„Nukleárna fóbia“ vyústila 15. apríla k odstaveniu posledných troch jadrových elektrární v Nemecku. Tento boj za „bezpečnú a čistú“ energetiku v krajine povedie okrem iného k väčšiemu znečisťovaniu životného prostredia emisiami z uhoľných a plynových elektrární.
Úplne iný príbeh sa odohráva vo Fínsku, kde iba o jeden deň neskôr – v nedeľu 16. apríla 2023 – ukončili testovaciu prevádzku najvýkonnejšieho jadrového reaktora v elektrárni Olkiluoto 3 (OL3) a spustili na ňom pravidelnú výrobu elektriny.
Elektráreň Olkiluoto teraz vyrába približne 30 percent fínskej elektriny. Už v rokoch 1979, respektíve 1982 boli uvedené do prevádzky dva bloky elektrárne Olkiluoto 1 a Olkiluoto 2, osadené reaktormi typu BWR-2500 s výkonom 660 MW. Tretí blok sa začal budovať až v roku 2005 a spustený do prevádzky mal byť už o štyri roky neskôr.
Dodávateľom technológie bolo konzorcium francúzskej spoločnosti AREVA a nemeckého Siemensu, pričom v 3. bloku bol použitý odlišný typ reaktora. Jadrový reaktor EPR-1600 je s hrubým výkonom 1 760 MW a čistým výkonom 1 640 MW najsilnejším jadrovým reaktorom v Európe.
Tri bloky elektrárne Olkiluoto, OL3 vľavo
Tretí blok bol prifázovaný do siete 23. 4. 2022 a odvtedy prebiehalo jeho testovanie a postupné zvyšovanie výkonu. Tento proces bol ukončený minulý víkend a elektráreň (všetky tri bloky) má aktuálne plný výkon zhruba 3 GW. Dlhý a predražený proces výstavby bol ukončený po 16-tich rokoch od začiatku výstavby, s 12 ročným sklzom oproti pôvodnému plánu.
Podobnosť s výstavbu tretieho bloku JE Mochovce je iba zdanlivá, pretože Slovensko je v tomto smere pravdepodobne neslávnym rekordérom. Výstavba 3. bloku Mochoviec začala 27. 1. 1987, v roku 1993 bola zastavená a obnovená bola júni 2009. Trvalo ale ďalších takmer 14 rokov, kým bol reaktor 31. januára 2023 skúšobne pripojený k rozvodnej sieti. V plnej prevádzke by mal byť až o mesiac, v polovici mája. Čistý výkon 3. bloku JE Mochovce 440 MW je zhruba 27% výkonu OL3.
Dobrou správou je, že Olkiluoto 3 bude vyrábať energiu minimálne nasledujúcich 60 rokov. Ani dva staršie bloky nie sú na odpis, keďže sa v nich ráta s výrobou elektriny do roku 2038.
V projekte Olkiluoto 3 boli zamestnaní ľudia z viac ako 80 rôznych krajín a v čase najvyššieho nasadenia na výstavbe pracovalo až 4 500 ľudí. Investícia do elektrárne mala významný vplyv na regionálnu ekonomiku, najmä v regióne Satakunta.
Elektráreň OL3 robí Fínsko takmer sebestačným vo výrobe elektriny a urýchli aj jeho posun smerom k uhlíkovo neutrálnej spoločnosti.
Zaujímavý je aj postoj tamojšieho obyvateľstva k jadrovej energetike. Keď bol projekt spustený, jadrovú energiu podporovalo asi 60 percent Fínov. V súčasnosti je popularita jadrovej energie na rekordnej úrovni a pozitívne ju vníma až 83 percent obyvateľov.
Od pôvodne plánovanej dostavby 4. bloku Olkiluoto sa kvôli problémom a prieťahom spúšťania OL3 upustilo, ale je možné, že výkon najväčšieho európskeho reaktora sa v budúcnosti môže ešte navýšiť. Turbogenerátor v bloku OL3 totiž dokáže generovať výkon až 2000 MW.