Google predstavil lacný Pixel 6a. Poháňa ho špičkový procesor Tensor

ZDROJ | Google

Google dnes na konferencii I/O pre vývojárov predstavil nový smartfón Pixel 6a. Za prijateľnú cenu dostanete výkonný smartfón s podporou AI a mnohých vlajkových funkcií. Pre získanie špičkových fotografií však siahnite radšej po inom modeli, každopádne ide o veľkú konkurenciu pre Apple iPhone SE.

Google Pixel 6a má 6,1-palcový FHD+ OLED displej (2 340 x 1 080 px). Displej chráni Corning Gorilla Glass 3. Novinku poháňa Tensor, procesor vlastnej výroby, ktorý beží aj vo vlajkových lodiach Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Je spárovaný so 6 GB LPDDR5 RAM a 128 GB internou pamäťou, nechýba podpora 5G sietí. Podobne ako vlajkové modely, aj Pixel 6a obsahuje bezpečnostný koprocesor Titan M2, vďaka čomu patrí smartfón k jedným z najbezpečnejších mobilov s operačným systémom Android.

ZDROJ | Google

Na zadnej strane sa nachádza duálny fotoaparát. Širokouhlý objektív s 12,2 Mpx rozlíšením a optickou stabilizáciou obrazu dopĺňa 12 Mpx ultraširokouhláč. Malo by ísť o snímače Sony IMX363 a IMX386. Oproti Pixel 6 a 6 Pro ide teda o pomerne výrazné zníženie kvality, tie majú totiž 50 Mpx objektív Isocell GN1. Na prednej strane je centrálne umiestnená webkamera s 8 Mpx snímačom.

Na rozdiel od slabšej optiky však nechýbajú režimy využívajúce silu Tensoru. Nájdete tu napríklad Magic Eraser, Real Tone či Face Unblur. Video môžete nahrávať v 4K rozlíšení (30 a 60 fps), spomalené video získate v 1080p rozlíšení pri 240 fps.

ZDROJ | Google

Batéria má kapacitu 4 306 mAh, nechýba podpora rýchleho nabíjania. Google uvádza výdrž 72 hodín na jedno nabitie, však pri režime Extreme Battery Saver, ktorý obmedzí výkon a mnohé funkcie zariadenia. Zároveň ide o prvý Pixel A série, kde sa nenašlo miesto pre 3,5 mm audio konektor pre slúchadlá. Nuž čo, pokrok ide ďalej. Z ďalšej výbavy môžeme spomenúť Wi-Fi 6e, Bluetooth LE, eSIM a podporu pre bezkontaktné platby.

 

ZDROJ | Google

Ide o prvý cenovo dostupný model od Google, ktorý má snímač odtlačkov prstov vložený do displeja. Cena novinky je určená na príjemných 449 dolárov, na výber bude v troch farbách. predpredaj sa spustí 21. júla, na pulty obchodov dorazí 28. júla. Google garantuje 3 roky aktualizácií Androidu a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií a záplat. Dostupnosť na Slovensku však je, podobne ako pri iných Pixeloch, otázna.