Reklama

Dočkáme sa konečne bezpečnejších e-bikov z Číny?

Zdroj | unsplash/David Hellmann
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/David Hellmann
Zdroj | unsplash/David Hellmann

E-biky sú jednoznačne mimoriadne obľúbenými dopravnými prostriedkami. Inovácie skutočne naberajú obrátky, menej sa však hovorí ohľadom bezpečnosti. S tým sa niečo rozhodla robiť Čína.

Tá má za cieľ znížiť výskyt požiarov spôsobených lítium-iónovými batériami. Preto zavádza do platnosti 22 nových pravidiel, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektami.

Zdroj | unsplash/KBO Bike
Obsah pokračuje pod reklamou

Konkrétne ide o technické normy pre výrobu lítium-iónových batérií, ktoré sa zaoberajú nadmerným nabíjaním, nadmerným vybíjaním, prepichnutím, vonkajším skratom, tepelným poškodením atď.

Čiže týka sa to všetkých batérií, ktoré sa bežne vyskytujú v smartfónoch, elektromobiloch, ale hlavne v e-bikoch. K vymáhaniu dodržiavania pravidiel dôjde až od 1. novembra 2024.

Problémom však môže byť to, že nové pravidlá sa budú vzťahovať len na domáci trh. Batérie vyrobené výhradne s cieľom exportu mimo Číny nebudú musieť spĺňať tieto nové pravidlá.

Zdroj | Rad Power Bikes

Podobne sa na tento problém s batériami pozerajú aj inde. O niečo sa pokúša spoločnosť Rad Power Bikes, ktorá prišla s integrovaným tepelným štítom s certifikáciou UL-2271.

Avšak skutočný prelom by mohla predstavovať zaliata batéria. Tá využíva tvrdnúcu živicu, ktorá zmierňuje koróziu a fyzické poškodenie. Pridáva sa aj ďalšia výhoda tohto materiálu, a to taká, že živica aj pohlcuje teplo.

Pozrite si

Decathlon predstavil celoodpružený e-bike Rockrider E-Feel 900 S

Taktiež môže výrazne predĺžiť životnosť batérií pre e-biky znížením opotrebovania spojeného s vibráciami a opakovanými nárazmi. Táto stabilizácia nielenže zachováva integritu batérie, ale zaisťuje aj konzistentný výkon a spoľahlivosť, ktoré sú pre majiteľov e-bikov kľúčové.

O tento proces zalievania sa už začali zaujímať aj väčšie spoločnosti zaoberajúce sa výrobou e-bikov, ako napríklad Pedego alebo Rad Power Bikes. Ďalšie by mali pribudnúť čoskoro.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.