v USA).

„Už teraz zachraňujeme tisíce životov a snažíme sa čo najskôr rozšíriť do celého sveta. Náš najväčší problém je, že nedokážeme pokryť rastúci dopyt,“ povedal Mirilashvili.

Pozrite si

Sladkú vodu z mora získame lacnejšie, tvrdia vedci z MIT

Firma preto považuje za kľúčové zvýšenie produkcie a rozšírenie výroby aj mimo troch existujúcich výrobných závodov, ktoré má v Izraeli a v USA.

V tomto roku plánuje preto vybudovať fabriky vo Vietname, Indii, Číne, Brazílii, Maďarsku a na Ukrajine. A ďalšia továreň na výrobu patentovaného výmenníka tepla GENius má byť postavená v Izraeli.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.