Reklama

FLAME: Verte vede

Zdroj | Engadget
Patrik Kimijan
Zdroj | Engadget
Zdroj | Engadget

V poslednej dobe akosi častejšie spomínam na časy, keď internet boli schopní používať len tí najbystrejší spomedzi ľudí. Či už to boli majsterkovia, ktorí rozbehli ARPANET, predchodcu dnešného internetu, alebo Tim Berners-Lee, ktorý vymyslel World Wide Web, aby pomohol ostatným vedcom efektívnejšie zdieľať dáta.

Pozrite si

FLAME: Koniec doby automobilovej

Prví surferi tiež neboli žiadni lúzri, veď nakoniec v rokoch deväťdesiatych bol v našej krajinke len málokto schopný pripojiť si počítač k internetu bez toho, aby mal za sebou pár semestrov na mat-fyze. Web vtedy patril supermozgom. Kým my ostatní sme posielali korešpondenčné lístky, oni písali prvé emaily.

Yahoo bol internet a Google ešte neexistoval. Celkom iný svet, rozumiete. A dnes?

Zdroj | webfoundation.org

Lacný hardvér spolu so všade dostupným internetom vymazali niekdajšie intelektuálne nároky, a tak každý, kto vie aspoň trochu čítať a dokáže päťkrát kliknúť myšou, môže mať za pár minút svoju vlastnú stránku. Možno práve o takomto svete sníval Sir Tim, keď na pravekých mašinách majstroval web.

Keby však tušil, že svojím geniálnym vynálezom umožní všakovakým psychopatom vytvárať stránky plné bludov spochybňujúcich základné vedecké fakty, tak by sa na sieť spájajúcu ľudstvo pravdepodobne vysral a išiel by radšej vymýšľať rozum v tabletkách.

Dnes je web, tento výsledok dlhoročného bádania špičkových vedcov, dostupný zúfalcom, ktorí o tom, ako fungujú komplikované technológie v jeho pozadí, nikdy nebudú mať ani len hmlistú predstavu. Zato však veľmi dobre vedia, že vedci odjakživa klamú a všetko, čo objavili, je vlastne podvod.

Tieto zmätené indivíduá zaplavujú weby a sociálne siete hoaxmi, konšpiráciami a nenávisťou. V princípe nie je veľký rozdiel v tom, či títo občania šíria ezoterické bláboly, paniku z očkovania, desia ostatných Chemtrailsom, alebo len tak osvietene spochybňujú nespochybniteľné, napríklad hmm… gravitáciu?!? True story.

Zdroj | chemtrailsprojectuk.com

Pokiaľ len chodia po ulici s alobalovou čiapkou, aby sa chránili pred tými jedovatými čiarami, ktoré na oblohe za sebou nechávajú lietadlá, tak sa môžeme pousmiať, plesknúť si po čele a odkladať im viečka z jogurtov.

No ak na základe klamstiev všakovakých online Bádateľov popíjajú zúfalí onkologickí pacienti Savo a sprostí rodičia zabíjajú svoje malé deti, lebo namiesto očkovania radšej liečia meningitídu cesnakom či javorovým sirupom, tak to už úsmevy zamŕzajú aj nám, cynikom.

Najdesivejšie na tom všetkom je poznanie, kam až klesla úroveň informácií zdieľaných pomocou technológie vymyslenej vedcami pre vedcov, keď ju prevalcovali hordy kazateľov alternatívnej, a teda logicky jedinej ozajstnej PRAVDY. Medicína má smolu v tom, že ľudia odjakživa inklinujú k nejakým alternatívnym, ideálne zázračným riešeniam svojich zdravotných problémov.

Preto sa nemožno čudovať, že veľká časť konšpiračných webov sa zaoberá práve šokujúco utajovanými a zaručene fungujúcimi liečebnými postupmi („Americký vedec oznámil koniec všetkých ochorení, no táto skutočnosť bola dlho utajovaná.“ -1).

Zdroj | az247.cz

Alebo naopak, snahou farma firiem všetkých nás zabiť („Lekári, ktorí vo vakcínach objavili rakovinové enzýmy, boli všetci zavraždení.“ -2, alebo „Bill Gates: Vakcíny mají snížit populaci.“ -3 ), aby potom mohli predávať viac liekov.

Ehm… Trhová ekonómia je očividne taktiež silnou stránkou konšpirátorov. Ešte o kus srandovnejší sú popierači nevyvrátiteľných vedeckých faktov, či dokonca fyzikálnych zákonov, o historických udalostiach radšej nehovoriac.

Na internetochTM tak v roku 2016 narazíte aj na web odhaľujúci 200 dôkazov o tom, že nežijeme na rotujúcej zemeguli, ale na plochej placke („Zeměkoule = Největší podvod posledních 500 let!-4). „Zaostalí hlupáci,“ vyjadril sa o autoroch projektu Fernão Magalhães, ktorého flotila oboplávala túto placku len toť v roku 1522. Môžete mi veriť, písali to na webe.

Weby debunkujúce konšpirácie vedeckými faktami:
invivomagazin.sk
manipulatori.cz

Lovci konšpiračných bludov na FB:
facebook.com/PrecoLudomHrabe
Skvelá paródia na konšpiračné weby:
az247.cz

Konšpiračné weby šíriace bludy uvedené v článku:
1. healthtricks.info
2. badatel.net
3. AC24.cz
4. placata-zeme.cz

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.