Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Microsoft prekvapil, pomocou AI zmení prehliadanie internetu na nepoznanie

Microsoft prekvapil, pomocou AI zmení prehliadanie internetu na nepoznanie
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Microsoft prekvapil, pomocou AI zmení prehliadanie internetu na nepoznanie
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Umelá inteligencia spustila boj medzi najväčšími technologickými gigantmi. Google predstavil svoju odpoveď na četbota ChatGPT, na čo okamžite zareagoval Microsoft oznámením tlačovej konferencie s očakávaným obsahom. Úniky sa potvrdili a spoločnosť skutočne plánuje integrovať umelú inteligenciu do vyhľadávania, ale aj prehliadania internetu.

Keď vyšiel magazín Popuar Electronics s počítačom Altair na obálke, v rovnaký týždeň mal magazín Newsweek na obálke prezitenta Cartera, ktorý bojoval s trojhlavým monštrom – infláciou, recensiou a medzinárodnou krízou„, povedal na úvod tlačovej konferencie generálny riaditeľ Satya Nadella. V rovnakej situácii je svet dnes, no na titulke by dnes mala byť umelá inteligencia.

Nový Bing a Nový Edge: vyhľadávanie a prehliadanie internetu

Obsah pokračuje pod reklamou

Microsoft na tlačovej konferencii otvorene kritizoval všetky internetové vyhľadávače vrátane toho vlastného. Človek napíše zopár kľúčových slov do vyhľadávacieho poľa a následne sa niekoľko minút preklikáva výsledkami vyhľadávania, kým nenájde informáciu, ktorú hľadal. Takto fungujú všetky internetové vyhľadávače minimálne posledných 20 rokov bez väčšej zmeny.

V 40 % prípadov ľudia kliknú na výsledok vyhľadávania a okamžite kliknú späť. To je znamenie, že tradičné vyhľadávanie nefunguje.

Satya Nadella

Internetový fenomén menom ChatGPT nám však ukázal, že sa to dá aj inak. Umelá inteligencia je už dnes tak ďaleko, že dokáže efektívne pracovať s veľkým množstvom informácií a zároveň komunikovať s človekom prostredníctvom konverzácie nerozoznateľnej od tej ľudskej. Samotný ChatGPT však nemá prístup k internetu a tak nedokáže plne nahradiť internetový vyhľadávač. Tu do hry nastupuje nový Bing.

Nová verzia internetového vyhľadávača Bing sa podobá na četbota. V jednej verzii dokáže človeku popri bežných odkazoch na webové stránky poskytnúť aj textové odpovede, aké by napísal človek, v ktorých sa nachádzajú informácie priamo vyextrahované z výsledkov vyhľadávania. V druhej verzii ide stará forma vyhľadávania s odkazmi bokom a používateľ má k dispozícii už iba konverzáciu s četbotom.

Zdroj | Microsoft

V jednej s ukážok používateľ namiesto tradičných kľúčových slov „Mexico City cestovateľské tipy“ napísal do vyhľadávacieho poľa (ktorý akceptuje až 1 000 znakov) napísal rovno žiadosť „vytvor mi itinerár na 5-dňový trip pre mňa a moju rodinu“. Bing bol po vytvorení takéhoto plánu schopný itinerár preložiť do španielčiny, alebo aj rovno poslať všetkým rodinným príslušníkom. V ďalšej ukážke Bing vytvoril jedálniček pre 4-člennú rodinu aj s vegetariánskymi možnosťami a voľbou pre tých, ktorí nemajú radi oriešky.

Bing sa napokon v upravenej a odľahčenej podobe dostane aj do novej generácie internetového prehliadača Edge, ktorý zároveň s tým dostane aj nové používateľské prostredie so zaoblenými hranami, čím lepšie zapadne do prostredia operačného systému Windows 11. Bing bude vo forme bočného panelu dostupný na jedno kliknutie v hornej lište vedľa adresného riadku.

Bing v prehliadači Edge dokáže konverzovať s používateľom podobne ako vo webovej forme, no zároveň dokáže reagovať na obsah, ktorý má používateľ aktuálne zobrazený v prehliadači. Microsoft v živej ukážke predviedol, ako dokáže Bing v prehliadači vytvoriť z 15-strannového PDF dokumentu zhrnutie, pracovať s dátami a porovnávať ich s inými zdrojmi na internete alebo za používateľa napr. aj napísať status na sociálnej sieti LinkedIn.

Zdroj | Microsoft

Microsoft na tlačovej konferencii istý čas venoval aj otázke bezpečnosti, ktorú údajne berie veľmi vážne. Už veľmi skoro počas vývoja, ktorý mimochodom začal už pred viac ako tromi rokmi, skúšobný tím údajne zistil, že by umelá inteligencia mohla veľmi jednoducho pomôcť potenciálnemu útočníkovi, naplánovať strelecký útok na školu. Už od základov tak Microsoft do systému zapracoval pokročilé bezpečnostné mechanizmy, pri ktorých si je istý, že budú schopné zabrániť v tom, aby Bing ľuďom poskytol škodlivé informácie.

Jedným z týchto mechanizmov je schopnosť umelej inteligencie školiť samú seba. Bing v takomto prípade imituje škodcu a hľadá všetky cesty, akými by ho bolo možné zneužiť na škodlivé účely. Microsoft okrem toho bude naďalej plne spolupracovať so spoločnosťou OpenAI, ktorá bude postupne Bing ladiť, aby bol čo najinteligentnejší, no zároveň najbezpečnejší. Microsoft nový Bing nepovažuje za žiaden experiment, ale takmer hotový produkt, v ktorom plánuje od prvého dňa po spustení zobrazovať aj reklamy.

Microsoft oznámil, že nový Bing si bude v obmedzenej podobe možné vyskúšať už dnes na adrese bing.com/new. Aktuálne sa je prostredníctvom tejto adresy možné zaregistrovať do čakacej listiny s nešpecifikovaným dátumom sprístupnenia služby verejnosti. Náhľad nového Bingu je však k dispozícii aj na klasickej adrese, kde si je možné vyskúšať niekoľko pred-definovaných otázok v angličtine.

Zdroj