Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Objednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

Objednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?
Števo Porubský
Objednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

Starlink bude o pár rokov rovnako diskutovaná téma, ako je dnes SpaceX, Tesla, Neuralink či The Boring Company. Jedna je viac, iná menej, no všetky spája jedna osoba – Elon Musk. Starlink, satelitný internet pre celý svet (teda takmer) je už pritom možné si objednať aj na Slovensku! Neodolali sme a prvý vesmírny internet sme si objednali do redakcie TECHBOXu.

Zdroj | SpaceX

Čo je Starlink? Ide o satelitný internet, aktuálne stále iba v beta verzii. SpaceX ako majiteľ Starlinku na pravidelnej báze už od minulého roka vynáša na obežnú dráhu desiatky malých satelitov, ktoré svojim signálom postupne pokrývajú plochu Zeme. Teda takmer celú plochu, Starlink bude dostupný mimo pólov Zeme.

Pozrite si

Starlink už tento rok poskytne globálne pokrytie internetom. Koľko bude stáť?

Satelitný internet má ponúkať rýchlosť 50 – 150 Mbit/s a ping na úrovni 20-40 ms, čo nie je veľa, no keď si zoberiete, že takáto rýchlosť bude pokojne dostupná aj na ostrove Tristan da Cunha, pochopíte, že optike konkurovať nechce. Naopak, chce byť doplnkom nie len pre pevný, ale aj mobilný internet. Po celom svete sú totiž obrovské územia, kde nie je žiadny mobilný signál, pevná linka už tobôž nie. Tu bude mať Starlink svoj monopol. Až kým nepríde Amazon so svojim satelitným internetom Kuiper, či Viasat budúci rok.

Zdroj | SpaceX
Pozrite si

SpaceX získa stámilióny dolárov na satelitný internet Starlink

Zatiaľ to so Starlinkom nevyzerá tak, že by vedel poskytovať internetové pripojenie pre lode, či už výletné, alebo nákladné. Podľa odpovedí v FAQ, nie je možné prechádzať s anténou z miesta na miesto. Každá anténa má pridelenú bunku, ktorú obsluhujú konkrétne satelity. Keď tento priestor so satelitom opustíte, nový satelit nad vami už signál nepošle. To sa však časom môže zmeniť.

SpaceX chce Starlink rozbehnúť už celkom slušne práve v tomto roku a aj preto je snáď dostupné, že Starlink si môžeme objednať aj na Slovensku. Za čitateľský tip týmto ďakujeme stálemu čitateľovi Petrovi.

Zdroj | SpaceX

Objednávka je pritom extrémne jednoduchá. Stačí zadať e-mail a adresu, na ktorej chcete Starlink využívať, vyplniť základné údaje a zaplatiť 99 dolárov (81,77 €) ako zálohu, depozit. Ten je plne vratný, takže ak sa rozhodnete, že službu po jej dostupnosti na Slovensku nechcete, môžete zálohu zrušiť a SpaceX vám depozit vráti. Platiť je možné kreditnou/debetnou kartou, ale aj pomocou Apple Pay.

Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

K tomu si však budete musieť pripočítať ešte ďalšiu investíciu – 499 dolárov (412,15 €) za kit so satelitom. Na fungovanie satelitného internetu bude, logicky, potrebný satelit aj na Zemi. Starlink má aktuálne kompletný set taniera (anténa) a modemu s Wi-Fi routrom v jednom. Nastavenie natočenia má byť otázkou pár minút vďaka dedikovaným appkám pre iOS aj Android. Plusom je, že aj v prípade, že chcete vrátiť kit so satelitom, do 30 dní od zakúpenia môžete vrátiť aj ten.

Pozrite si

Vesmírny internet Starlink od SpaceX bude stáť 99 dolárov mesačne, zatiaľ

 

Zdroj | SpaceX

Následne budete mesačne platiť 99 dolárov (81,77 €) za využívanie služby. FUP zatiaľ SpaceX Starlink nemá žiadne, keď sa spustí ostrá prevádzka a v systéme budú tisícky používateľov, SpaceX to pravdepodobne zmení. Zmeniť, smerom dole, by sa mala ale aj cena. Naopak, zvýšiť by sa mali prenosové rýchlosti a klesnúť ping.

Starlink sme si teda objednali a budeme čakať na správu o dostupnosti. Podľa hrubých odhadov SpaceX bude Starlink u nás dostupný budúci rok. Len čo sa tak stane, budeme vás určite informovať a službu i vyskúšame.

Zdroj | SpaceX