Reklama

Elektrický Mustang zosadil Teslu z trónu, ponúknuť chce aj lepší „psí režim“

Stanislav Vinc

Celosvetovo obľúbenému elektromobilu Tesla Model 3 sa už do tretice nepodarilo obhájiť titul najlepšieho elektrického vozidla podľa spotrebiteľskej organizácie Consumer Reports. Tento titul si preberá fanúšikmi „amerických svalov“ zatracovaný elektromobil Ford Mustang Mach-E.

Tesla Model 3 sa stal opakovane najlepšie predávaným vozidlom v Európe či najlepšie predávaným sedanom na svete, pričom v rokoch 2020 a 2021 kraľoval aj rebríčku najlepších áut roka podľa hodnotení spotrebiteľskej organizácie Consumer Reports v kategórii „Najlepší elektromobil“. To sa tentokrát mení.

Elektrický Mustang, ktorý sme si vyskúšali a okamžite obľúbili aj my, je podľa hodnotenia organizácie nielen praktickejší, ale aj spoľahlivejší. Jeho vodiči ocenili jeho „výrazne jednoduchší“ infotainment systém, ktorý si nevyžaduje viacero krokov pre vykonanie aj tých najzákladnejších úkonov.

Ford Mustang Mach-E má podľa hodnotenia vynikať aj v zážitku z jazdy, rýchlej akcelerácii, riadení a odhlučnení karosérie. Pod pozitívne hodnotenie sa mal podpísať aj lepšie vyladený systém asistovaného riadenia zvaný BlueCruise, ktorý na rozdiel od asistentov od Tesly dohliada na to, aby vodič sledoval vozovku a kontroloval správanie vozidla.

Consumer Reports síce vyzdvihuje výkon, dojazd, technológie a sieť nabíjacích staníc dostupných pre majiteľov Tesla Model 3, no prehliadať na druhej strane nemôže nízku spoľahlivosť a kvalitu výroby týchto vozidiel.

Pozrite si

Pri nadmernom upravovaní pozície sedadla vám ho Tesla zablokuje!

Tesla sa už v minulosti voči hodnoteniu organizácie Consumer Reports ohradila a nie je vylúčené, že tak neurobí aj teraz. Výber auta roka pre kategóriu elektromobilov sa však tento rok aj napriek tomu určite nezmení. Istú dobu je už jasné, že Tesla bude na svojich elektromobiloch viac zapracovať, spoliehať sa už totiž nemôže iba na svoju výnimočnosť a prepracovaný softvér, vďaka ktorému si jej elektromobily vyslúžili neoficiálny prívlastok „iPhone na kolesách“.

Ford má podľa najnovšieho patentu ambíciu prekonať Teslu aj v tomto smere. V prípade má mať totiž obdobu „psieho režimu“, ktorý sa v elektromobiloch značky Tesla stará o pohodlie domácich miláčikov čakajúcich na svojich majiteľov v aute. Dog mode sa stará o automatickú úpravu teploty vo vozidle, aj informovanie starostlivých ľudí v okolí o tom, že o psa je na palube elektromobilu dobre postarané a pre jeho záchranu nemusia rozbíjať okno.

https://youtu.be/T2rbdMlmpYY

Režim pre domácich miláčikov, ako Ford túto funkciu v patente nazýva, by mal latku pre pohodlie zvierat v elektromobiloch posunúť ešte vyššie. Vozidlo by sa malo vedieť postarať aj o automatické pootvorenie okien pre zabezpečenie prúdenia vzduchu a automatický posun sedadiel tak, aby mali v aute zabezpečené pohodlie aj väčšie plemená psov.

Infotainment systém vozidla má byť dokonca schopný prehrávať psovi zvukové nahrávky či videá, ktoré by ho mohli pri čakaní na majiteľa upokojiť, či uspať. Samozrejmosťou je aj automatická aktivácia detskej poistky, aby sa šikovnejším domácim miláčikom nepodarilo z auta utiecť. Domáceho miláčika by mali vedieť majitelia skontrolovať aj na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.