FUJIFILM X-T3 má 10-bitové 4K UHD video a miliónový autofókus

ZDROJ | FUJIFILM

FUJIFILM po modeli X-T2 z roku 2016 predstavuje jeho vynovenú verziu. FUJIFILM X-T3 je novou vlajkovou loďou pre najnáročnejších používateľov. Novinka ponúkne veľký APS-C snímač, 10-bitové 4K Ultra HD video a odolné telo.

https://www.youtube.com/watch?v=GuxoF_NL_WA

Nové CSC-čko japonského výrobcu sa dizajnovo od predchodcu nelíši. FUJIFILM si zjavne povedal, že nie je potrebné meniť to, čo je dobré. Telo z hliníkovej zliatiny je odolné voči prachu a vlhkosti, prežije určite aj nejaký ten pád. Na tele je obrovské množstvo ovládacíh prvkov, vrátane 6 kruhových voličov.

Najnovší model X-T3 je vybavený novým snímačom X-Trans CMOS 4 a 4-jadrovým procesorom X-Processor 4, ktorý prináša novú, štvrtú generáciu radu X. Procesor má byť vraj až 3x rýchlejší, ako predošlý procesor. 

ZDROJ | FUJIFILM

X-Trans CMOS 4 je 26,1 Mpx BSI snímač veľkosti APS-C bez AA filtra s viac ako 4-násobným počtom fázových detekčných pixelov ako súčasné modely výrobcu, ktoré sú rozložené po celej ploche. Najnižšou citlivosťou je ISO 160, maximom je ISO 51 200.

Limit automatického zaostrovania pri zhoršených svetelných podmienkach bol tiež rozšírený do -3EV. Ostrenie má mať 1,5x rýchlejšie spracovanie dát. Na snímači je vraj až 2,16 milióna bodov fázovej detekcie, ktoré pokrývajú takmer 100% snímača. Automatické rozpoznanie očí po novom podporuje aj režim AF-C, čo sa hodí najmä vo videu.

ZDROJ | FUJIFILM

Vrcholom prekvapení je možnosť kontinuálneho snímania rýchlosťou 30 fps bez blackoutu v režime Športový hľadáčik. Nový režim zaznamenáva 16,6 Mpx zábery (1,25x crop). V prípade plného rozlíšenie je maximom 11 fps, čo je však stále výborné číslo. Ani buffer na tom nie je zle. V prvom prípade v jednej sérii uložíte 60 JPEG, alebo do 35 RAW, v druhom prípade až 145 JPEG, alebo do 42 RAW záberov.

https://www.youtube.com/watch?v=cVv81Lxf2AE

Novinkou v CSC je farebný efekt farieb Chrome, ktorý bol predtým k dispozícii len v stredoformátovom fotoaparáte FUJIFILM GFX 50S. Efekt prináša hlbšie farby a odstupňovanie objektov s vysoko nasýtenými farbami, ako sú napríklad živé kvety v červených odtieňoch. 

X-T3 novú aj funkciu Pre-Shoot, v ktorej fotoaparát začne fotografovať hneď, ako stlačíte spúšť do 1. polohy. 

ZDROJ | FUJIFILM

Elektronický hľadáčik má až 0,75x zväčšenie a rozlíšenie cca 1 440 x 900 px a 100 Hz obnovovaciu frekvenciu. FUJIFILM myslel aj na praktické detaily. Napríklad nastavenie dioptrickej korekcie EVF je uzamykateľné vytiahnutím a otáčaním gombíka dioptrií, aby sa zabránilo nechcenému nastavovaniu pri prenášaní fotoaparátu. Displej s natáčaním do azda každej svetovej strany má uhlopriečku 3 palce a VGA rozlíšnie. Je navyše aj dotykový.

ZDROJ | FUJIFILM

Už model X-T2 zvládal nahrávanie 4K UHD videa. Novinka k tomu pridáva profesionálnejšie funkcie a tak si majitelia budú môcť nahrávať 4K UHD videá s 10-bitovou farebnou hĺbkou pri 60 fps a 200, alebo 400 Mbit/s. FUJIFILM tvrdí, že sa jedná sa o prvý mirrorless fotoaparát schopný zaznamenávať interne na SD karty 4K/60P 4:2:0 10bit, rovnako ako aj 4K/60P 4:2:2 10-bitový HDMI výstup, ktorý možno natáčať súčasne.

https://www.youtube.com/watch?v=1B1Ulr-ay_g

Podporované formáty videa zahŕňajú H.264/MPEG-4 AVC, ako aj H.265/HEVC pre väčšiu kompresiu dát. K dispozícii bude tiež špeciálna video simulácia, režim ETERNA, ktorý je známy z modelu X-H1. Koncom roka má pribudnúť možnosť natáčania videí s HLG (Hybrid Log Gamma). 

https://www.youtube.com/watch?v=VnpVMBGhNHg

Nechýba ani 3,5 mm audio port pre slúchadlá a mikrofón, ale ani HDMI či moderné USB-C (USB 3.1), cez ktoré je možné nabíjať i batériu. Tá má zvládnuť 390 záberov podľa CIPA. Vo výbave novinky nájdete aj Wi-Fi b/g/n či Bluetooth 4.2. NFC chýba.

Nový FUJIFILM X-T3 sa náš trh dostane koncom mesiaca s cenou 1 499 € za telo, resp. 1 899 € za set s 18-55 mm objektívom.

ZDROJ | FUJIFILM

ZdrojFujifilm

Komentáre k článku