Reklama

Google vylepšuje Mapy pomocou umelej inteligencie a rozšírenej reality

Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Kým Microsoft integruje umelú inteligenciu primárne do novej generácie internetového vyhľadávača Bing a prehliadača Edge, Google na dnešnej parížskej konferencii ukázal, že túto technológiu dokáže využiť naprieč celým spektrom svojich služieb.

Spoločnosť odprezentovala aktualizované funkcie Immerse View a Live View v službe Mapy Google, ako aj nové funkcie pre vodičov elektromobilov, chodcov, cyklistov a ľudí využívajúcich hromadnú dopravu.

Funkcia Immerse View spája miliardy záberov zo Street View s leteckými snímkami, čoho výsledkom je digitálny model sveta doplnený aj o dôležité informácie od počasia cez dopravu až po vyťaženosť daného miesta. Kým doposiaľ bolo v Mapách možné vidieť iba 3D model vybraného miesta vo videu, po novom si bude možné fyzické miesto obzrieť z ľubovoľného uhla a prepínať si jeho zobrazenie aj v rôznych obdobiach dňa.

Obsah pokračuje pod reklamou

Google na tento účel využíva neurálne radiačné polia (NeRF), ktorá pomocou umelej inteligencie transformuje bežné fotky do 3D podoby. V praxi si tak napr. môžete pozrieť, či sa vami vybraná pamiatka hodí na návštevu aj počas západu slnka, alebo by ste si ju radšej mali ísť pozrieť ráno.

Novú generáciu Immerse View dnes Google spúšťa v Londýne, Los Angeles, New Yorku, San Franciscu a Tokiu. V nasledujúcich mesiacoch bude uvedené aj v ďalších mestách, vrátane Amsterdamu, Dublinu, Florencie a Benátok.

Umelú inteligenciu Google kombinuje aj s rozšírenou realitou a to pri funkcii Live View, ktorá umožňuje nájsť v okolí napr. bankomaty, reštaurácie, parky alebo autobusové zastávky namierením fotoaparátu smartfónu na priestor v okolí. Nateraz je táto funkcia dostupná v Londýne, Los Angeles, New Yorku, Paríži, San Franciscu a Tokiu. V nasledujúcich mesiacoch sa rozšíri aj do Barcelony, Dublinu a Madridu.

Novinkou, na ktorú sa aktuálne Google chystá, je rozšírenie Live View do interiéru, z ktorých v najbližších mesiacoch plánuje pokryť vyše 1 000 lokalít. Objaviť sa medzi nimi majú napr. letiská, autobusové stanice a obchodné centrá v Barcelone, Berlíne, Frankfurte, Londýne, Madride, Melbourne, Paríži, Prahe, Sao Paule, Singapure, Sydney, Tchaj-pej a Tokiu.

Novinky pre elektromobilistov

Čoraz viac výrobcov využíva priamo v infotainment systémoch svojich vozidiel namiesto vlastnej navigácie aplikáciu Mapy Google, vrátane mnohých elektromobilov. Práve tých sa teraz týka nová aktualizácia.

Mapy Google už niekoľko mesiacov zobrazujú aj nabíjacie miesta, ktoré dokážu zohľadniť pri plánovaní trasy. Po novom túto funkciu bude možné využiť aj pre kratšie trasy. Pre každú cestu, ktorá bude vyžadovať dobitie, navrhnú Mapy Google najlepšiu možnú zastávku na základe aktuálnej premávky, stavu nabitia a očakávanej spotreby energie.

Mapy tiež ponúknu už aj filter pre nabíjačky s výkonom 150 kilowattov a viac. Táto funkcia bude ideálna pre tých, ktorí sa ponáhľajú do cieľa, nakoľko im takéto nabíjačky umožnia získať dostatok energie za menej ako 40 minút.

Poslednou novinkou je zobrazenie nabíjacích staníc vo výsledkoch vyhľadávania. V praxi sa tak nabíjačky pre elektromobily po novom začnú zobrazovať aj v profiloch supermarketov, hotelov či zábavných parkov. Pri prehliadaní týchto zariadení si tak bude možné vybrať to, v ktorom si budete môcť nabiť svoj elektromobil.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.