Reklama

Google vás toto leto upozorní na vysoké horúčavy aj na Slovensku

Zdroj | unsplash/Angelo Pantazis
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Angelo Pantazis
Zdroj | unsplash/Angelo Pantazis

Google vo svojom Vyhľadávaní je už schopný varovať pred zemetraseniami, lesnými požiarmi, povodňami a inými nástrahami prírody. Odteraz už vás upozorní aj na vysoké letné horúčavy. To však nie je všetko.

Americký gigant sám hlási, že extrémne poveternostné javy sú čoraz častejšie na viacerých miestach, dôvodom sú najmä klimatické zmeny. Keďže sa ich výskyt zvyšuje, nachádzajú spôsoby, ako môže ich technológia pomôcť ľuďom a mestám zmierniť riziká.

Extrémne horúčavy každý rok zabijú takmer 500 000 ľudí. Aby zostali v bezpečí počas extrémnych poveternostných udalostí, častokrát sa obracajú na internet. V júli 2022 záujem o vyhľadávanie vĺn horúčav dosiahol celosvetovo rekordnú výšku.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Google

Po novom, ak ľudia budú hľadať informácie o extrémnych horúčavách, zobrazia sa im podrobnosti o tom, kedy sa očakáva začiatok a koniec vlny horúčav, tipy, ako sa udržať v pohode a súvisiace zdravotné problémy. Aby sa v Google uistili, že informácie sú relevantné a presné, spolupracujú s Global Heat Health Information Network (GHHIN).

Mestá tiež hľadajú spôsoby, ako zabrániť tepelným ostrovom, čo sú vlastne oblasti, ktoré majú vyššie teploty v dôsledku výskytu ciest a budov, ktoré absorbujú teplo a opätovne ho vyžarujú. Jednou zo stratégií na zníženie teplôt je zvýšenie pokrytia stromov v týchto oblastiach.

Tree Canopy kombinuje umelú inteligenciu a letecké snímky, takže mestá môžu pochopiť ich aktuálne pokrytie stromov a lepšie plánovať iniciatívy v oblasti mestského lesníctva. Mesto Austin už nástroj použilo na uprednostnenie výsadby stromov v zraniteľných oblastiach a dokonca ho použilo na umiestňovanie autobusových prístreškov na zvýšenie intenzity tieňa.

Pozrite si

Porovnali sme zariadenia, ktorými ochránite nielen svoj bicykel, ale aj seba

Aplikácia Tree Canopy sa rozšírila zo 14 miest na takmer 350 miest po celom svete, vrátane Atlanty, Baltimore, Buenos Aires, Lisabonu, Mexico City, Paríža, Sydney, Toronta a ďalších. Ďalšie mestá pribudnú čoskoro.

Google taktiež pomáha s implementáciou chladných striech, čo je typ strechy, ktorý odráža slnečné svetlo a absorbuje menej tepla. Pomocou technológií sú schopní zmapovať slnečnú odrazivosť miest. Nástroj sa čoskoro začne testovať vo vybraných mestách.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.