Reklama

Fotky Google vám upracú podobné zábery a "skeny" dokumentov pomocou AI

Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google predstavil ďalšie novinky pre svoju službu Fotky Google postavené na umelej inteligencii, resp. konkrétne rozpoznávaní obsahu na fotografiách. Dvojica funkcií, ktoré možno využívať už dnes, sa postará o väčší poriadok vo vašich fotoalbumoch.

Vďaka AI dokáže aplikácia Fotky po novom združiť podobné zábery, ktoré vznikli v rovnaký čas a zároveň vám roztriediť tzv. „úžitkové fotky“, ktoré ste spravili, keď ste si chceli niekam rýchlo uložiť kópiu dokumentu, preukaz, lístky či pokladničný blok.

Google postupne implementuje umelú inteligenciu do všetkých svojich služieb, medzi nimi celkom prekvapivo aj YouTube. Práve služba Fotky Google sa však naopak radí medzi tie, v ktorých spoločnosť využíva strojové učenie už od jej počiatku a práve vďaka bohatej databáze fotografií od jej používateľov dnes dokáže spoľahlivo identifikovať obsah fotografií aj prostredníctvom funkcie Google Lens.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nové funkcie zapadajú do konceptu služby Fotky natoľko, že si ich príchod väčšína ľudí zrejme ani nevšimne a bude ich považovať okamžite za samozrejmosť. Ide práve o ten typ funkcií, ktoré museli vzniknúť z vlastnej skúsenosti vývojárov, alebo z detailných dát o používaní služby.

Zdroj | Google

Prvá novinka sa v službe Fotky Google postará o združenie podobných záberov vytvorených v rovnakom čase na rovnakom mieste. Inými slovami, pokiaľ ste sa pokúšali vytvoriť dokonalý záber a zachytili ste pri tom desiatky záberov, Fotky vám v náhľade galérie ukážu len jeden z nich. Ostatné zábery uvidíte po otvorení náhľadovej fotografie s možnosťou výberu tej, ktorú chcete vidieť v galérii ako prvú, resp. aj s možnosťou ostatné zábery z albumu ľahko zmazať. Túto funkciu si bude taktiež možné úplne vypnúť.

Druhá nová funkcia naopak fotografie delí, avšak taktiež za účelom lepšieho prehľadu o vašich záberoch. Každý z nás z času na čas fotoaparát smartfónu využije aj na rýchle zachytenie dôležitých papierových dokumentov. Google vám tieto fotografie po novom roztriedi do samostatných albumov, pričom môže ísť napr. o snímky obrazovky, poznámky, knihy, dokumenty, šeky, recepty či lístky na kultúrne podujatia. Pokiaľ AI na danej fotke rozpozná dátum, umožní vám rovno si ho pridať do kalendára.

Zdroj | Google

Nové funkcie Photo Stacks a automatické triedenie papierových dokumentov už Google oficiálne sprístupnil používateľom aplikácie Fotky pre Android a iOS. Tento rok ide už o tretiu väčšiu aktualizáciu tejto služby. V máji tohto roka dostali Fotky inteligentnejšie automatické mazanie nedokonalostí z fotografií a v auguste tohto roka sa k tomu pridalo automatické generovanie spomienkových zošitov, taktiež pomocou AI. Bok po boku podobne veľkú aktualizáciu dostala aj služba Mapy, ktorá v novom UI kabáte ponúkne intuitívnejšie vyhľadávanie aj novú 3D navigáciu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.