- #Ekológia
- 5 min.
- 3.10.2024
Éra uhoľných elektrární v Spojenom kráľovstve skončila. Trvala od roku 1882
V pondelok 30. septembra sa v Spojenom kráľovstve zatvorila posledná uhoľná elektráreň Ratcliffe-on-Soar, ktorá bola v prevádzke od roku 1968. Odstavenie elektrárne, ktorá mala solídny výkon 2 000 MW, ukončí éru využívania uhlia na výrobu elektriny v krajine. Jej história začala otvorením prvej uhoľnej elektrárne v roku 1882.
Uhlie zohralo v energetickom systéme Spojeného kráľovstva ústrednú úlohu, keď v niektorých rokoch pokrývalo viac ako 90 percent jeho celkovej spotreby elektriny. Množstvo faktorov sa však spojilo, aby uhlie dlhodobo kleslo: pribúdanie elektrární na zemný plyn a obnoviteľných zdrojov energie, kontrola znečistenia, ceny uhlia a vládny cieľ dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov do roku 2050.
Ale nie všetky európske krajiny už uhoľné elektrárne odstavili. Veľký podiel na výrobe elektriny majú v Poľsku a naďalej fungujú aj inde, napríklad v Česku, hoci tlak na ich utlmenie cez emisné povolenky rastie. A to nehovoríme o najľudnatejších krajinách sveta – v Číne a v Indii sa stále budujú nové kapacity v uhoľných elektrárňach.
Nemecko aj napriek energetickej kríze zatvorilo v roku 2023 svoje posledné jadrové elektrárne. Kritici predpovedali, že sa krajina vráti k uhliu, aby kompenzovala prerušenie dodávok zemného plynu z Ruska. Nebolo to také dramatické, vďaka rastúcemu podielu tamojších solárnych a veterných elektrární. Uhoľné elektrárne v Nemecku však stále fungujú, čiastočne aj ako stabilizačné prvky rozvodnej sústavy. Všetky uhoľné elektrárne chce Nemecko odstaviť do roku 2030, čím o niekoľko rokov zaostáva nielen za Spojeným kráľovstvom, ale aj za Slovenskom, ktoré už s energetickým uhlím (s výnimkou výroby tepla) skoncovalo.
Na konci roka 2023 skončila s využívaním uhlia elektráreň Nováky a Hornú Nitru čaká energetická transformácia. A tento rok dal bodku za elektrinou z uhlia na Slovensku, keď 26. marca 2024 Slovenské elektrárne, a.s., v elektrárni Vojany odstavili turbogenerátory TG5 a TG6. Tým sa u nás po 58 rokoch skončila výroba elektriny z čierneho uhlia.
Spomienku na svojho času najväčšiu tepelnú elektráreň v bývalom Československu, elektráreň Vojany, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.
Ale naspäť na Britské ostrovy. Ešte v roku 1956 pochádzalo z uhlia viac ako 90 percent elektrickej energie v Spojenom kráľovstve. O výstavbe nových uhoľných elektrární so zachytávaním uhlíka sa uvažovalo ešte koncom roku 2000.
Európska únia (vtedy zahŕňajúca aj UK) však v tom čase zaviedla nové pravidlá na riešenie kyslých dažďov, ktoré zvýšili náklady na uhoľné elektrárne a ťažba ropy a zemného plynu v Severnom mori poskytla prístup k alternatívnemu palivu. Zvýšenie efektívnosti a presun niektorých ťažkých priemyselných odvetví do zahraničia výrazne znížili tamojší dopyt po elektrine.
To viedlo k poklesu používanie uhlia ešte predtým, ako vlády začali podnikať kroky na obmedzenie zmeny klímy. Do roku 2005 však EÚ zaviedla systém obchodovania s uhlíkom, ktorý stanovil náklady na emisie. Do roku 2008 vláda Spojeného kráľovstva prijala národné emisné ciele, ktoré začali prísľubom 60-percentného zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2050 a teraz chce Spojené kráľovstvo do tohto dátumu dosiahnuť „čistú nulu“.
V roku 2015 Spojené kráľovstvo oznámilo, že ukončí prevádzku uhoľných elektrární v roku 2025. Prvý deň bez uhlia v sieti prišiel o dva roky neskôr, ale dva roky po tomto medzníku už Spojené kráľovstvo zažilo celé týždne, keď neboli aktívne žiadne uhoľné elektrárne.
Odstavovanie uhoľných elektrární v UK bol relatívne rýchly proces aj vďaka podmienkam, ktoré neplatia všade. Na jednej strane väčšina uhoľnej infraštruktúry v krajine bola dosť stará, preto by v každom prípade vyžadovala náhradu. Elektráreň Ratcliffe-on-Soar pochádza zo 60. rokov 20. storočia. Dôvodom tohto starnutia bola aj miestna dostupnosť relatívne lacného zemného plynu, čo vytváralo ekonomický tlak na elektrinu z uhlia.
Kým Spojené kráľovstvo utlmovalo uhlie, obnoviteľné zdroje sa stali najlacnejším spôsobom výroby energie vo veľkej časti sveta. Uhlie je tiež najviac znečisťujúcim zdrojom elektrickej energie nielen kvôli emisiám oxidu uhličitého. To poskytuje dostatok dôvodov na regulačné obmedzenia bez ohľadu na klímu.