Reklama

Electrick – trik, ktorý zmení akýkoľvek objekt na dotykový displej

Zdroj | The Verge
Juraj Procházka
Zdroj | The Verge
Zdroj | The Verge

Princíp ovládania, ktorý poznáme z dotykových displejov sa vďaka zaujímavému výskumu môže objaviť prakticky na ľubovoľných predmetoch a zariadeniach. Vedci totiž našli spôsob ako vytvoriť kdekoľvek „dotykový displej“ pomocou vodivého náteru naneseného sprejom.

Pozrite si

Hardvérové tlačidlá a dotykový displej – to je nové BlackBerry Classic

Nejde tu v pravom slova zmysle o displej, pretože na povrchu predmetov sa nič nezobrazuje, ale o princíp dotykového ovládania v rámci určitej matrice. Takto to robia aj dotykové displeje, ktoré umožňujú veľmi jednoduché ovládanie.

Zdroj | CMU

Porovnanie systému z rôznych krycích materiálov (holé elektródy, papier a sprejový náter). V grafe: vľavo – presnosť lokalizácie dotyku, vpravo – priemerná chyba lokalizácie

Dotykový displej na smartfóne, tablete a iných zariadeniach nesie malý elektrický náboj, ktorý sa po dotyku prsta naruší. Prst je vodivý a v mieste dotyku náboj odvedie do zeme. Zariadenie zistí, kde došlo k strate náboja a tak dokáže aj vyhodnotiť, kde ste sa displeja dotkli.

Vďaka vedcom z Univerzity Carnegie Mellon takéto ovládanie bude možno čoskoro bežné kdekoľvek. Vyvinuli totiž vodivý striekaný náter umožňujúci premeniť na dotykovú klávesnicu povrch ľubovoľného predmetu.

Zdroj | CMU

Elektrický dotykový volant dokáže sledovať umiestnenie rúk a gestá

Väčšina dotykových displejov je však plochých, preto nie sú vhodné pre bežné predmety, ako sú hudobné nástroje a podobne. Výskumníci zo skupiny Future Interfaces pri Univerzite Carnegie Mellon však prišli so spôsobom, ako pridať dotykové ovládanie akémukoľvek objektu, bez ohľadu na tvar, alebo materiál.

Systém nazvaný Electrick používa softvérový algoritmus na zistenie polohy prsta meraním zmien elektrického prúdu cez vodivý povrch.

V tomto prípade vedci použili uhlíkovú vodivú aerosólovú farbu, ktorá sa používa na zníženie statického náboja alebo na blokovanie rádiofrekvenčných signálov v citlivej elektronike.

Technika, ktorá sa používa na to, aby sa táto sprejová farba zmenila na dotykovú klávesnicu  sa nazýva tomografia elektrického poľa. Pracuje tak, že vysiela elektrický náboj len dvoma elektródami a potom meria náboj prijatý všetkými ostatnými elektródami.

Pozrite si

Dotykový displej, či hardvérová klávesnica? Oboje!

Zmeny v nameranom náboji sa môžu použiť na výpočet polohy, kde sa človek dotýka objektu.

Zdroj | CMU

Metóda nie je taká presná ako dotykový displej smartfónu, no výskumníci dokážu vypočítať polohu prsta s presnosťou približne jeden centimeter. Na mnohé aplikácie to stačí. V prospekte o technológii autori výskumu uvádzajú mnoho príkladov využitia takéhoto dotykového rozhrania.

Zdroj | CMU

Najdôležitejšie je, že povrch dotykového snímača už nemusí byť len malý a plochý. Výskumníci dokázali zmeniť dosku sadrokartónu na obrovský dotykový povrch a dokonca aj model ľudského mozgu vytvorený zo želatíny reagoval na dotyk prstov pomocou jednoduchého elektrického rozhrania.

Electrick asi neohrozí súčasné dotykové displeje v smartfónoch a tabletoch, ale môže zmeniť ovládanie mnohých zariadení a systémov v domácnosti, alebo v automobiloch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.