V našich končinách si pod obnoviteľnými zdrojmi energie predstavíme najmä solárne elektrárne a možno veterné turbíny, zabúdajúc, že voda sa ako zdroj energie používala odpradávna. Hydroelektrárne pritom patria k najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie.
Je to najmä o vode
V Kostarike sú dokonca dominantnou platformou pri výrobe elektriny, na ktorej sa v roku 2016 podieľali takmer z ¾ (74,35%). Vodné elektrárne v tejto stredoamerickej krajine významnou mierou prispeli k zámeru vlády dosiahnuť plné pokrytie výroby elektriny pomocou obnoviteľných zdrojov.
V minulom roku sa to Kostarike podarilo plniť počas viac ako 250 dní. Obnoviteľné zdroje dodávali asi 98,1 percent ročnej spotreby elektriny, fosílne palivá pokrývali len zvyšných 1,9 percenta.
Krajina od 17. júna do 6. októbra fungovala počas 110 dní čisto na obnoviteľných zdrojoch, potom bola energetická spoločnosť nútená nakrátko zapnúť svoje elektrárne na fosílne palivá. Po tejto „anomálii“ pokračovalo na Kostarike opäť obdobie výroby elektriny bez fosílnych palív.
Nechceme hovoriť o bezuhlíkovej perióde, pretože v malej miere sa elektrina vyrábala aj z biomasy (0,72% spotreby), pri spaľovaní ktorej vzniká tiež oxid uhličitý. Zaujímavé je, že solárne elektrárne k výsledku prispeli len zanedbateľným podielom 0,01%
Popri vodných elektrárňach, ktoré dostávajú prísun potenciálnej a kinetickej energie vody vďaka výdatným sezónnym dažďom a riekam bohatým na vodu, je tu významným obnoviteľným zdrojom geotermálna energia (12,74%) a veterné farmy (10,3%).
Význam veterných elektrární ešte narastie, pretože na Kostarike sa majú vybudovať ďalšie štyri veterné farmy. Spolu s priaznivou prognózou hydro-meteorologických podmienok, od ktorých závisí produkcia elektriny vo vodných elektrárňach, to vytvára predpoklady na pokračovanie „zeleného“ trendu aj v roku 2017.
Príležitosť nielen pre ostrovy
Možno si kladiete otázku, prečo si takýto precedens nevezmú k srdcu aj väčšie a industriálne rozvinutejšie krajiny, ako je Kostarika. Nuž, dôvodov je viacero a porovnávanie nie je jednoduché. Slovensko, ktoré má zhruba len o 10% väčšiu populáciu, nedisponuje zďaleka takými hydro-geologickými podmienkami ako Kostarika.
Vyrobiť tri štvrtiny elektriny v hydroelektrárňach by dokázali len málokde, nielen na Slovensku.
Ďalším faktorom je aj množstvo vyrobenej elektriny, dané celkovou jej spotrebou v krajine. Kostarika nie je príliš industriálna, čo tiež prispieva k tomu, že spotreba elektriny na obyvateľa je tam cca 5x nižšia ako napríklad v USA.
To samozrejme neznamená, že sa podiel fosílnych zdrojov na výrobe elektriny nemá a nebude znižovať. Pre menšie ostrovné štáty, kde sa vo veľkom pri výrobe elektriny využívajú diesel-agregáty a iné tepelné elektrárne, sú cestou aj veterné turbíny a solárne panely.
Takto dokážu vyrobiť elektrinu nielen bez emisií, ale obvykle aj výrazne lacnejšie, ako za pomoci fosílnych palív. Trend rozširovania výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov preto bude expandovať, čo je dobrou správou pre všetkých.