FUJIFILM X-H1 – profi CSC so stabilizovaným snímačom a 4K videom

ZDROJ | FUJIFILM

Japonský FUJIFILM prekvapil novým CSC fotoaparátom X-H1, ktorý ako prvý v sérii X disponuje 5-osovou stabilizáciou snímača s účinnosťou až 5,5EV. Navyše ako prvý ponúka aj možnosť natáčania 4K videí. Preto neskôr prídu aj úplne nové objektívy pre video. Konkurencia sa tak musí mať na pozore.

FUJIFILM X-H1 je už na prvý pohľad profík. Výrobca o ňom hovorí ako o najprepracovanejšom bezzrkadlovom fotoaparáte z radu X. Zjavne má pravdu. Telo z horčíkovej zliatiny, ktorá je o 25% pevnejšia ako pri modeli X-T2 disponuje mnohými vylepšeniami. Telo je navyše odolné voči mrazu (-10°C), prachu i ošpliechaniu vodou. Odolnejšia má byť aj povrchová úprava proti poškriabaniu, ktorá má mať tvrdosť až 8H.

ZDROJ | FUJIFILM

Na zadnej strane je po novom tlačidlo AF-ON, ktorým sa má uľahčiť ovládanie automatického zaostrovania palcom. To má umožniť fotografovi exponovať bez ohľadu na AF tlačidlom spúšte. Okrem toho boli optimalizované aj ďalšie tlačidlá na zadnej strane fotoaparátu pre zlepšenie ovládateľnosti. Nechýba ani joystick na rýchly výber ostriacich bodov.

Veľkým plusom pre novinku je aj nová IBIS (In-Body Image Sablization) stabilizácia. Ide o 5-osovú stabilizáciu čipu, ktorá má podľa výrobcu účinnosť až do 5,5 EV (v kombinácii s vybranými objektívmi XF, ktoré nemajú OIS)!

ZDROJ | FUJIFILM

Výrobca o stabilizácii píše: „spája tri axiálne akcelerometre, tri axiálne gyroskopické senzory a špeciálne vyvinutý dual-pocesor. Vďaka tomu sa dosahuje vysoká rýchlosť a presnosť pri výpočtoch, až 10 000 operácií za sekundu.“ 

https://www.youtube.com/watch?v=28VHgM_HdYY

Snímač APS-C X-Trans CMOS III s rozlíšením 24,3 Mpx nemá low-pass filter. Ponúka navyše aj režim redukcie blikania pri umelom osvetlení. Limit slabého osvetlenia pre automatické zaostrovanie fázovej detekcie sa zlepšil približne o 1,5 stopy od 0,5EV do -1,0EV. Citlivosť snímača dosahuje hodnoty od ISO 100 do ISO 51 200 v rozšírenom režime.

ZDROJ | FUJIFILM

Snímaču sekunduje procesor X-Processor Pro. Aj vďaka nemu dokáže X-H1 snímať rýchlosťou do 14 fps (s el. uzávierkou), resp. do 8 fps s mechanickou uzávierkou. FUJIFILM tvrdí, že novinka je vybavená doteraz najtichšou mechanickou uzávierkou v sérii X.

0,5-palcový elektronický OLED hľadáčik má rozlíšenie cca 1 400 x 800 px, 0,79x zväčšenie, 100% pokrytie a 100 Hz obnovovaciu frekvenciu. 3-palcový dotykový displej na zadnej strane je horizontálne i vertikálne výklopný, nie však úplne. Má rozlíšenie 720 x 480 px. Tretím displejom je stavový info displej na hornej strane s uhlopriečkou 1,28 palca.

https://www.youtube.com/watch?v=4AofDYo-tw8

Model X-H1 je zároveň prvým fotoaparátom v sérii X, ktorý ponúkne simuláciu filmu ETERNA pre záznam videa. Nový profil simuluje kinematografický film, zaznamenáva menej saturované farby s bohato prekreslenými tieňmi.

Pozrite siStredoformát Fujifilm GFX 50S sa ukazuje v plnej kráse

Kvalita záznamu videa sa zlepšila až na 200 Mbit/s. Fotoaparát má mať celkovo 20 funkčných a výkonnostných vylepšení vrátane vysokorýchlostného záznamu (slow motion), možnosti nahrávania F-Log priamo na pamäťovú kartu, režim snímania DCI 4K (4 096 x 2 160 px/24 fps), nastavenie 400% dynamického rozsahu (približne 12 stôp), nahrávanie s vysokou prenosovou rýchlosťou 200 Mbit/s, interný mikrofón s vysokou kvalitou zvuku (24 bit / 48 kHz) a verbálne časové kódy. Samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videa pri 30 fps a Full HD pri 60 fps, ale aj 120 fps.

ZDROJ | FUJIFILM

Vo výbave nechýba ani Wi-Fi b/g/n modul, no pribudol aj Bluetooth pre neustále pripojenie k smart zariadeniam. Kompletnú podrobnú špecifikáciu novinky nájdete na webe výrobcu.

Rozmery novinky sú 139,8 x 97,3 x 85,5 mm, hmotnosť dosahuje 673 gramov. Ide tak o poriadne veľký CSC fotoaparát, no vzhľadom na výbavu a využitie je podstatne spratnejší, ako profi zrkadlovky.

Cena novinky má byť 1 899 € za telo, resp. 2 199 € za telo a batériový grip VPB-XH1. Na trhu bude od marca tohto roka.

V máji tohto roka má do portfólia objektívov FUJIFILMU pribudnúť aj niekoľko zaujímavých kúskov ako MKX18-55mmT2.9 a MKX50-135mm T2.9. Neskôr majú prísť aj objektívy XF200mmF2 R LM OIS WR a XF8-16mmF 2.8 R WR.

https://www.youtube.com/watch?v=kRUl1xD3EqQ

 

Komentáre k článku