Reklama

Dostane najlacnejší elektromobil Dacia Spring čínskeho konkurenta z Čiech?

Zdroj | elBlesk
Richard Pliešovský
Zdroj | elBlesk
Zdroj | elBlesk

Na Slovensku je aktuálne najlacnejší elektromobil Dacia Spring, jeho oficiálna cena začína na 19 800 €. Malý automobil sa musí pripraviť na konkurenciu, volá sa Pony.

Ide o zaujímavý projekt elBlesk z Česka, ktorý v sebe skrýva veľký potenciál. Lacné dvojmiestne elektromobily vznikajú v Klatovoch a preháňajú sa už po cestách nielen v Českej republike, ale aj u nás. Vidieť ste ich mohli i na rôznych autosalónoch.

Zdroj | elBlesk
Obsah pokračuje pod reklamou

Technický základ vozidla je z Číny. Ten sa dováža a montuje v spomínaných Klatovoch. Zďaleka však nejde len bezduché zloženie dielov. Elektromobil dostáva mnohé vylepšenia a komponenty, ktoré boli vyvinuté a vyrobené v Čechách.

Zdroj | elBlesk

Model Pony nahradil staršiu generáciu Tiger. Má lítiovú LiFePO4 batériu, ktorá ponúka veľmi dlhú životnosť a v tomto prípade dojazd až do 170 km. Vozidlo má pohon zadných kolies, ktorý zabezpečuje synchrónny motor s permanentnými magnetmi, rekuperácia je až 10 kW. Automatické radenie je známe D, N a R.

Vďaka tomu, že ide o dvojmiestny elektromobil, motorista získa nadštandardne veľký kufor. Jeho objem je 400 l, ak batožinový priestor naplníte až po strechu, máte k dispozícii až 850 l. Vyraziť tak môžete na naozaj poriadny nákup, kufor zvládne až 210 kg nákladu, zmestíte doň neuveriteľných 12 dební piva!

Zdroj | elBlesk

Pony má výbavu, ktorá v mnohom prekoná aj oveľa zavedenejšie značky. V minimalistickom interiéri s karbónovým vzorom dominuje dvojitý LCD displej, kde nájdete všetky potrebné informácie. Infotainment podporuje zrkadlenie smartfónu (Android, iOS), má Bluetooth handsfree a ovládanie priamo na volante. Cúvanie a parkovanie uľahčuje sada kamier s 360° zorným poľom snímajúcich dianie okolo celého vozidla.

Pozrite si

7 najlacnejších áut s automatickou prevodovkou na Slovensku

Nechýbajú denné LED svetlá, LED blinkre, v spätných zrkadlách sú zabudované kamery. Nasadanie a vystupovanie uľahčujú veľké dvere a šikovne umiestnené sedadlá. Karosériu si môžete vybrať v bielej, šedo-modrej ryžovej a tyrkysovej farbe.

Pozrite si špecifikácie elektromobilu Pony

rozmery vozidla [d/š/v]3 060 x 1480 x 1 585 mm
hmotnosť [bez batérie]600 kg
maximálna nosnosť1 040 kg
brzdy [predné/zadné]kotúčové/bubnové
rekuperáciaáno
jazdné režimyECO, Šport
maximálna rýchlosť100 km/h
maximálny výkon25 kW
dojazddo 170 km
kapacita batérie [LiFePO4]13,7 kWh
doba nabíjania5 až 6 hodín
nabíjací konektorAC konektor Mennekes Type 2
batožinový priestor400 l
Zdroj | elBlesk

Poteší informácia, že vozidlo sa dá používať i na diaľnici, reálna rýchlosť je až 110 km/h. Síce nevyvinie maximálnu povolenú rýchlosť, ale na druhej strane, vďaka tomu nemá zbytočne veľkú spotrebu. Ako sme písali v úvode, Pony zaujímavú cenu, tá je stanovená na 369 970 Kč, čo je v prepočte 15 512 eur.

Zaujímalo nás, s akou dodacou dobou môže záujemca rátať. Podľa elBlesk sa pohybuje od okamžitého dodania až po zhruba 2 mesiace, čo je viac než prijateľná doba. Predaj na Slovensko nie je problém cez českú spoločnosť, v budúcnosti sa plánuje oficiálne zastúpenie. Nevýhodou môže byť, že nejde o typickú sériovú výrobu, tento model však predstavuje zaujímavú alternatívu a možnosť zoznámiť sa s tým, čo elektromobil dokáže.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.