Satelitný internet Starlink dosiahol už 500 000 objednávok vrátane TECHBOX.sk

ZDROJ | SpaceX

Keď bola pred pár mesiacmi spustená možnosť predobjednať si satelitný internet Starlink, v redakcii sme neváhali ani sekundu a internet sme si predobjednali. Spoločnosť SpaceX oznámila vynesenie ďalších satelitov a číslo viac ako 500 000 predobjednávok.

Čo je Starlink? Ide o satelitný internet, aktuálne stále iba v beta verzii. SpaceX ako majiteľ Starlinku na pravidelnej báze už od minulého roka vynáša na obežnú dráhu desiatky malých satelitov, ktoré svojim signálom postupne pokrývajú plochu Zeme. Teda takmer celú plochu, Starlink bude dostupný mimo pólov Zeme.

Pozrite siObjednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

Satelitný internet má ponúkať rýchlosť 50 – 150 Mbit/s a ping na úrovni 20-40 ms, čo nie je veľa, no keď si zoberiete, že takáto rýchlosť bude dostupná po celom svete vrátane území, kde nie je žiadny mobilný signál, pevná linka už tobôž nie, začne to dávať zmysel.

Spoločnosť Starlink zároveň včera 4. mája pri príležitosti Star Wars dňa oznámila, že vyniesla do vesmíru ďalších 60 satelitov, ktoré budú pokrývať internetom celý svet. Doteraz lieta vo vesmíre už okolo 1 500 Starlink satelitov. Cieľom je ich mať na obežnej dráhe približne 12 000.

Ešte zaujímavejšou správou je však, že už teraz má Starlink viac ako 500 000 predplatiteľov. Pri cene 99 dolárov za predobjednávku je toto číslo dôkazom, že Starlink má zarobené na úspech. Aj preto sa nevieme dočkať, keď bude služba dostupná aj u nás, keďže máme Starlink predobjednaný do redakcie TECHBOX.sk.

Pozrite siSpaceX chce Starlink sprístupniť aj pre lode, kamióny či lietadlá

Po spustení internetu bude nutné si kúpiť ešte satelit, ktorý vyjde na približne 500 dolárov a zároveň platiť nie malý mesačný poplatok 99 dolárov. Cieľom je však jednotlivé poplatky znížiť.

Momentálne je služba dostupná v beta verzii iba v šiestich krajinách – v Austrálii, na Novom Zélande, v Spojenom kráľovstve, Mexiku, USA a v Kanade, no na prelome tohto a budúceho roku je cieľ pokryť celú planétu.

ZdrojSpaceX Twitter

Komentáre k článku