Reklama

Porovnali sme zariadenia, ktorými ochránite nielen svoj bicykel, ale aj seba

TECHBOX

Prísť k miestu, kde ste si odparkovali a zamkli bicykel a nájsť tam iba prestrihnutú reťaz, nie je nič príjemné bez ohľadu na jeho cenu. Prísť však k úrazu na bicykli a nemôcť sa dovolať pomoci, je neporovnateľne horšie. Pomôcť však našťastie v oboch prípadoch už dnes dokážu moderné technológie.

Technologický pokrok v oblasti miniaturázácie čipov, mobilných sietí ale aj smartfónov, sa podpísal pod fakt, že lokalizácia cenností už nejakú dobu nie je určená iba pre veľké spoločnosti a ich flotily vozidiel. Obchody sú naopak plné lokalizátorov, z ktorých mnohé už dnes ani nie sú väčšie, ako bežná kľúčenka.

Takéto zariadenia sa uplatnili napr. aj v komunite cyklistov, ktorí si týmto spôsobom môžu ochrániť pred krádežou svoju výbavu, či už na cestách alebo aj pri jej zimnom skladovaní. V redakcii sme sa rozhodli na takéto zariadenia pozrieť detailnejšie. Hoci na prvý pohľad plnia rovnakú úlohu, po stránke funkcií si nie sú ani zďaleka všetky rovné. Správnym výberom navyše môžete ochrániť aj niečo cennejšie, než len váš bicykel.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Chris Henry

Vhodné pre batožinu, nie však pre cyklistov

Pojem „lokalizátor“ pôsobí jednoducho, no v súčasnosti sa pod ním ukrýva celý rad zariadení, ktoré sú medzi sebou výrazne odlišné a to dokonca aj tie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre cyklistov. Okrem ceny, dizajnu a spôsobu inštalácie, sa medzi sebou líšia aj ponukou funkcií a samotným fungovaním.

V súčasnosti jednoznačne najpopulárnejším lokalizátorom je AirTag od spoločnosti Apple. V marketingových materiáloch sa objavuje využitý ako kľúčenka alebo ako prívesok na batoh či kufor, no vďaka malým rozmerom si ho obľúbili aj mnohí cyklisti, ktorí ho ukrývajú do rôznych častí rámu svojich bicyklov.

Toto zariadenie nedisponuje technológiou GPS a pri lokalizácii seba, resp. veci, ktorú má strážiť, sa spolieha výhradne na dáta získané prostredníctvom technológie Bluetooth zo zariadení od Apple v okolí. Ako už navyše v tejto chvíli zrejme tušíte, AirTag je určený iba pre majiteľov zariadení od Apple, pričom to isté platí pre jeho proťajšok – Galaxy SmartTag od spoločnosti Samsung, ktorý funguje na rovnakom princípe.

Pri oboch týchto zariadeniach akákoľvek lokalizácia závisí od výskytu iPhonov resp. Samsungov v okolí, ktoré navyše musia mať zapnutý Bluetooth a aktivovanú funkciu hľadania „stratených“ zariadení. Ak k nim patrí aj zlodej, bude hneď vedieť, čoho sa má na ukradnutom bicykli zbaviť.

Ešte skôr ako AirTag sa na trhu objavil o niečo väčšie, ale aj univerzálnejšie zariadenie s názvom Invoxia, ktoré si v redakcii obľúbili ako lokalizátor auta či batožiny. Toto zariadenie už disponuje GPS modulom a pripojiť sa dokáže aj na špeciálnu mobilnú sieť, ktorá je dostupná aj na Slovensku.

Invoxia je už na rozdiel od AirTagu a jemu podobných zariadení plne nezávislá od smartfónu. Ak sa teda budete nachádzať aj na opačnej strane mesta, republiky či planéty, takýto lokalizátor vám zobrazí aktuálnu polohu vášho bicykla a dokonca vás dokáže upozorniť aj na to, ak s bicyklom niekto manipuluje bez vášho vedomia.

Invoxia a jej podobné zariadenia sú vhodné aj na jednoduchú lokalizáciu a teda teoreticky aj na ochranu bicykla pred krádežou a jeho prípadné nájdenie a dolapenie zlodejov. Pokiaľ však svoj lokalizátor neplánujete využívať na rôzne účely a okrem bicykla ho používať aj na stráženie batožiny či auta, na túto univerzálnu verziu, ktorá je v našich obchodoch najrozšírenejšia, radšej zabudnite a obzrite sa radšej po špeciálnej verzii Bike Tracker určenej pre cyklistov.

Na trhu však už dnes existuje množstvo ďalších lokalizátorov, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre bicykle a pokiaľ sa do tejto problematiky poriadne zahĺbite, veľmi rýchlo zistíte, že viaceré vám dokážu ponúknuť aj množstvo funkcií navyše. Niektoré z nich napokon dokážu okrem bicykla dohliadnuť aj na vaše zdravie.

Skryť ho, či ním odstrašiť zlodejov?

Podobne ako vo vyššie spomínanej sfére kľúčeniek a univerzálnych lokalizátorov, je už dnes na trhu aj viacero špeciálnych lokalizátorov určených práve pre cyklistov. Hoci sa na prvý pohľad líšia iba spôsobom montáže, v skutočnosti je medzi nimi veľký rozdiel aj v spôsobe, akým dokážu dohliadnuť na bicykel a napokon aj na vás. Často sa to pritom o nich dozviete až pri podrobnom študovaní ich návodov.

Aby ste tak nemuseli robiť, v redakcii sme sa to rozhodli urobiť za vás a vybrali sme si niekoľko modelov, ktoré sa radia medzi tie najkomplexnejšie a najpopulárnejšie. Do nášho úzkeho výberu sa dostali zariadenia PEALOCK 2, TRACKITO, HOOT 500, Tail it Bike, Invoxia Bike Tracker a bikeAngel, ktorý je vyvíjaný a vyrábaný na Slovensku.

Obsah pokračuje pod reklamou

Všetky menované lokalizátory využívajú na určenie polohy technológiu GPS a na komunikáciu s vašim smartfónom aj na diaľku mobilnú sieť. Hneď po tomto merítku však už prichádzame k rozdielom – spôsobe inštalácie. Väčšina z menovaných modelov sa dokáže ukryť v niektorej z častí bicykla. Výnimkou je Invoxia Bike Tracker, ktorá imituje zadné odrazové svetlo a PEALOCK 2, ktorý nemožno prehliadnuť. Okrem toho, že je na bicykli viditeľne prichytený, je dostupný v krikľavých farbách a dokonca disponuje aj hlasnou zvukovo signalizáciou (alarmom).

Model PEALOCK 2 má prípadného zlodeja zrejme odstrašiť, no pravdepodobnejšie podľa nás je skôr to, že ak potenciálny zlodej o zabezpečení vie a má skutočný záujem o váš bicykel, nájde si spôsob, ako ho obísť alebo odstrániť. Lokalizátor Invoxia Bike Tracker môže prípadný zlodej prehliadnuť, no ešte vyššiu pravdepodobnosť jeho úspešného dolapenia máte s lokalizátormi TRACKITO a HOOT 500, ktoré sa inštalujú do prednej vidlice alebo modelmi Tail it Bike a bikeAngel, ktoré sa montujú do riadidiel, kde ich možno aj úplne skryť, napr. plnými gripmi.

Lokalizácia, stráženie a výdrž batérie

Rozdiel medzi menovanými zariadeniami spočíva prekvapivo aj v tom, ako pristupujú k lokalizácii, stráženiu a zaznamenávaniu dát. Nie pri všetkých z nich je totiž samozrejmosťou, že si môžete kedykoľvek zobraziť aktuálnu polohu vášho bicykla. Napr. TRACKITO vám umožní sledovať polohu bicykla nepretržite, no iba v prípade, že niečo spustí jeho alarm. HOOT 500 či Tail it Bike túto možnosť ponúkajú až po aktivácii špeciálnych režimov (napr. „Sledovanie“ či „Krádež“), v ktorých rapídne klesá ich výdrž.

Jedným z mála lokalizátorov, ktoré poskytujú nepretržitú lokalizáciu bez ohľadu na zvolený režim, je bikeAngel. Aktuálnu polohu bicykla bikeAngel dokonca ukladá aj do histórie jázd a to aj bez predchádzajúcej aktivácie akéhosi športového či sledovacieho režimu. Tieto dáta si navyše môžete vyexportovať vo formáte GPX do iných aplikácií alebo priamo preniesť do obľúbenej športovej aplikácie Strava.

Nepretržitú históriu polohy vám do aplikácie uloží aj Invoxia Bike Tracker, ktorá však svoju polohu zaznamenáva nanajvýš každých 5 minút. V aplikácii tak budete vidieť históriu pohybu, no v skutočnosti pôjde iba o vzdušnými čiarami prepojené body, ktoré od seba môžu byť v závislosti od rýchlosti jazdy vzdialené aj niekoľko stoviek metrov. Častejšiu aktualizáciu so zaznamenávaním polohy si je potrebné aktivovať manuálne podobne, ako je tomu v prípade ostatných lokalizátorov.

Podobne inteligentný je bikeAngel v samotnom strážení bicykla. Ako jediný z porovnávaných modelov totiž dokáže rozpoznať, keď sa k bicyklu priblížite a kedy sa od neho naopak opäť vzdialite. Nemusíte si tak robiť starosti so zapínaním a vypínaním režimu stráženia, zariadenie to v spojení s vašim smartfónom urobí plne automaticky.

BikeAngel na tento účel využíva technológiu Bluetooth, ktorú spolu s lokalizátorom Invoxia Bike Tracker uplatňuje pri vyhľadávaní bicykla na krátke vzdialenosti. Neoceniteľná táto možnosť môže byť najmä v prípade, keď dôjde k strate pripojenia k mobilnej sieti a GPS, čo môže nastať po jeho zaparkovaní v interiéri, teda napr. pivnici alebo garáži. Stačí, ak sa k bicyklu priblížite na vzdialenosť niekoľkých metrov a aplikácia vám pomôže identifikovať jeho blízkosť, aj keď je skrytý za stenou či prekážkou.

Na mieste je po týchto riadkoch otázka, či sa nepretržité reportovanie a zaznamenávanie polohy nepodpisuje pod slabšiu výdrž zariadenia bikeAngel v porovnaní s konkurenciou. Odpoveď však závisí od režimu, ktorý si zvolíte. V režime non-stop jazdy ponúka bikeAngel výdrž zhruba 24 hodín na jedno nabitie, pri automatickom strážení je to zhruba 6 dní a v úspornom režime je to až 5 mesiacov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Túto hodnotu prekonáva iba TRACKITO, ktorý pri „zvyčajnom používaní“ vydrží zhruba 6 mesiacov. Ďalší v poradí za ním nasleduje Invoxia Bike Tracker s výdržou 3 mesiace, HOOT 500 s výdržou nanajvýš 2 mesiace, Tail it Bike s výdržou maximálne 5 týždňov a ďaleko za nimi PEALOCK s výdržou iba 40 hodín.

Na zreteli však treba mať, že všetky „optimistické“ doby výdrže sú platné len pre módy bez zapnutého trackovania resp. bez záznamu histórie príp. poskytujú len nízku frekvenciu záznamu polohy. V prípade zapnutia real-time monitoringu výdrž batérii dramaticky klesá. A v niektorých prípadoch hrozí aj prerušenie dátových tokov v dôsledku rýchleho vyčerpania objemu predplatených dát.

Faktom však je, že bikeAngel vám ako jediný z týchto lokalizátorov umožní vymeniť si po rokoch jeho batérie za nové či dokonca si štandardnú kapacitu 2 040 mAh rozšíriť o ďalších 680 mAh, ktoré prispeje k predĺženiu výdrže o zhruba 3 dni. Túto možnosť ocenia nielen náruživí a profesionálni cyklisti, ale aj napríklad tí, ktorí sa každodenným jazdením živia.

Zdroj | Getty Images (Unsplash+)

Zdravie na prvom mieste

V doterajších riadkoch sme to už niekoľko krát naznačili, no určite sa s nami zhodnete, že bez ohľadu na cenu bicykla je to najcennejšie, čo v tomto kontexte môžeme mať, stále naše zdravie. Keď už teda premýšľate nad montážou inteligentného lokalizátora do vášho bicykla, je dôležité premyslieť si, či by takéto zariadenie nemalo ponúkať už aj nejakú formu ochrany vás ako cyklistu.

Rozpoznávanie pádov a nárazov je vec, ktorá je aktuálne najhorúcejšou témou aj vo svete nositeľnej elektroniky a podobné systémy sa už dnes dokonca montujú aj do moderných áut. Ako jediný z testovaných lokalizátorov, ktoré sú na takúto možnosť pripravené, je práve slovenský bikeAngel.

Senzory zabudované do tohto zariadenia uloženého v riadidlách bicykla, dokážu snímať pohyb nielen v režime stráženia, ale aj počas jazdy na bicykli. Pokiaľ bikeAngel rozpozná veľké mechanické preťaženie, kombináciou ďalších informácií takýto incident dokáže vyhodnotiť ako pád alebo náraz a informáciu o tom okamžite odoslať vo forme upozornenia nielen do mobilu majiteľa, ale aj ďalšej vybranej osobe, ktorá môže obratom na kritickú situáciu reagovať.

Svoj bicykel môžete prihlásiť do aplikácie bikeAngel na dvoch smartfónoch súčasne, vďaka čomu môže zariadenie odoslať informáciu o nehode aj dôveryhodnej kontaktnej osobe. Priamo prostredníctvom upozornenia si v aplikácii môžete zobraziť aj aktuálnu polohu bicykla a ak druhá strana neodpovedá, môžete priamo na toto miesto vyraziť alebo naň na diaľku privolať pomoc.

Takýmto spôsobom môžu vzdialene dohliadať aj rodičia na svoje deti, ktorým toto riešenie namontujú do ich bicyklov. Keďže každé zariadenie môže byť spárované s dvomi smartfónmi súčasne, rodič môže mať vo svojej aplikácii aj viacero bicyklov, teda všetkých detí a pokojne aj jeho partnera/partnerky. Aplikácii bikeAngel môžeme z našich skúseností vytknúť snáď iba zastaraný dizajn, no my už sme mali možnosť vidieť beta verziu novej aplikácie a môžeme avizovať, že aj v tomto smere dôjde už v najbližších mesiacoch k veľkým zmenám.

Algoritmus pre rozpoznávanie pádov je podľa informácií od výrobcu dôkladne nakalibrovaný tak, aby nedochádzalo k falošným poplachom. Iste sa však nájdu cyklisti, ktorí svojou intenzívnou jazdou (napr. pri jazde v teréne či skokoch) môžu vygenerovať dostatočné mechanické preťaženie pripomínajúce pád či náraz. Práve z tohto dôvodu si je možné v aplikácii citlivosť na pád kedykoľvek upraviť. Ak teda napr. viete, že máte pred sebou agresívnejšiu jazdu a nechcete zbytočne plašiť vašu kontaktnú osobu, citlivosť si môžete cez smartfón dočasne znížiť na minimum a po nej ju prípadne opätovne zvýšiť.

Čo vlastne takéto riešenia stoja?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vrátime na začiatok a pozrieme sa na tému lokalizátorov s odstupom, je jasné, prečo je tým napopulárnejším lokalizátorom práve AirTag od Apple. Je to rozhodne jeho cena a to 39 eur, ku ktorej si už následne vďaka chýbajúcej podpore mobilných sietí nie je potrebné pripočítavať žiaden mesačný alebo ročný paušál či iné náklady, samozrejme okrem investície do iPhone. Vyššie sme však popísali argumenty, prečo si myslíme, že nejde o dobré riešenie pre cyklistov. Inak povedané, neodporúčame vám hazardovať s lacnými zariadeniami.

Ak to už teda s dohľadom na vás bicykel a prípadne aj vaše zdravie myslíte vážne, investovať do takéhoto zariadenia budete musieť o niečo viac. Pri serióznych cyklistických lokalizátoroch už hovoríme o cene 100 – 200 eur, k čomu si je potrebné skôr či neskôr pripočítať poplatky za paušál. Ponuka lokalizátorov rôznych značiek a ich modelov sa na našom trhu neustále mení, no pre ilustráciu si uvedieme aspoň prehľad nákladov na kúpu a prevádzku vyššie spomínaných modelov.

PEALOCK 2Invoxia Bike TrackerTRACKITOHOOT 500Tail it BikebikeAngel
Obstarávacia cena229 eur199 eur169 eur199 eur99,90 eur239 eur
Ročný paušál19 eur38,50 eur42 eur (na obmedzený objem prenesených dát v tarife VEĽKÝ)36 eur83,50 eur38 eur
Predplatené dátana prvý mesiacna prvý rokna prvý rok (len na obmedzený objem dát)5 rokovna prvý rok

Zdanlivo cenovo najdostupnejší je z tohto výberu lokalizátor Tail it Bike, avšak to iba do chvíle, kým si k jeho obstarávacej cene nepripočítate poplatok za ročný paušál. Nevraviac o tom, že toto zariadenie si môžete aktivovať až výberom a úhradou prvého paušálu cez webové rozhranie a po uplynutí doby paušálu vám príslušnú čiastku automaticky stiahnu z účtu aj bez vášho odsúhlasenia. Ak pokukujete po inom modeli, skontrolujte si, či vás pri ňom nečaká podobné prekvapenie. S kompletnou cenou 183,4 eur prekonáva aj obstarávaciu cenu lokalizátora TRACKITO, ktorý vám v cene poskytne ročný paušál zadarmo.

Reálne sa teda už dostávame do cenovej hladiny 200 eur, v ktorej sa nachádza viacero rôznych lokalizátorov s rôznorodou ponukou funkcií. V doterajších riadkoch sme si podrobne rozpísali ich výhody a nevýhody, pričom jednoznačne tú najbohatšiu ponuku funkcií a zároveň najinteligentnejšie stráženie bicykla ponúka slovenské zariadenie bikeAngel.

Obstarávacia cena tohto zariadenia je objektívne najvyššia, no vzhľadom na množstvo funkcií, ktoré bikeAngel ponúka, podľa nás táto investícia stojí za to. Okrem bicykla totiž bikeAngel dokáže ochrániť aj vaše zdravie alebo zdravie vašich detí a blízkych, pre ktorých takýto lokalizátor vyberáte. Obrovskou výhodou pre nás je navyše fakt, že okrem 3-ročnej záruky sa budete môcť v prípade akýchkoľvek problémov a otázok ohľadom zariadenia spoľahnúť aj na lokálnu slovenskú technickú podporu.

Po dôkladnom zvážení všetkých výhod a nevýhod jednotlivých riešení napokon môžeme zariadenie bikeAngel s čistým svedomím odporučiť každému, kto sa chce spoľahnúť na špičkové stráženie jeho bicykla, ale aj zdravia. Z nášho porovnania si preto zariadenie bikeAngel zaslúžene odnáša ocenenie TIP REDAKCIE.

Či si rovnaké pozitívne hodnotenie zaslúži aj verzia lokalizátora bikeAngel určeného pre motocykle, štvorkolky a e-kolobežky, na to sa pozrieme pri najbližšom porovnávacom teste GPS trackerov určených pre tieto zariadenia s vlastnou batériou.

DOPLNENÉ: Máme pre vás skvelú správu. Vďaka TECHBOX môžete získať zľavu 10% na kúpu zariadenia bikeAngel, dokonca na celý nákup v e-shope bikeAngel. Ako na to? Zľava sa vám automaticky uplatní po zadaní kódu TECHBOX10 v košíku e-shopu bikeAngel. Zľava pritom platí do 31.5.2023.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou INFOCAR a.s.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.