Facebook to vzdal s budovaním satelitného internetu, predal ho Amazonu

ZDROJ | Amazon

Vyzerá to tak, že sa spoločnosť Facebook vzdáva svojho sna v podobe satelitného internetu. Svoj internetový satelitný tím predala spoločnosti Amazon. Tá tak naplno rozbieha svoj Project Kuiper.

ZDROJ | notebookcheck

Vývoj satelitného internetu je v plnom prúde. O prvenstvo sa uchádzajú veľké mená ako SpaceX, Amazon, Softbank a Facebook. Posledná menovaná spoločnosť sa zrejme vzdáva tejto vízie a svoj tím predala spoločnosti Amazon, čo znamená veľkú podporu a významný krok, informuje portál The Information.

Amazon má už niekoľko mesiacov v príprave svoj veľkolepý projekt satelitnej siete Project Kuiper. Ak chce dobehnúť projekt spoločnosti SpaceX Starlink, isto sa mu bude výskumný tím od Facebooku hodiť.

Pozrite siAmazon chystá vesmírny internet – Project Kuiper konkurenciou pre Starlink?

Project Kuiper, rovnako ako Starlink, je navrhnutý tak, aby poskytoval nízkolatenčné a vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie. Firma Amazon má za cieľ mať na obežnej dráhe až 3 236 satelitov. To všetko chce stihnúť do roku 2029, pričom do roku 2026 chce mať vo vesmíre polovicu z nich. Doplní ich o 12 pozemných staníc na obojsmerný prenos dát zo satelitov.

Amazon do tohto projektu plánuje investovať 10 miliárd amerických dolárov. Na vypustenie prvého satelitu použije raketu Atlas V spoločnosti United Launch Alliance.

ZDROJ | Amazon

Sídlo projektu Kuiper sa nachádza v americkom Redmonde a v súčasnosti sa skladá z 500 zamestnancov, pričom je voľných ďalších 200 pozícií. Tieto pozície patria fyzikom a optickým, prototypovým, mechanickým a softvérovým inžinierom. Bývalý šéf satelitného internetu z Facebooku Jin Bains je po novom zapísaný ako riaditeľ projektu Kuiper.

Facebook to zrejme vzdal

Spoločnosť Facebook sa bude teraz zrejme viac orientovať na pozemné programy, pričom investovala do podmorským aj pozemných projektov. V hľadáčiku má aj bezdrôtové služby, ako napríklad ExpressWi-Fi.

Facebook nedávno vypustil v spolupráci s dcérskom firmou PointView Tech satelit Athena. Ukázalo sa, že išlo iba o testovaciu misiu. Žiaden začiatok budovania satelitného internetu sa tak nekoná.

 

ZDROJ | Wikimedia

ZdrojThe Information

Komentáre k článku