Reklama

GM ide do Li-metal batérií, prinesú revolúciu

Zdroj | Electrek
Juraj Procházka
Zdroj | Electrek
Zdroj | Electrek

Spoločnosť General Motors (GM) odhalila počas virtuálnej konferencie Washington Post novinky vo vývoji prototypov lítium-kovových batériových článkov novej generácie a zároveň oznámila vytvorenie spoločného podniku so spoločnosťou SolidEnergy Systems (SES).

Prezident spoločnosti General Motors Mark Reuss prezradil niekoľko podrobností o batérií Ultium novej generácie od GM.

Pozrite si

Li-metal môže priniesť trojnásobok kapacity Li-ion batérií

Li-metal batéria GM s chránenou anódou bude kombinovať cenovú dostupnosť, vysoký výkon a vysokú hustotu energie. Prvé prototypy batérie už absolvovali 150 000 simulovaných testovacích kilometrov vo výskumných a vývojových laboratóriách GM Global Technical Center vo Warrene v štáte Michigan.

Na detaily o chémii a technických parametroch batérií bola automobilka skúpa, ale napríklad podľa štúdie Rice University je anóda v takýchto batériách schopná dosiahnuť energetickú hustotu 3 351 Ah/kg, čo prakticky 10-násobok dnešných lítium-iónových batérií. Odhaduje sa, že Li-metal batérie by mohli mať podobné parametre, ako ohlásená nová batéria Tesly, teda životnosť až milión míľ (1,6 mil. kilometrov) a mohli by osobným EV zabezpečiť dojazd 1000 km na jedno nabitie.

Zdroj | Electrek

GM oznámil dohodu o spoločnom vývoji a výrobe lítium-kovových batérií so spoločnosťou SolidEnergy System, do ktorej investoval už v predošlých rokoch.

Pozrite si

Spoločnosť General Motors ukázala elektrický K5 Blazer-E pôvodne z roku 1977

GM Ventures bol jedným z prvých investorov v spoločnosti SES, ktorá je lídrom v oblasti výskumu, vývoja a výroby technológií Li-Metal a softvéru na správu batérií na báze umelej inteligencie s cieľom optimalizovať výkon a bezpečnosť. Nový spoločný podnik bude mať za úlohu výstavbu prototypovej linky vo Woburne v štáte Massachusetts a „veľkokapacitnú skúšobnú výrobu“ batérii do roku 2023.

Zdroj | Electrek

Spolupráca spoločností SES a General Motors na vývoji Li-metal batérií už dala vzniknúť mnohým inováciám, vrátane 49 udelených a ďalších 45 podaných patentov.

GM pri nových článkoch Ultium  poukazuje na vyššiu hustote energie a zníženie výrobných nákladov, ktoré môžu nastoliť novú generáciu batérií. To prinesie elektromobily s dlhším dojazdom,  alebo efektívnejšie elektromobily, ktoré pri súčasných hodnotách dojazdu budú potrebovať fyzicky podstatne menšie batérie.

Pozrite si

94-ročný vynálezca Li-ion batérií pomáha vytvoriť lepší svet

Kým GM už vzhliada k batériám Ultium budúcej generácie, prvé vozidlá využívajúce súčasnú novú technológiu batérií a pohonný systém počnúc elektrickým Hummerom EV prichádzajú už tento rok.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.