Reklama

Google Mapy dostávajú veľkú aktualizáciu s AI funkciami. Využijeme ich aj u nás?

Zdroj | Google
Zdroj | Google
Stanislav Vinc
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Google oficiálne predstavil kľúčovú aktualizáciu svojej mapovej služby, ktorá sa bude rozhodne radiť medzi tie najväčšie doposiaľ. Meniť sa bude farebná schéma aplikácie, ale aj viaceré pokročilé funkcie od vyhľadávania až po turn-by-turn navigáciu.

Vylepšenie viacerých funkcií Google pripisuje pokrokom v umelej inteligencii, či už ide o rozpoznávanie fotografií alebo vytváranie imerzívnej 3D mapy pre prehľadnejšie plánovanie ciest.

Nová farebná schéma

Obsah pokračuje pod reklamou

Google Mapy budú už čoskoro vyzerať výrazne odlišne, avšak kedy túto zmenu uvidíme, je ťažko predpovedať. Spoločnosť si zaumienila vykresľovať mapy „realistickejšie“ a túto aktualizáciu plánuje používateľom sprístupňovať postupne v najbližších mesiacoch a to najprv v 12 krajinách vrátane Spojených štátov, Nemecka, Francúzka a Kanady.

Zdroj | Google

S novým dizajnom sa Mapy budú podobať viac na tie od Apple, ktorým bola doposiaľ pripisovaná lepšia prehľadnosť. Na mapách by tak malo byť ľahšie rozpoznať, kde sa práve nachádzate, kde vedú ulice a kde sa nachádzajú budovy.

Podrobnejšie informácie pre elektromobilistov

Google už pred istou dobou do máp integroval informácie o lokalitách nabíjačiek pre elektromobily, podobne ako už roky na mapách zobrazuje aj čerpacie stanice. Tento týždeň sa toto zobrazenie dočká doplnenia kľúčových informácií a funkcií.

Vodiči elektromobilov na mape hneď uvidia, či je daná nabíjačka kompatibilná s ich elektromobilom a či sa jedná o rýchlu, stredne rýchlu alebo pomalú nabíjačku a teda, či sa pri nej vôbec oplatí pristaviť. Podľa Google je navyše 25 % nabíjačiek v Spojených štátov vždy v nejakom čase pokazených, preto do máp integruje aj informáciu o tom, kedy bola nabíjačka naposledy použitá a teda zaručene funkčná.

Zdroj | Google

Nabíjačky pre elektromobily Google integruje už aj do svojho mapového API a tak spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú, môžu teoreticky do máp odosielať aj informácie v reálnom čase o tom, či je nabíjačka funkčná a aktuálne voľná.

Imerzívny pohľad na cestu

Niekedy je náročné predstaviť si presne, ako vedie cesta cez miesta, na ktorom ste nikdy neboli. Pokiaľ máte z plánovania ciest cez nové trasy úzkosť, Google a AI majú riešenie.

Google využil svoju ohromnú databázu záberov z ulíc (Street View), ktoré najnovšie dokáže pri plánovaní trasy pomocou umelej inteligencie pospájať. Výsledkom toho je súvislá animácia, ktorá vás prevedie celou plánovanou trasou aj so zohľadnením predpokladanej dopravy a počasia.

Zdroj | Google

Imerzívna navigácia bude od tohto týždňa dostupná v Amsterdame, Barcelone, Dubline, Florencii, Las Vegas, Londýne, Los Angeles, Miami, New Yorku, Paríži, San Franciscu, San Jose, Seattli, Tokiu a v Benátkach.

Rozšírená realita pri hľadaní

Využitie rozšírenej reality v Mapách nie je žiadnou novinkou, v rámci navigácie túto funkciu Google ponúka už niekoľko rokov. Neskôr sa k tomu pridalo tzv. Vyhľadávanie so Živým pohľadom, ktoré vám umožní obzrieť sa cez displej smartfónu, čo sa nachádza vo vašom okolí.

Obsah pokračuje pod reklamou

Teraz sa táto funkcia premenovala na Lens a pri tejto príležitosti Google rozširuje jej dostupnosť do ďalších 50 miest vrátane Las Vegas, Ríma, Sao Paulo a Tajpej.

Prirodzenejšie vyhľadávanie, ako od Google

Aj keď sú Vyhľadávanie a Mapy od Google v podstate sesterské a do istej miery prepojené služby, vždy bol medzi nimi rozdiel v tom, ako sme ich používali na vyhľadávanie informácií. To by sa malo v najbližších týždňoch začať postupne meniť.

Už aj do vyhľadávania v Mapách Google budeme môcť písať veľmi špecifické pojmy, ktoré napr. popisujú špecifický druh jedla či nápojov, ktorý v okolí hľadáme alebo nejakú konkrétnu sochu či pamiatku, na ktorej názov si však nevieme spomenúť.

Zdroj | Google

Google v tomto smere využije svoje inteligentné vyhľadávanie a rozpoznávanie objektov na fotkách, ktoré už roky dobre funguje aj v službe Fotky a Lens a hneď po zadaní takejto požiadavky vám zobrazí fotografie, ktoré zodpovedajú vášmu hľadaniu. Nového vyhľadávania sa najprv dočkajú vo Francúzku, Nemecku, Japonsku, Spojenom kráľovstve a USA.

Hoci pri väčšine funkcií Google zmienil ich postupné sprístupnenie v najbližších týždňoch a mesiacoch vo vybraných krajinách, je takmer isté, že veľmi krátko po nich tieto novinky sprístupní aj vo zvyšku sveta, minimálne v Európe. Presnejšie dátumy však v tejto chvíli pozná asi iba Google.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.