Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Elektromobilita dvíha spotrebu elektriny. Na čele je Nórsko

Elektromobilita dvíha spotrebu elektriny. Na čele je Nórsko
Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Elektromobilita dvíha spotrebu elektriny. Na čele je Nórsko
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Nórsko je z hľadiska energetiky pozoruhodnou krajinou. Napriek bohatým zásobám ropy a plynu už roky intenzívne podporuje elektromobilitu a je v tejto oblasti svetovým lídrom. Pritom je tamojšia elektrina ekologicky čistá.

Polemika o uhlíkovej stope elektromobilov, ktoré jazdia na „špinavú“ elektrinu z tepelných elektrární, tu nie je na mieste. Nórsko totiž väčšinu elektrickej energie vyrába v hydroelektrárňach, ktoré majú obrovský energetický potenciál. Aj preto je elektrina v krajine populárnou formou energie aj pri vykurovaní budov. Až 85 percent nórskych budov je vykurovaných elektricky.

Pozrite si

Kostarika má zelenú (elektrinu)

Veľké množstvo zrážok v minulom roku, spôsobilo, že výroba elektriny v nórskych hydroelektrárňach lámala rekordy a ceny elektriny v Škandinávii dosiahli rekordne nízke hodnoty. Napriek tomu, že Nórsko spotrebuje na obyvateľa dvakrát toľko elektriny ako susedné Švédsko – pod čo sa isto podpísal aj vysoký podiel elektromobilov, bolo v roku 2020 zároveň najväčším čistým exportérom elektriny v Európe.

Zdroj | EnAppSys

Nórsko má druhú najvyššiu spotrebu elektriny na obyvateľa na svete. Priemerný Nór spotreboval v roku 2019 okolo 23 210 kWh elektrickej energie, čo je takmer dvakrát viac, ako priemerný Američan. Svetovým lídrom v spotrebe elektriny na obyvateľa je Island, kde za to môže takisto hlavne vykurovanie budov. Aj na Islande sa však elektrina vyrába z obnoviteľných zdrojov, hlavne využitím geotermálnej energie.

Pozrite si

Čistá energia má pred sebou explozívny rast. Ale nie všade

Nórsko v druhom polroku 2020 vyviezlo do zahraničia takmer pätinu svojej výroby energie a stalo sa najväčším čistým exportérom v Európe, čím prekonalo Francúzsko.

Hlavným francúzskym zdrojom sú jadrové elektrárne, ktoré kvôli pandemickým opatreniam čelili predĺženým servisným odstávkam. Naopak, Nórsko muselo podľa analytikov zo spoločnosti EnAppSys zvyšovať výkon hydroelektrární, aby zabránili preplneniu vodných nádrží počas neobvykle daždivých období.

Zdroj | Carsten Rehder / dpa / picture alliance / Getty Images

Nemecko bolo v uvedenom období najväčším hrubým vývozcom aj hrubým dovozcom elektriny v Európe, čo z neho robí kľúčové centrum pre toky elektriny. Inak tomu nebude ani v budúcnosti. K diverzifikácii distribučných ciest do Nemecka, prípadne z Nemecka, prispeje aj nový diaľkový kábel Nordlink do Nórska. Kábel predstavuje prvé priame energetické spojenie medzi týmito dvoma krajinami.

Rozširujúca sa elektromobilita povedie k rastu spotreby elektriny. Je to logické a Nórsko je toho jasným príkladom. Pôjde však o transformačný proces, keďže táto zvýšená spotreba bude kompenzovaná znižovaním spotreby fosílnych palív – ropy, plynu, aj uhlia. Severské krajiny ukazujú, ako môže elektrifikácia očistiť od emisií nielen dopravu, ale aj teplárenské odvetvie a priemysel.