Reklama

Google vie predpovedať potopy, dokáže to aj na Slovensku?

Zdroj | unsplash/ål nik
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/ål nik
Zdroj | unsplash/ål nik

Spoločnosť Google do svojich služieb častokrát integruje veľmi zaujímavé funkcie, ktoré môžu byť neraz užitočné. To je aj prípad predpovedania povodní pomocou umelej inteligencie.

Povodne sú najbežnejším typom prírodnej katastrofy, ktorá zasahuje takmer 1,5 miliardy ľudí, čiže približne 19 % svetovej populácie. Záplavy si tiež vyžiadajú obrovské materiálne škody.

Obsah pokračuje pod reklamou

Google však časom zistil, že s predpovedaním povodní mu môže pomôcť umelá inteligencia, a to dokonca až sedem dní vopred. Globálne hydrologické technológie založené na AI, ktoré vytvorila spoločnosť Google Research, môžu výrazne zlepšiť predpovedanie záplav.

Pozrite si

Google vás toto leto upozorní na vysoké horúčavy aj na Slovensku

Tam, kde je to možné,  Google poskytuje predpovede aj vo Vyhľadávaní Google, Mapách Google a aj prostredníctvom upozornení v systéme Android. Systémy včasného varovania môžu výrazne pomôcť znížiť počet obetí a poskytnúť dlhší čas na prípravu.

Umelá inteligencia berie do úvahy viacero faktorov, od historických udalostí, cez hodnoty hladiny rieky až po terén a nadmorskú výšku konkrétnej oblasti. Odtiaľ vygenerovala mapu a spustila tisíce simulácií na každom mieste, aby vytvorili modely predpovede riečnych povodní.

Pilotný projekt sa začal v indickom regióne Patna, ktorý je jedným z najviac povodňových štátov Indie. Po úspechu pilotného projektu v Indii Google postupne rozšírili predpovede po celej Indii a do Bangladéša.

Zdroj | unsplash/Saikiran Kesari

V roku 2022 technologický gigant spustil platformu Flood Hub, ktorá poskytuje prístup k prognózam v 20 krajinách a o rok neskôr pridal ďalších 60 nových krajín v Afrike, ázijsko-tichomorskom regióne, Európe a Južnej a Strednej Amerike. Cieľom je poskytnúť včasné varovanie pred klimatickými rizikami každému na celom svete do roku 2027. Mimochodom, Flood Hub funguje aj na Slovensku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.